Yükleniyor...

Ethereum’da (ETH) rekor geldi: Talep giderek artıyor

Ethereum ekosisteminin saniye başına birleşik işlemleri (TPS), Ethereum katman-3'teki ani TPS artışıyla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ethereum eth boga

Ethereum ekosisteminin saniye başına birleşik işlemleri (TPS), Ethereum katman-3’teki ani TPS artışıyla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

L2BEAT verileri, katman-2 ve katman-3 blokzincirleri de dahil olmak üzere Ethereum ölçeklendirme ağlarının 16 Haziran’da toplam 246,18 TPS kaydettiğini ve bunun gün boyunca tahmini 21,2 milyon işleme eşit olduğunu gösteriyor. Bu işlemlerin yüzde 41’inden fazlası, oyun uygulamalarına odaklanan yeni bir ETH katman-3 ölçeklendirme çözümü olan Xai’de gerçekleşti.

ethereum eth olceklendirme

Xai’deki artış, Ethereum ağına hareketlilik kattı

10 Haziran’dan önce Xai’nin TPS’si günde 1 civarında seyrediyordu, ancak o zamandan bu yana neredeyse her gün artarak 16 Haziran’da 101,72 TPS’ye ulaştı. Base ve Arbitrum, 16 Haziran’da yapılan yaklaşık 33 ve 21 TPS ile ilk üçü tamamladı. Dördüncü sırada ise Offchain Labs tarafından başlatılan oyun odaklı bir başka Ethereum katman-3 ölçekleyici olan Proof of Play Apex yer aldı.

Fakat Xai ve Proof of Play Apex’te kilitlenen toplam değer (TVL) sırasıyla 1,38 milyon dolar ve 695.000 dolar gibi nispeten küçük kalıyor. Karşılaştırıldığında, TVL’nin en büyük iki Ethereum ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum One ve Base, şu anda 18 milyar dolar ve 7,6 milyar doları güvence altına alıyor.

Bazı analistler, blokzincirlerin performansını ölçerken TPS’nin abartılmış bir ölçüm olduğuna inanıyor.

Offchain Labs’ın kurucularından Steven Goldfeder, Cointelegraph Magazine ile bu ayın başlarında yaptığı röportajda şöyle açıkladı: “Bu, cüzdanınızdaki banknotların sayısını saymak ama bazılarının tekli, bazılarının yirmili ve bazılarının yüzlerce olduğunu göz ardı etmeye benziyor.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner