Anasayfa Altcoinler Fransa, G7 Kripto Para Görev Gücü Oluşturmayı Planlıyor

Fransa, G7 Kripto Para Görev Gücü Oluşturmayı Planlıyor

Fransa Merkez Bankası başkanı Francois Villeroy de Galhau, Fransa’nın kripto paralara adanmış bir görev gücü oluşturmayı planladığını açıkladı. G7 ülkelerini temsil edeceği düşünülen görev gücü, Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Benoit Coeure tarafından yönetilecek.

Facebook’un kripto parası Libra Coin’i duyurması sonrası dünyadaki birçok hükümet kripto paralar için ayrı görev gücü oluşturmaya başladı. Fransa Merkez Bankası başkanı Francois Villeroy de Galhau’nun Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte bu konuya değindi. Galhau, “Yeniliğe açık olmayı yönetmelikle sıkı bir şekilde birleştirmek istiyoruz. Bu herkezin çıkarına.” değerlendirmesinde bulundu.

G7 başkanlığının şu anki sahibi olan Fransa, stablecoin’lere odaklanan bir görev gücü oluşturacak. Görev gücünün başlıca odak noktası ise Facebook’un kripto parası Libra Coin olacak.

İngiltere Merkez Bankası başkanı Mark Carney de benzer görüşlere sahip. Carney, gazetecilere yaptığı konuşmasında Libra’nın güvenli olması gerektiğini, yoksa varlığını sürdürmesinin mümkün olmadığını söyledi. Daha da önemlisi, Libra’nın merkez bankalarının gözetiminde olması gerektiğini belirtti.

Fransa ve İngiltere Merkez Banka’larının başkanlarının sözleri, büyük G7 ülkelerinin kripto paralarla başa çıkabilmek için devlet kaynaklarını kullanmayı aktif olarak düşündüklerinin bir göstergesi. Bu ilgi ise açıkça Facebook’un Libra’sı sayesinde oluştu.

Fransa Merkez Bankası başkanının açıklamaları, ülkenin Ekonomi Bakanı Brune Le Maire’in, Libra’nın yasadışı faaliyetler için güvenli bir liman olabileceği yönündeki endişesini dile getirmesinden birkaç gün sonra geldi. Fransız bakanın bu endişesi diğer G7 ülkelerinin de endişelendiği bir konu gibi görünüyor.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Avatar
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları