Yükleniyor...

Fed’in CBDC Sorularına Cevaplar Geldi

Kripto para sektöründe düzenleme sorunları tüm hızıyla devam ederken gelişmeler de sürüyor.

Fedin CBDC Sorularina Cevaplar Geldi

Kripto para sektöründe düzenleme sorunları tüm hızıyla devam ederken gelişmeler de sürüyor. Bir taraftan küresel düzenleyiciler araştırmalarına devam ettiklerini açıklarken, diğer taraftan şirketler düzenleme netliği istiyor. Bu noktada en kritik düzenleyicilerden biri olan Fed, kısa bir süre önce CBDC’ler hakkında kamuoyunun yorumunu istemişti. Bu sorulara gelen cevaplar ise analiz edildi.

Fed'in CBDC Sorularına Cevaplar Geldi
Kaynak

Fed’in CBDC Sorularına Çoğunluk Olumsuz Cevap Verdi

Fed 24 Haziran tarihinde CBDC’ler hakkında kamuoyuna sorduğu sorulara gelen cevapları yayınlamıştı. Yayınlanan bu sorunların cevapları Cato Enstitüsü tarafından analiz edildi. Analiz sonucunda Fed’in CBDC sorularına 2.000’den fazla yanıt incelendi. Ancak yapılan analiz sonuçlarına göre 2.052 yorumcunun yüzde 66’sı, CBDC konusunda endişeli bir tavır izlerken bu fikre karşı çıktı.

Yapılan yorumlarda en sık görülen endişeler ise finansal mahremiyet, finansal baskı ve bankacılık sistemine aracılık etme riski oldu.

Bununla birlikte Fed’e verilen cevaplarda başka görüşler de vardı. Finans, teknoloji ve mevzuata uygunluk alanlarında çalışan büyük işletmeler bir CBDC ile en çok ilgilenenler oldu. Kurumsal yorumcular ise ikinci ila son grubun yüzde 34’ünü ve son yorum grubunun yüzde 86’sını oluşturuyordu.

Diğer taraftan dikkat çeken bir diğer kısım ise birçok banka ve kredi birliği mektuplarında Fed’in motivasyonlarını sorgulaması oldu. Bu grup bir CBDC’nin piyasaya sürülmesini haklı çıkaran belirgin hiçbir fayda olmadığını belirttiler. Banka Politikaları Enstitüsü (BPI), yazdığı kendi yorum mektubunda, şöyle bir ekleme yaptı:

Bir CBDC’nin savunucuları tarafından belirtilen potansiyel faydaların çoğu belirsiz ve dahası, çoğu birbirini dışlar ve bu nedenle aynı anda gerçekleştirilemez.

Tüm bu gelişmeler ışığında dijital bir doların yaratılmasından ve korunmasından sorumlu olacak olan Fed yetkilileri isee Kongre ve Biden yönetiminden imza almadan bu konuda harekete geçilemeyeceğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner