Yükleniyor...
Sponsored

Fitch, El Salvador’un Kredi Notunu Düşürdü

Fitch Ratings, Bitcoin'i (BTC) yasal para birimi olarak benimsemesinden ötürü kaynaklanan riskleri gerekçe göstererek El Salvador'un kredi notunu düşürdü.

fitch e salvador

Fitch Ratings, Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak benimsemesinden ötürü kaynaklanan riskleri gerekçe göstererek El Salvador’un kredi notunu düşürdü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Fitch, 2023 yılı Ocak ayında yapılacak 800 milyon dolarlık küresel tahvil ödemesi öncesinde “kısa vadeli borca olan bağımlılığın artmasından kaynaklanan artan finansman risklerinin” ülkenin kredi notunun B-‘den CCC’ye düşürme kararını etkilediğini belirtti.

Fitch yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Kurumların zayıflaması ve cumhurbaşkanlığındaki gücün yoğunlaşması, politika öngörülemezliğini ve Bitcoin’in resmi para olarak kabul edilmesi, 2022-2023 için finansmanın kilidini açacak bir IMF programının potansiyeli hakkında belirsizliği artırdı.”

Fith’e göre not düşürme, kısa vadeli borca ​​artan bağımlılık, Ocak 2023’te vadesi dolacak 800 milyon dolarlık tahvillerin ödemesi, yüksek mali açık, ek yerel piyasa finansmanı için sınırlı kapsam, ek çok taraflı fonlara ve dış piyasaya belirsiz erişimden kaynaklanan artan finansman risklerini yansıtıyor. Fitch’in görüşüne göre, kurumların zayıflaması ve gücün cumhurbaşkanlığında toplanması, politika öngörülemezliğini artırdı. Kuruma göre ayrıca Bitcoin’in yasal olarak kabul edilmesi, 2022-2023 için bir IMF finansman programının potansiyeli hakkında belirsizliği artırdı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x