Yükleniyor...

Fransız Bir Cerrah, Paris’i Kana Bulayan Bataclan Kurbanının Röntgenini NFT Olarak Satmaya Çalıştı

2015 yılında Paris'teki Bataclan müzik salonuna yapılan terör saldırısı sırasında yaralanan kişinin röntgenini, NFT biçiminde dijital bir sanat eseri olarak satmaya çalışan kıdemli bir Fransız cerrah, şimdi yasal işlem ve olası disiplin cezası ile karşı karşıya.

Bataclan NFT

2015 yılında Paris’teki Bataclan müzik salonuna yapılan terör saldırısı sırasında yaralanan kişinin röntgenini, NFT biçiminde dijital bir sanat eseri olarak satmaya çalışan kıdemli bir Fransız cerrah, şimdi yasal işlem ve olası disiplin cezası ile karşı karşıya.

Paris’in güneybatısındaki Georges Pompidou devlet hastanesinde çalışan ortopedi cerrahı Emmanuel Masmejean, ilk olarak Cumartesi günü Mediapart web sitesi üzerinden saldırıda yaralanan kişinin X-Ray görüntüsünü hastanın rızası olmadan dijital sanat eseri olarak satmaya çalıştığı bildirildi.

NFT görüntü, Kalaşnikof mermisi içeren bir ön kolu gösteriyor ve OpenSea’de yaklaşık 2,776 dolara satılıyordu.

Paris devlet hastanelerinin başkanı Martin Hirsch Cumartesi günü Twitter’da, cerraha suç duyurusunda bulunulacağını söyledi. Hirsch, Twitter üzerinden cerraha şu mesajı gönderdi;

“Bu eylem, profesyonelliğe aykırıdır, tıbbi gizliliği tehlikeye atar ve AP-HP (Paris hastaneleri) değerlerine ve kamu hizmetine aykırıdır.”

Cerrah, Satışın Bir Hata Olduğunu Kabul Etti

Mediapart tarafından açıklama yapılması istenen cerrah Masmejean, satışın “hata” olduğunu kabul etti ve hastadan izin almadığı için pişman olduğunu söyledi.

Kurbanın kimliği açıklanmadı, ancak Fransa’nın başkentinde yaşanan, 130 kişinin hayatını kaybettiği saldırı olan Bataclan saldırısında erkek arkadaşı öldürülen genç bir kadın olarak tanımlanıyor.

Masmejean’ın OpenSea’deki NFT açıklamasına göre, hastanın yumuşak dokularda kalan Kalaşnikof mermisi ile sol ön kolda açık bir kırığı vardı.

Kurbanın röntgenini satışa sunan Cerrah, NFT açıklamasına Bataclan’daki beş kadın yaralıyı kişisel olarak ameliyat ettiğini de yazdı.

Cerrah, Mediapart’a satışı geri çektiğini söyledi, ancak görüntü Pazar günü hala görülebiliyordu.

Cerraha, Tepkiler Büyük

Mağdurlar derneği Life for Paris yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Saldırının kurbanı olan kişinin yanındayız, etik değerleri unutmuş bir doktorun bu davranışını doğru bulmuyoruz.”

Kardeşlik ve Gerçeklik Derneği, Twitter üzerinde bu davranışı kınadı, ancak bunun güvenilen AP-HP’nin sağlık çalışanlarını temsil etmediğini söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x