Yükleniyor...

Ethereum (ETH) İşlem Ücretleri Artınca Bu Borsa Çekimleri Askıya Aldı!

Büyük Japonya merkezli kripto para borsası Liquid, Ethereum (ETH) ağındaki ortalama ETH gas ücretlerindeki artıştan sonra ETH ve ERC-20 token'ları için para çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldı.

eth

Büyük Japonya merkezli kripto para borsası Liquid, Ethereum (ETH) ağındaki ortalama ETH gas ücretlerindeki artıştan sonra ETH ve ERC-20 token’ları için para çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldı.

Liquid, askıya alma haberini dün resmi Twitter hesabından duyurdu. YCharts’ın verilerine göre, gaz ücreti 3 Şubat’ta neredeyse 17.50 dolara ulaştı ve bu da borsanın ETH ve ERC-20 token’ları için para çekme işlemlerini askıya almasına neden oldu.

Ancak kripto borsası, işlem ücretleri düştüğünde normal hizmetlerin platformda devam edeceğini belirtti. Tweet’te şu ifadeler kullanıldı:

“GAS ücretleri normale döndüğünde hizmet devam edecek. Diğer tüm kripto para birimleri normal şekilde çalışmaktadır. Anlayışınız için teşekkürler.”

Mevcut gas ücreti, Ocak 2021’de daha önce ulaşılan 17.43 dolarlık bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini (ATH) geçti. Yüksek Ethereum işlem ücretleri, ETH fiyat rallisinin ortasında geldi. ETH’nin fiyatı, 2017 ATH’sini kırmak için mücadele ettikten sonra nihayet atılımını yaptı ve birkaç yeni ATH belirledi ve sonuçta neredeyse 1.700 dolarlık yeni bir rakama ulaştı. Yazım sırasında, ETH fiyatı biraz düştüğü için 1636 dolardan işlem görüyordu.

Ethereum dışında, bazı merkezi olmayan finans (DeFi) projelerine yönelik iddialar da ortaya atıldı. Popüler kripto yatırımcısı Lark Davis büyük DeFi platformu Uniswap’ta gas ücretleri için 50 dolar ödediğini açıkladı.

Bu arada, yüksek işlem maliyeti sonuç olarak karlarını etkilediğinden, yüksek ETH gas ücretleri, sıradan trader’lar için endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Bu anlamda kripto para topluluğundan bu durumun çözülmesi için çağrılar geldi.

Eylül 2020’de Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum ağındaki yüksek gas ücretleri sorununu çözmek için Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 2929’u tanıttı. Ek olarak, Ethereum 2.0’ın ortaya çıkmasıyla birlikte, proof of stake fikir birliğinin ölçeklenebilirliği başarılı bir şekilde artırabileceği ve işlem ücretlerini azaltabileceği umuluyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner