Yükleniyor...

Ethereum’daki USDC Arzı, İlk Kez USDT Arzını Geride Bıraktı 

Ethereum üzerindeki USDC arzı, ilk kez USDT arzını geride bıraktı.

ethereumdaki usdc arzi ilk kez usdt arzini geride birakti 3

Ethereum üzerindeki USDC arzı, ilk kez USDT arzını geride bıraktı. 

The Block’ın dikkat çektiği Etherscan verilerine göre, Ethereum ağındaki USDT stablecoininin toplam arzı, ilk kez rakip stablecoin USDT’nin toplam arzını geride bıraktı. Ethereum üzerindeki USDC arzı 39.92 milyar iken, USDT’nin 39.82 milyar seviyesinde kaldı. 

Ekran Resmi 2022 01 15 10.26.15
Kaynak: The Block
Ekran Resmi 2022 01 15 10.26.24
Kaynak: The Block

Ancak genel anlamda USDT’nin toplam arzı, USDC’nin arzının hala çok üzerinde yer alıyor. 

Neden Arttı?

Son zamanlarda USDC’nin kullanımı DeFi piyasasında kayda değer bir artış gösterdi. Diğer taraftan, son piyasa hareketleri de kullanıcıları stablecoinleri -özelde USDC’yi- kullanmaya itmiş olabilir. Ayrıca USDT’nin şirketi Tether’ın, giderek daha fazla oranda fon dondurmaya başlaması da bir diğer neden olarak eklenebilir. Tether, bu haftanın başında 160 milyon doların üzerinde USDT tutan 3 Ethereum adresini engelledi. Daha önce aktardığımız üzere, şirket geçtiğimiz haftalarda da 1 milyon dolar değerinde USDT’ye sahip olan bir başka Ethereum adresini engellemişti. Tether sözcüsü konu ile ilgili olarak ise, şirketin dolandırıcılık, hack gibi konularda düzenleyicilerle iletişimde olduğunu söyledi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner