Yükleniyor...

FED Kararları Bitcoin’i (BTC) Nasıl Etkiler?

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, bu Perşembe günü daha yüksek bir enflasyon için tolerans sinyali vermeye hazırlanıyor.

fed kararlari bitcoini nasil etkiler

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, bu Perşembe günü daha yüksek bir enflasyon için tolerans sinyali vermeye hazırlanıyor. Pek çok kişi, Perşembe günü alınacak kararların şimdiye kadar ki en büyük önlemler olacağını düşünüyor.

Şimdilik alınacak kararların tam olarak içeriği bilinmemekle birlikte,yeni politikaların ABD dolarının uzun vadeli olarak gücüne zarar vermesi muhtemel görünüyor.

Enflasyon beklentilerini ölçen 10 başa baş oranı, Mart ayında yaşanan çöküşün ardından %0.5 seviyesinden %1.6’ın üzerine çıktı. Bitcoin, son beş ayda büyük ölçüde metriği daha yüksek olarak takip ederken, dolar endeksi yaklaşık %10 oranında düştü.

enflasyon grafik

Lider kripto para Bitcoin, euro ve Japon yeni gibi diğer para birimlerine kıyasla ABD doları cinsinden yılbaşından bugüne kadar daha büyük kazançlar elde etti. Bu durum da Bitcoin’in rallisinin çok iyi konumlandığına dair işaretler olarak gösteriliyor.

btc japon yeni euro

Bununla birlikte, uzun vadede Bitcoin için yükselen etkilere rağmen, kısa vadeli dolar endeksi biraz daha muhafazakar görünüyor. Örneğin, dolar endeksi son zamanlarda Bitcoin fiyatlarındaki zayıflıklara rağmen, aynı zamana denk gelen zaman aralığında yükselme belirtileri gösterdi.

Aşırı kaldıraçlı işlemler sebebi ile önümüzdeki haftalarda Bitcoin düşerken doların yükselişini görebiliriz. Perşembe günü FED tarafından alınacak kararlar tam olarak bilinmiyor olsa da, dolar endeksinin yakın vadede bir erteleme yakalacağını ve bunun da Bitcoin fiyatını olumsuz yönde etkileyeceğini gösteriyor.

Özellikle son zamanlarda bir değer deposu olarak görülmeye başlanan Bitcoin, FED’in piyasaları rahatlatacak bir karar almasından sonra düşüşe geçebilir. Çünkü küresel bir salgın haline gelen Covid-19 sebebi ile birçok yatırımcı mevcut varlıklarını korumak adına daha güvenilir limanlara geçmeyi tercih etti. Güvenilir liman olarak kabul edilen altın ve gümüş ile birlikte Bitcoin’de bu süreç içersinde fazlası ile ilgi gördü ve hem geleneksel hem de kurumsal yatırımcılardan destek gördü. Artan Bitcoin cüzdan adres sayısı da bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

Bitcoin (BTC), yazım itibari ile 11.295 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner