Yükleniyor...

Son 24 Saatte Yükselişe Geçen Altcoin Kusama (KSM) Nedir? Ne İşe Yarar?

Kusama (KSM), son günlerde yaşadığı fiyat hareketliliğiyle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

kusama nedir ne ise yarar

Kusama (KSM), son günlerde yaşadığı fiyat hareketliliğiyle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Kripto para birimi son 24 saatte %66 oranında değer kazanarak 36.56 dolara ulaştı. Peki nedir bu Kusama?

Kusama, Polkadot’un (Polkadot: Birden fazla özel blockchain’i tek bir ağa bağlayan yeni nesil blockchain protokolü) erken, denetlenmemiş ve rafine edilmemiş bir sürümüdür. Kusama, ekiplerin ve geliştiricilerin bir parachain (ağ üzerinde paralel çalışan parçalanmış zincirler) oluşturup dağıtmasına veya Polkadot’un yönetişim, stake etme, adaylık ve doğrulama işlevlerini gerçek bir ortamda denemelerine olanak tanıyan bir kanıtlama alanı olarak hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Kusama, Polkadot’un kurucusu ve Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı ve eski CTO’su Gavin Wood tarafından 2019 yılında kurulmuştur.

Kusama’ya Polkadot’un en önemli unsurlarından birisi gözüyle bakılmaktadır. Kusama, Polkadot’ta uygulanmak istenen her özelliğin ilk önce denendiği yapıdır. Kusama’nın tıpkı Polkadot gibi merkeziyetsiz bir yapısı vardır. Bu nedenle de tüm gelişmeler topluluğun istediği biçimde şekillenmektedir.

Kusama’ya Yakından Bakış

Kusama, Substrate ve Polkadot ile neredeyse aynı kod tabanı kullanılarak oluşturulmuş, ölçeklenebilir özel bir blockchain ağıdır. Kusama, Polkadot ağının daha hızlı bir sürümüdür ve mekanizmaları neredeyse aynıdır. Ancak Kusama, Polkadot’un 6 saniyelik blok sürelerine sahip olacağı blok zamanları dışında, Polkadot’tan 4 kat daha hızlıdır. Ağ, ekipler için deneysel bir geliştirme ortamı olarak da danımlanabilir. Kusama, Web3 Vakfı tarafından kurulmuş bir projedir.

Kusama, KSM adlı yerel bir kripto para birimine sahiptir. KSM’yi edinmek oldukça basittir. Polkadot’un ICO’sunda DOTs belirteci edindiyseniz, Kusama ağında eşdeğer miktarda KSM talep etme hakkına sahipsiniz. Bunun nedeni, bu şekilde Kusama ağının mevcut DOT sahipleri ve toplulukla uyumlu olmasıdır.

Bununla beraber KSM, bugün Crpyto.com’da da listelendi.

Kusama Ağında Neler Yapılabilir?

Kusama ağı aşağıdaki noktalar için oldukça işlevseldir:

  • Politikayı keşfedin. Meclis üyesi olarak kampanya yapın veya demokrasiyi kullanarak yeni çalışma zamanı teklifleri için oy verin.
  • Doğrulayıcı kurulumunuzu geliştirin.
  • Bir parachain oluşturun.
  • Bir siber gizli topluluğa katılın. Kappa Sigma Mu kardeşliği, katılmak için bir Kusama dövmesi yaptırmanızı istemektedir.

Kusama, Kusama token’larını (KSM) elinde bulunduranlara aittir. Merkezi bir durdurma anahtarı yoktur ve tüm değişiklikler protokolün zincir içi yönetişimiyle yapılır. Kusama deneyseldir. Garantisi yoktur.

Emre Aydın’ın da Dikkatini Çekti

Yükselişe geçen Kusama şarkıcı Emre Aydın’ın da dikkatini çekti. Aydın, “Kusama’nın yükselişini açıklayın” yazan bir görsel paylaştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner