Yükleniyor...

Fidelity Investments Nedir?

Fidelity Investments, daha önce Fidelity Management & Research veya FMR olarak bilinen, Boston Massachusetts merkezli bir Amerikan çok uluslu finansal hizmetler şirketidir.

Fidelity Investments

Fidelity Investments, daha önce Fidelity Management & Research veya FMR olarak bilinen, Boston Massachusetts merkezli bir Amerikan çok uluslu finansal hizmetler şirketidir.

Fidelity Nedir?

Fidelity Management & Research veya FMR olarak bilinen Fidelity Investments; Boston, Massachusetts merkezli bir Amerikan çok uluslu finansal hizmetler şirketidir. 1946’da kurulan şirket, 4,3 trilyon dolarlık yönetilen varlıkları ile dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden biridir ve Aralık 2022 itibarıyla yönetim altındaki varlıkları 10,3 trilyon doları bulur.

Fidelity, müşterilerine sektördeki en geniş yatırım fonlarından birinin yanı sıra indirimli aracılık ve kurumsal ve tröst hizmetleri sunmaktadır. Özellikle inovasyon, şirketin ilerlemesinde önemli bir rol oynamıştır. Rakiplerinden farklı olmasına rağmen, üç milyondan fazla bireysel ve kurumsal müşterisi ile Merrill Lynch’in ardından ülkenin en büyük yatırım fonu yöneticilerinden biridir.

Fidelity Fonu 1930’da kuruldu. 1943’te Bostonlu bir avukat olan Edward C. Johnson II, yönetimi altında 3 milyon dolarlık varlığa sahip olan fonu satın aldı ve başkanı ve yöneticisi oldu. 1946’da Johnson, Fidelity Fund’a yatırım danışmanı olarak hizmet vermek üzere Fidelity Investments’ın selefi olan Fidelity Management and Research Company’yi kurdu. Ayrıca hisse senedine yatırım yapan ilk gelir odaklı fon olan Puritan Fund’ı kurdu.

Fidelity Investments 1

Yatırım yönetiminin sermayeyi korumaya adandığı bir çağda, Johnson’ın amacı para kazanmaktı. Stratejisi mavi çipli hisse senetleri almak değil, büyüme potansiyeli olan hisse senetleri almaktı.

1960’lar, Amerikan ekonomisi ve Fidelity için büyümenin yıllarıydı. 1962’de şirket, sonunda dünyanın en büyük yatırım fonu haline gelen Magellan Fonunu kurdu. Firma ayrıca 1964 yılında kurumsal emeklilik planları için FMR Yatırım Yönetim Hizmetleri A.Ş.’yi kurdu; 1967’de serbest meslek sahibi bireyler için bir emeklilik planı olan Fidelity Keogh Planı ve yabancı yatırımları çekmek için ertesi yıl Bermuda’da Fidelity International’ı kurdu. Ayrıca, 1969 yılında müşteri hesaplarına kendi bünyesinde hizmet vermek üzere Fidelity Service Company’yi kurdu ve bunu yapan ilk fon gruplarından biri oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 1975’te sabit oranlı komisyonculuk komisyonlarını kaldırmasının ardından , Fidelity, 1978’de Fidelity Brokerage Services Inc.’i kurduğunda, ülkenin indirimli aracılık hizmetleri sunan ilk büyük finans kurumu oldu.

Firma ayrıca, yatırımcıların bir fon almak için saat 16.00’dan sonrasını beklemek yerine, saat bazında teklif almalarına ve sabah 10.00 ile 16.00 arasında hisseleri kullanmalarına veya satın almalarına olanak tanıyan 31 Seçilmiş Portföy fonunun ticaretini açıkladı. 1986’da Fidelity’nin 2 bin 800 çalışanı, 104 yatırım fonu, 50 milyar dolarlık varlık yönetimi ve iki milyondan fazla müşterisi vardı – bunların 400 bini 4 milyar dolarlık Magellan Fonu’ndaydı. Peter Lynch’in Magellan’ı ilk kez devraldığı 1977 ile 1987 arasında, fonun hisseleri yüzde 2 binden fazla büyüyerek diğer tüm yatırım fonlarını geride bıraktı ve Lynch’i endüstrinin en başarılı fon yöneticisi yaptı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner