Yükleniyor...

Ethereum Merge Başarıyla Gerçekleşti!

Kripto dünyasının gözü kulağı üzerinde olan Ethereum Merge başarıyla gerçekleşti.

Ethereum Merge Basariyla Gerceklesti

Kripto dünyasının gözü kulağı üzerinde olan Ethereum Merge başarıyla gerçekleşti. Ethereum’un Merge’ü, Ethereum ağının Proof of Stake’e geçişindeki basamaklardan yalnızca biri. Açıklanana göre 5 adımda planlanan geçişin ilk adımı an itibariyle tamamlanmış bulunuyor.

Ethereum’u Proof of Work konsensüsünden Proof of Stake’e taşıyacak olan en önemli ve büyük adım olan Merge başarıyla gerçekleşti.

Ethereum Merge’ü Tamamlandı

Bitcoin’in daha programlanabilir hali olarak kurucu Vitalik Buterin tarafından geliştirilen Ethereum, bugün kripto para dünyasının en değerli ikinci blockchain’i olarak görülüyor. Bu bağlamda Ethereum’da gerçekleşen bu tarihi olayın süreci blockchain çevrelerince dikkatle takip edildi.

Kripto para dünyasında yakın tarihte gerçekleşen en önemli olay olarak nitelendirilen Merge bugün itibariyle başarıyla tamamlandı. Ethereum bu yapılan ağ geçişiyle beraber ağın çalışma prensibini değiştiren ilk blockchain oldu.

eth pos
Merge’ün tamamlandığı an

Ethereum ağ geçişini Mainnet’inde gerçekleştirdi. Ethereum’da şu anda bulunan Beacon Chain ile Mainnet’in birleştirilme sürecine “Merge” adı verildi. Bu iki ağın birleştirilmesi ise an itibariyle tamamlandı ve Ethereum Blockchain’i Proof of Work konsensüsüne veda etti.

Merge gerçekleşirken kullanıcıların herhangi bir şey yapmalarına gerek yoktu. Buna istinaden Binance ve Paribu gibi birçok büyük kripto para borsası Ethereum’un ağ geçişinin başarıyla tamamlandığından emin olmak amacıyla yatırma ve çekme işlemlerinin askıya alınacağını açıklamıştı.

Merge Tamamlandı, Peki Şimdi Ne Olacak?

Merge Ethereum Blokchain’in PoS’a geçişindeki ilk adım. Ethereum’da madencilik için gereken hash gücü ihtiyacı artık ortadan kalkmış olsa da halihazırda geçmiş bloklar hakkında titiz bir çalışma yürütülüyor. Bu yükseltmenin ardından önümüzde 4 ana adım daha bulunmakta. Bu adımlar sırasıyla Surge (Kaynaştırma), Verge (Sınırlandırma), Purge (Temizleme) ve son olarak da Splurge (Tamamlanma) olarak tanımlanıyor.

Adlarından da anlaşılacağı gibi Ethereum ağında adım adım planlanmış bir yol haritası bulunuyor. Bütün bu adımların başarıyla tamamlanması halinde Ethereum tamamen PoS’ta çalışan bir ağ olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner