Yükleniyor...

Ethereum (ETH) İşlem Ücretleri Rekor Kırıyor: Bir Çözüm Gelecek mi?

Ethereum geliştiricileri, işlem ücretleri artışını ele almak için; odaklarını yaklaşan Ethereum 2.

ethereum eth islem ucretleri rekor kiriyor bir cozum gelecek mi

Ethereum geliştiricileri, işlem ücretleri artışını ele almak için; odaklarını yaklaşan Ethereum 2.0 sürümünden ağın mevcut sürümüne geri çeviriyor.

Ücretlerdeki artış, ağırlıklı olarak Ethereum üzerine inşa edilen merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarının patlayıcı popülaritesinden kaynaklanıyor. Ortalama ağ ücretleri, bir ay önceki 2 dolardan, Çarşamba günü %660 artışla 15.21 dolara ulaştı.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, artan ücretleri iyileştirmek amacıyla; bazı ağır sözleşmeleri üç kat daha pahalı hale getirmeyi öneren Ethereum İyileştirme Önerisini (EIP 2929) Salı günü yayınladı. Etkilenen sözleşmeler, bazı uygulamalar da dahil olmak üzere Ethereum durumunu güncelleyenler olacaktır.

Buterin, bu yeniden fiyatlandırma önerisinin halihazırda Ethereum üzerinde çalışan bazı akıllı sözleşmeleri bozabileceğini yazdı. Geliştiricilerin potansiyel değişiklikler hakkında “yıllarca uyarıda bulunduklarını” da sözlerine ekledi.Yine de belirtmek gerekir ki bu öneriyi onaylamak, uzun bir süreç olan Ethereum topluluğunun fikir birliğini gerektirir.

Ethereum’u kullanmanın maliyeti Nisan ayından bu yana yaklaşık %500 oranında arttı. Bu, üzerinde program çalıştıran insanlar için pek yararlı değil. Ortalama işlem ücretleri, Temmuz 2018’de görülen tüm zamanların en yüksek seviyesinde olmasa da; merkeziyetsiz uygulamalar (dApps) dünyanın önde gelen akıllı sözleşme blok zincirinde güvenilir bir şekilde çalıştırılabiliyorsa, sorunun çözülmesi gerekecek.

Ethereum İyileştirme Önerisi

Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 1559 olarak adlandırılan bu önerilen güncelleme, bağımsız analist Hasu’nun “herhangi bir blockchain sonrası sürümdeki en büyük değişiklik” olarak tanımıyla, ağın ücret piyasasını elden geçirerek işlem maliyetlerini düşürmeyi amaçlamaktadır. Blockchain araştırmacısı Hasu’nun belirttiği gibi, bu etkiler çok geniş kapsamlı olabilir.

Ethereum ağının kalabalıklığından dolayı, işlem ücretlerinde de inanılmaz artışlar söz konusu. Glassnode tarafından sağlanan verilere göre, Ethereum blokchain’de işlem yapan madenciler sadece bir saat içerisinde 500 bin dolar işlem ücreti kazanarak yeni bir rekora imza attılar.

Artan işlem ücretleri tabi ki Ethereum kullanıcıları arasında da oldukça tartışılıyor. Durumdan mutsuz olan kullanıcılar, sürekli bu konu üzerine endişelerini dile getirirken, Ethereum karşıtları da bu durumu kullanarak, ağır eleştirilerine hız verdi.

Vitalik Buterin Açıklama Yaptı

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada söz konusu sorunu kabul etti ve Ethereum kullancılarının rahatsız oldukları bu sorunu, ikinci katman teknolojileri kullanarak aşabileceklerini belirtti.

“İşlem ücreti yüksek diyenler, ödemelerini doğrudan zkysnc, OMG ve loopring üzerinden yapabilirler. Oldukça basit ödeme yöntemleri kullanarak bu sorunu aşabilirler.”

Ethereum ağında kullanılan gas miktarı geçtiğimiz Temmuz ayında günlük 74 milyar ile rekor seviyeye yükselmişti. Etherscan’den sağlanan verilere göre artan gas kullanımı dün itibari ile 79 milyar ile rekor tazeledi.

Kısa zaman içerisinde yayınlanması beklenen Ethereum 2.0 güncellemesi ile birlikte işlem ücretlerinin düşürülmesi planlanıyor. Ancak güncellemenin tam olarak ne zaman çıkacağı halen belirsizliğini koruyor.

Ethereum’da yapılan bir işlemin ücreti gas olarak adlandırılan ve maliyetli olabilecek bir ücrettir. Önemli sayıda onaylanmamış işlem olduğunda, bu durum Ethereum ağının tıkanmasına neden olabilir. ETH 2.0, Ethereum’un madencilere bağımlılığını düşürdüğü için ağ tıkanma olasılığını önemli ölçüde azaltır.

ETH 2.0 ile birlikte madenciler ağdan kademeli olarak kaldırılacak. ETH 2.0’da, kullanıcılar ETH’lerini “istifleyerek” verileri işleyecek. Buna karşılık, ETH 2.0 ödül sistemine dayalı olarak teşvikleri alacaklar.

Ancak, ETH 2.0 ölçeklenebilirlikte önemli bir sorunu çözdüğü için uygulanması da oldukça karmaşık bir yapı olarak ortaya çıkıyor. Sonuç olarak, ETH 2.0 geçmişte birkaç kez ertelendi ve her erteleme sonrası geliştiriciler, daha iyi bir sistem için ertelediklerini belirtti. Bu da kullanıcılar arasında beklentinin ciddi oranda artmasına sebep oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner