Yükleniyor...

Ethereum Gas Ücretleri, 20 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi

Ethereum ana ağındaki ortalama işlem ücreti şu anda 2 doların biraz üzerinde, bu da Kasım 2020'den bu yana en düşük fiyat.

gas eth

Ethereum ana ağındaki ortalama işlem ücreti şu anda 2 doların biraz üzerinde, bu da Kasım 2020’den bu yana en düşük fiyat.

Kripto para piyasasında devam eden düşüş, Ethereum gas ücretlerinin düşmesini sağladı.

Ethereum’da gas ücretleri, ETH fiyatındaki ve ağ etkinliğindeki düşüş sayesinde Kasım 2020’den bu yana en düşük dolar seviyesine geriledi. YCharts tarafından derlenen Etherscan verilerine göre, Ethereum ağında işlem yapmak için ortalama ücret şu anda 21 Gwei, yani 0,0021 ETH’ye eşdeğer. ETH şu anda 1100 dolar civarında işlem görüyor ve bu da yaklaşık 2.31 dolara tekabül ediyor.

Screenshot 2022 07 04 at 17
Ethereum ortalama gas fiyatları (Kaynak: YCharts)

ETH kripto para piyasası yükselişe geçtiğinde önemli seviyelere ulaştığında Ethereum gas ücretleri de 2021 boyunca rekor seviyelere fırladı. NFT’lere olan ilginin artması, ticaretin büyük çoğunluğunun Ethereum’da gerçekleşmesiyle yükselişe katkıda bulundu. NFT yazı olarak adlandırılan piyasa çılgınlığının zirvesinde, NFT’leri basmak kullanıcıları yüzlerce dolara mal oldu ve ağ giderek tıkandıkça daha karmaşık işlemler daha da yükseldi.

Fakat Ethereum ve kripto piyasası Kasım 2021’de zirve yaptığından beri, gas ücretleri istikrarlı bir şekilde düştü. ETH, zirveden bu yana dolar değerinin %77’sini kaybetti, bu da işlem başına dolar maliyetinin de düştüğü anlamına geliyor. Ethereum işlemleri en son 2,50 doların altına düştüğünde, ETH yaklaşık 500 dolardan işlem gördüğü Kasım 2020’deydik.

Etherscan’dan gelen veriler, piyasanın zirvesinden bu yana ortalama günlük işlem sayısının da düştüğünü gösteriyor. Bu arada, L2Beat’e göre geçtiğimiz yıl yaklaşık 2,7 milyar dolarlık toplu bir toplam değere ulaşan Arbitrum ve Optimism gibi Katman 2 çözümlerinin artan şekilde benimsenmesi, Ethereum ana ağında tıkanıklığı da hafifletti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner