Yükleniyor...
Sponsored

Fed, Stablecoinler Hakkında Yeni Bir Araştırma Raporu Yayımladı

Fed, stablecoinler hakkında yeni bir araştırma raporu yayımladı.

fed stablecoinler hakkinda yeni bir arastirma raporu yayimladi

Fed, stablecoinler hakkında yeni bir araştırma raporu yayımladı. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Raporda, stablecoinlerin ABD’nin finansal istikrarını nasıl etkileyebileceği tartışıldı. Stablecoinlerin piyasa düştüğünde güvenli bir liman olarak çalıştığı belirtilirken, bu varlıkların toplu olarak geri alınmasının piyasaları ciddi şekilde bozabileceği öne sürüldü. Araştırmacılar Gordon Liao ve John Caramichael, olası çatışmalara engel olmak için denetim ve likidite gereksinimleri önerdi. Ayrıca en büyük stablecoinlerden biri olan Tether’in tam bir denetim sunmaktan kaçındığı ifadeleri yer aldı:

“Bu tür bir istikrarsızlığın, şeffaf finansal denetimler ve stablecoin rezervlerinin likiditesi ve kalitesine ilişkin yeterli gereksinimler gibi uygun kurumsal ve/veya düzenleyici bariyerlerle çözülebileceğini düşünüyoruz.”

Araştırma, kredi aracılığı konusunu da ele alarak, stablecoinlerin geniş çapta benimsenmesinin finansal kurumların bilançolarını ve bunun tüketiciler ile bankalar arasındaki etkileşimleri nasıl etkileyeceğini de tartıştı. Araştırmada fiziksel nakdin tokenleştirildiği ve merkez bankasındaki tam rezervlerle desteklendiği stablecoin tam rezerv bankacılık (stablecoin narrow banking) sistemi ile stablecoinlerin ticari bankalarda tutulan mevduat ihraççıları tarafından desteklendiği iki aşamalı aracılık sistemi karşılaştırıldı. Raporda iki aşamalı bir sistemin ABD’nin finansal istikrarı için daha az risk oluşturduğu sonucuna varıldı. 

Rapor, stablecoin’lerin ticaret dışında daha fazla kullanım alanına sahip olabileceğini öngördü. Kullanımın şimdilik kripto para ticareti, sınırlı eşler arası ödemeler ve DeFi tarafından yönlendirildiği ancak ileride daha kapsayıcı ödemeleri ve finansal sistemleri kolaylaştırarak daha fazla büyüme gösterebileceği ifade edildi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x