Yükleniyor...

Open Campus Protocol (EDU) Nedir?

Open Campus, öğretmenlerin ve içerik oluşturucuların oluşturdukları içerikten para kazanmalarını sağlayarak dünyanın eğitim içeriğini tokenleştirmeyi amaçlayan, topluluk liderliğindeki bir Web3 eğitim protokolüdür.

open campus

Open Campus, öğretmenlerin ve içerik oluşturucuların oluşturdukları içerikten para kazanmalarını sağlayarak dünyanın eğitim içeriğini tokenleştirmeyi amaçlayan, topluluk liderliğindeki bir Web3 eğitim protokolüdür.

Open Campus Nedir?

Open Campus, öğretmenlerin topluma katkılarının tanınmasını sağlamak ve dünya çapındaki öğrenciler için küresel, alternatif bir eğitim sistemi sağlamak için geliştirilen bir Web3 eğitim protokolüdür. Open Campus, toplulukların dünyada görmek istedikleri içeriği oluşturmalarına, sahiplenmelerine ve tanıtmalarına olanak tanıyan yeni bir protokol kullanır ve eğitimcilerin katkılarından gelir elde etmelerini ve tanınmalarını sağlar.

Open Campus Protokolü uygulamaya koyan ilk yer TinyTap’tir. TinyTap, 9 milyondan fazla aile, 100 binden fazla içerik oluşturucu ile App Store ve Google Play’de en çok hasılat yapan çocuk mobil uygulamasıdır ve Susam Sokağı, Oxford University Press ve birçok ünlü markayla ortaklık kurmuştur. Ayrıca uygulama, 5 trilyon ABD doları tutarındaki eğitim pazarı için kullanıcı tarafından oluşturulan içerikte liderlerden biridir ve bugüne kadar 250 binden fazla etkileşimli ders üreten kodsuz yazma platformuyla tanınır.

open campus

EDU, Open Campus ekosisteminin yerel yardımcı program simgesidir ve aşağıdaki işlevler için kullanılır:

 • Yönetişim: EDU token sahipleri, protokolün DAO tekliflerini sunabilir ve oylayabilir (örneğin, ekosisteme tahsis edilen token’ların kullanımını yönetme).
 • Ödeme: EDU, protokolü benimseyen şirketler tarafından sunulan ürün ve hizmetler için bir ödeme aracı olarak kullanılabilir.
 • Zincir Üzerinde Gelir Paylaşımı: Katkıda bulunanlar (içerik oluşturucular, yayıncılar, platformlar dahil) protokolün EDU gelirinden paylarını alırlar.
 • Kullanıcı Edinme: EDU, protokolün ekosistem ortakları (örn. TinyTap) tarafından sağlanan tekliflere erişim karşılığında indirim aldıkları için Web2 kullanıcılarını Web3’e teşvik etmek ve dahil etmek için kullanılabilir.
 • İçerik Sahipliği: Kullanıcılar, EDU ile Yayıncı NFT’leri aracılığıyla ortak yayınlama hakları satın alabilir.

Protokol, dünya çapında milyarlarca eğitimciyi ve öğrenciyi potansiyel olarak Web3’e getirmek için bir ağ geçidi görevi görecek, benimseyenlerin (okullar, eğitim teknolojileri ve diğer eğitim sağlayıcıları) farklı bir ekosistemini dahil etmek için ölçeklenebilir bir altyapı sunar:

 • Rampada: Token’lar, cüzdanlar, ödeme aracı olarak token’lar ve benimsemeyi teşvik etmek için indirimler/teşvikler gibi çeşitli yollarla Açık Kampüs benimseyenlerin (ör. TinyTap) kullanıcılarına tanıtılacaktır.
 • Yayıncı NFT’leri: Eğitim içeriği, NFT’lere dönüştürülebilir. İçerikten elde edilen gelir akıllı bir sözleşmede saklanacak, ortak sahipler katkılarına göre geri çekebilecekler (örneğin içeriği oluşturmak için öğretmenler, pazarlama ve yerelleştirme için yayıncılar).
 • Pazar Yeri: Açık Kampüsü benimseyenler (ör. TinyTap) tarafından verilen yayıncı NFT’leri EDU’da satın alınabilir ve satılabilir.
 • Akıllı Bağışlar: EDU hibelerinin ve burslarının ölçülebilir zincir üstü olaylara dayalı olarak verilmesini sağlar.
open campus protocol

Animoca Brands’in bir yan kuruluşu olan TinyTap, 2012’de kurulmuştur ve dünyanın en büyük eğitici oyun kütüphanesine sahiptir. Susam Sokağı, Oxford University Press gibi önde gelen markalar ve yayıncılarla ortak olmuşlar ve dünya genelinde 9 milyondan fazla aileye yüksek kaliteli eğitim içeriği sunmaya devam etmişlerdir.

 • TinyTap Mobil Uygulaması: 250 binden fazla oyunla dünya çapında en çok hasılat yapan 10 Çocuk Uygulaması arasında yer alır.
 • Kodsuz Oyun Oluşturma Aracı: Herkes minimum giriş engeliyle ve kod yazmadan platformda özgürce içerik oluşturabilir.
 • Ölçülebilir Faaliyetler: Oluşturulan herhangi bir oyun, onu oynayan diğer öğrencilere kıyasla öğrencilerin sonuçlarını ölçmek için kullanılabilir.
 • Yayıncı NFT’leri: Öğretmenler, içeriklerinin yayıncı haklarını NFT olarak satabilir
 • NFT Yönetim Panosu: Sahipler, satın aldıkları Yayıncı NFT’lerini görüntüleyebilir ve ilgili metrikleri (ör. kurs başına elde edilen gelir) takip edebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner