Yükleniyor...

Ethereum Merge Tarihi Gas Ücretlerine Olumlu Yansıdı

Ethereum Merge için bir tarih belirlendi ve bu gelişme gas ücretlerinde oldukça olumlu bir yönde etki etti.

eth 2

Ethereum Merge için bir tarih belirlendi ve bu gelişme gas ücretlerinde oldukça olumlu bir yönde etki etti.

Geçtiğimiz günlerde Ethereum geliştiricilerinin düzenlediği toplantıda kesin olmasa da Merge için bir tarih sinyali verilmişti. Bu tarih açıklamasından çok geçmeden gas ücretlerinde değişiklik hissedilmeye başlandı.

Blokzincir veri platformu olan Dune Analytics tarafından ortaya çıkan verilere göre, Ethereum’un yedi günlük ortalama gas ücreti bu yıl içinde en düşük seviyeye geriledi.

ethereum merge tarihi gas ucretlerine olumlu yansidi

Geçtiğimiz yılın boğa piyasası sırasında, Ethereum ağı sürekli olarak ortalama 40 dolar gibi çok yüksek ücretlerle çırpınıyordu. Bu olay, Solana gibi alternatif platformların yükselişine yol açtı. En aktif kripto para birimlerinden biri olan ETH geçtiğimiz hafta önemli bir yükseliş yaşamasına rağmen, ETH gas ücretleri eskisi gibi yüksek seviyeleri görmedi.

Ethereum Merge, Gas Ücretlerini Azaltacak Mı?

Ethereum Blockchain ağı, en aktif ağlardan biri. Bu da aslında ağı verimsiz bir hâle getiriyor. Ancak ağ, Ethereum 2.0’a geçiş ile birlikte çok daha az enerji tüketecek. Gas ücretlerinde ise tam anlamıyla bir düşüş yaşanmayabilir.

Bu ayın başlarında DeFi sorumlusu Vivek Raman, bahsi geçen ücretlerin fikir birliği mekanizmasının pek de bir işlevi olmayacağını açıklamıştı. Bu yüzden de kullanıcılar, işlemlerinde daha az para harcamak için layer-2 çözümlerini kullanmak durumunda kalacaklar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner