Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Londra Hard Fork’u Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Londra hard fork'unun Ağustos 2021'de gerçekleşmesi planlanıyor.

eth

Londra hard fork’unun Ağustos 2021’de gerçekleşmesi planlanıyor. Peki Londra hard fork’unda ne gibi değişiklikler beklemeliyiz?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

1559 VE 3554 gibi çok sayıda Ethereum (ETH) İyileştirme Önerisi (EIP) içeren Londra hard fork’u kısa bir süre sonra gerçekleşecek.

Başlangıçta Temmuz ayında gerçekleşmesi planlanmasına rağmen, bir Ethereum geliştiricisinden daha yakın tarihli bir açıklamaya göre, Londra hard fork’unun 4 Ağustos 2021’de gerçekleşeceği ortaya çıktı.

Ethereum Blockchain’inin Neden İyileştirmeye İhtiyacı Var?

2015 yılında başlatılan Ethereum ağının kullanımı, bugün sektörde en çok kullanılan blockchain olma özelliğine sahip. Blockchain’in sık kullanımı, DeFi ve NFT’nin de etkisiyle birlikte önemli ölçüde artış gösterdi.

Ancak bu kullanımla birlikte, mevcut proof-of-work konsensüs algoritması için önemli engeller ortaya çıktı. Bunlar arasında gecikmiş işlemler ve bazı aşırı durumlarda USD cinsinden dört haneye ulaşan makul olmayan yüksek ücretler söz konusuydu.

ETH blok zincirinde çalışan geliştiriciler bunu gördü ve çözümü proof-of-stake’e geçmekte buldu. Ancak PoW ağı hemen terk edilmedi ve performansını arttıracak birkaç hard fork önerildi.

İstanbul ve Berlin hard fork’larının ardından sıra şimdi Londra hard-fork’una geldi. Temmuz 2021’de gerçekleşmesi planlanan güncelleme 4 Ağustos’a ertelendi.

Londra hard fork’u, en dikkat çekenleri 1559 ve 3554 olan birkaç EIP içerecektir. EIP-1’de açıklandığı gibi, her teklif şu yönergeleri izlemelidir:

“EIP, özelliğin kısa bir teknik belirtimini ve özelliğin gerekçesini sağlamalıdır. EIP yazarı, topluluk içinde fikir birliği oluşturmaktan ve muhalif görüşleri belgelemekten sorumludur.”

EIP-1559, biraz tartışmalı bir yöntemle işlem ücretlerini düşürmeyi amaçlıyor. EIP-1559, işlemin bir bloğa dahil edilmesi için kullanıcının bir madenciye gas fee göndermesi yerine, gas fee’nin ağa gönderilmesini öneriyor


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x