Yükleniyor...

Ethereum (ETH) ile Nasıl Para Kazanabilirim?

Kripto para dünyasındaki odak noktası temelde Bitcoin üzerindeyken, Ethereum (ETH) ömrü boyunca ikinci sırada yer aldı ve buradaki yerini korudu.

ethereum ile nasil para kazanabilirim eth 1

Kripto para dünyasındaki odak noktası temelde Bitcoin üzerindeyken, Ethereum (ETH) ömrü boyunca ikinci sırada yer aldı ve buradaki yerini korudu.

Bu yazımızda sizlere Ethereum ile nasıl para kazanılır, Ethereum ile neler yapılabilir gibi soruların cevaplarını sunacağız. Ama ilk olarak Ethereum nedir sorusunu yanıtlamakla başlayalım.

Ethereum Nedir?

Diğer birçok kripto para birimlerinden farklı olarak, Ethereum zengin bir hikayeye, karizmatik yaratıcılara sahip ve kelimenin tam anlamıyla binlerce projeye Ethereum ekosistemi ile ortaya çıkma olanağı sunan bir çalışmadır. Ethereum’un temelleri etkileyici olsa da, dünyanın 2 numaralı kripto para birimi aynı zamanda günlük milyarlarca dolara kadar geniş çapta alınıp satılıyor.

2013’ten sonra Bitcoin’in artan başarısının ardından, Vitalik Buterin adlı kripto para birimi hikayelerini anlatan genç bir meraklı, Ethereum adlı blockchain teknolojisinden bahsetti.  Bu noktada ağırlıklı olarak yalnızca değer saklama ve aktarmanın yollarına odaklanan diğer tüm kripto para birimlerinin aksine, Ethereum, 2008’de Bitcoin’den sonra yaratılan ilk gerçek benzersiz kripto para türü oldu.

Vitalik Buterin 1280x720 1

Ethereum’un daha önce gelenlerden farklı olmasını sağlayan nokta, kullanıcıların değeri aktarmak ve depolamak ve spekülasyondan kar etmek için Ethereum alıp satabilmesinin yanı sıra, kullanıcıların blok zincirinde çalıştırılabilecek kod yazmalarına da izin vermesiydi. Bu, ilk kez merkezi olmayan, finansal temelli bir turing-complete mimarisinin yaratıldığı zamandı ve Buterin’in yaratımı, Ethereum hakkında daha fazla insan duymaya başladıkça hemen geniş ilgi ve destek topladı.

Buterin, Ethereum konseptini ilk kez 2013’ün sonlarında Ethereum whitepaper’ında ve 2014’te Miami’deki bir Bitcoin konferansında önerdi ve sonunda Ethereum’un kurucuları olacak diğer kripto meraklılarıyla bir araya geldi. Bu grup, dünyanın 2 numaralı kripto para birimini oluşturacak ekipti: Vitalik Buterin, Joe Lubin, Charles Hoskinson, Gavin Wood, Anthony Di Iorio, Mihai Alisie ve Amir Chetrit.

Ethereum’un Değeri Nedir?

Ethereum, şu anda yaklaşık 68 milyar seviyesinde olan toplam piyasa değeri ile dünyanın en büyük ikinci kripto para birimidir. Peki neden insanlar Ethereum alıyor, satıyor ve kullanıyor ve ona değerini veren nedir? Başlangıç ​​olarak, tüm kripto para birimleri gibi Ethereum spekülatif olarak kar için takas edilebilir. Bu tür bir değer, Ethereum’un tasarımında veya özelliklerinde içsel değildir, bunun yerine Ethereum’un piyasadaki benzersiz satış noktalarına dayandırdığı algılanan değerden türetilir.

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanın Ethereum’u spekülatif olarak ticarete değer bulduğu bilgisiyle, bunun potansiyel olarak size satın alıp satarak kâr etmek için değerli bir fırsat sağlayacağını varsayabilirsiniz. İkincisi, Ethereum’un bir araç olarak kullanılması değer taşır. Ethereum, otonom çalışan akıllı sözleşme, ERC-20 protokolünü kullanan kripto para birimleri ve diğerleri, DAO’lar veya merkezi olmayan otonom organizasyonlar, DApps veya merkezi olmayan uygulamalar ve kripto para token’ı satış modelleri gibi çeşitli farklı yapıları hızlı, kolay ve ucuz bir şekilde oluşturmak için kullanılabilir.

Ethereum, yazının yazıldığı sırada 592 dolardan işlem görüyordu.

Ethereum Trade’i ve Yatırım

Ethereum, dünyanın dört bir yanındaki insanların Ethereum ile etkileşimde bulunmasının baskın yolu olduğundan, kar için takas edilebilir ve yatırım yapılabilir.
Kripto para piyasalarında bulunan vahşi dalgalanma nedeniyle, Ethereum gibi varlıklar, başarılı trader’lar için elde edilebilecek önemli karlarla alınıp satılabilir. Ethereum trade’i yapmak ve Ethereum’a yatırım yapmak çok benzer olsa da, anlaşılması önemli olan bazı belirgin farklılıklar da var.

Ethereum Trade’i Nedir?

Ethereum trade’i, Ethereum’un tekrarlayan alım ve satımlarının kâr elde etme amacına sahip olduğu bir strateji tasarlama ve uygulama sürecidir.

4161137

Tarihsel olarak kripto para birimi trade’i son derece kazançlı oldu ve kripto piyasalarında zaman geçtikçe daha sofistike hale geldi. Bu tür stratejiler, genellikle birkaç milisaniyeden birkaç güne kadar süren işlemleri içerir.

Ethereum Yatırımı Nedir?

Ethereum yatırımı trade’e benzer, ancak işlemlerin uzunluğu ve süresi tipik olarak daha uzundur. Bir trader bir günde 10 işlem yapabilirken, bir Ethereum yatırımcısı 2 yıl süren bir işlem yapabilir. Yatırımcılar, trader’lardan saniyeler ve dakikalar yerine günler, haftalar, aylar ve yıllık trenddeki hareketlerden uzun vadeli kar elde etmeleri açısından farklılık gösterir. Yatırımcılar, kripto paranın fazla alınıp alınmadığı gibi teknik faktörler yerine, bir kripto para birimi için günlük kullanıcı sayısı gibi temel faktörleri daha fazla düşünebilirler.

Bu Yöntemler Kime Uygun?

Ethereum trade’i ve yatırımı, tamamını veya çoğunu kaybetme potansiyeli olduğunu bilerek, ETH satın almaktan memnun olan kişiler için uygundur. Etrafta dolaşan kripto milyonerleri hakkında birçok hikaye olsa da, arabalarını, evlerini ve büyük miktarlarda para kaybeden insanlar hakkında da fazla hikaye var. Ciddi bir şekilde trade yapmak için, piyasalar hakkında bilgi edinmek için zaman harcanmalıdır.

Ethereum ile Staking

Bitcoin’den farklı olarak Ethereum, “Proof of stake” veya stake etme adı verilen farklı bir konsensüs mekanizmasına geçiyor. Madenciliğin yüksek elektrik maliyeti, ekolojik olarak daha sağlıklı ve daha az israflı olmaları durumunda alternatiflerin daha cazip olduğu anlamına gelir.

proof of stake

Stake etme, kullanıcıların ücretsiz Ethereum elde etmek için birbirleriyle rekabet edebilmeleri bakımından madenciliğe benzer, ancak rekabet etmek için bilgisayar donanımına yatırım yapmak yerine bir süre dondurdukları bir miktar Ethereum’a sahip olmaları gerekir. Stake etme ekolojik olarak çevre için çok daha iyidir, bu da birçok kişinin buna doğru ilerlemeye çalışmasının ve proof of work’ten uzaklaşmasının ana nedenlerinden biridir. Bugün gittikçe daha fazla proof of stake için ilerliyor veya bu fikir birliği mekanizmasını başından itibaren entegre ediyor.

Sonuç

Diğer birçok kripto para biriminde olduğu gibi, Ethereum trade’i de oldukça karlı olabilir ya da tam tersi. Ancak Ethereum’dan para kazanmanın yukarıda da belirttiğimiz gibi trade’den başka yolları da var. Kişilere bağlı olarak, Ethereum ile para kazanmanın bu yöntemlerinden bazıları size az ya da çok uygun olabilir, ancak doğru miktarda araştırma ile hemen hemen herkes bunlardan para kazanmayı öğrenebilir.

En popüler olan şüphesiz Ethereum trade’idir ve burada çok önemli olan, mevcut çeşitli platformlar hakkında doğru araştırma yapmaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner