Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Hard Fork’una Saatler Kaldı! Neler Yaşanacak?

Ethereum'u (ETH) uzun süredir beklene hard fork'u Londra'nın saatler içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

eth londra hard fork london hardfork

Ethereum’u (ETH) uzun süredir beklene hard fork’u Londra’nın saatler içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor. Kripto para birimi EIP-1559’un yaklaşmasıyla beraber son 24 saatte %8, son 1 haftada ise %17 oranında artış gösterdi. ETH yazının yazıldığı sırada 2682 dolardan işlem görüyordu.

Beklenen hard-fork toplamda 5 adet geliştirme protokolü içeriyor ve TSİ 14:30-15:30 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Londra hardfork, 5 Ağustos 2021’de Blok 12.965.000’de meydana gelecek önemli bir yükseltme. Her hardfork gibi, Ethereum’un fikir birliği mekanizmasında güncellemeler olan birkaç EIP içeriyor: EIP-3529, işlem ücretlerinin geri ödenme şeklini yeniden planlayacak şekilde ayarlandı, EIP-3541, DeFi ilerlemesi için gereken yeni tür akıllı sözleşmeleri tanıtıyor EIP-3554 ise tehlikeli “zorluk bombasını” Aralık 2021’e erteliyor.

EIP-1559 Nedir?

Ethereum Improvement Proposal 1559 (EIP-1559), yeni bir model tanıtan Ethereum protokolünün bir güncellemesi ve bu nedenle hem ETH madencilerini hem de Ethereum ana ağının kullanıcılarını etkileyecek.

Ancak EIP-1559 ile ilgili en heyecan verici kısım “yakma” bölümüdür. Periyodik olarak, ETH kullanıcılarından ve dApp’lerden toplanan tüm temel ücretler imha edilir (yakılır), yani dolaşımdaki arzdan kalıcı olarak çıkarılır. Blok ödülleri değişmeden kalacaktır. Bu Ethereum’un deflasyonal bir özelliğe bürünmesini sağlayacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner