Yükleniyor...

Frax Share (FXS) Nedir?

Frax Share, klasik içeriğin dışına çıkarak ilk kesirli-algoritmik stabil coin’i sunmak amacıyla geliştirilmiş bir kripto para projesi dir.

fxs coin

Frax Share, klasik içeriğin dışına çıkarak ilk kesirli-algoritmik stabil coin’i sunmak amacıyla geliştirilmiş bir kripto para projesi dir. Kurucusu Sam Kazemian olan Frax Share Ethereum ağı üzerinde 2019 yılından bu yana yer almaktadır.

Frax Share Projesi

Frax Share, blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulan bir kripto para projesidir. Bu proje, Frax sistemi aracılığıyla kullanıcıların kripto para madenciliği yapmasına ve dolayısıyla FRAX tokenleri kazanmasına olanak tanır. Ayrıca, Frax Share projesi, kullanıcıların kripto paralarını değerlendirmelerine ve yatırım yapmalarına olanak tanır.

Birçok sabit kripto para protokolü, bir tasarım yelpazesini (tamamen teminatlandırılmış) veya diğer uçta (desteksiz tamamen algoritmik) şekilde benimsemiştir. Teminatlandırılmış stabilcoinlerin ya saklama riski vardır ya da zincir üzerinde aşırı teminatlandırma gerektirir. Bu tasarımlar, tamamen algoritmik tasarımlardan daha yüksek güven ile oldukça sıkı bir sabitleyiciye sahip bir sabit para sağlar. Basis, Empty Set Dollar ve Seigniorage Shares gibi tamamen algoritmik tasarımlar, Bitcoin’in erken dönem merkezi olmayan para vizyonunu ancak yararlı bir istikrarla yakalayan, oldukça güvenilir ve ölçeklenebilir bir model sağlar. Algoritmik tasarımlarla ilgili sorun, ön yüklemelerinin zor olması, büyümelerinin yavaş olması (2020’nin 4. çeyreği itibarıyla hiçbiri önemli bir çekişe sahip değil) ve gerçek sabit kripto paralar olarak kullanışlılıklarına olan güveni aşındıran aşırı oynaklık dönemleri sergilemeleridir. Teminatlı stablecoin’lere ciddi bir alternatiften çok bir oyun/deney olarak görülüyorlar.

Frax, bunun yüksek düzeyde ölçeklenebilir, güvenilmez, son derece istikrarlı ve ideolojik olarak saf zincir üstü bir para yaratmak için her ikisinin de tasarım ilkelerini uygulayan ilk sabit para protokolü olmaya çalışıyor. Frax protokolü, bir stabilcoin olan Frax (FRAX) ve bir yönetişim jetonu olan Frax Shares (FXS) içeren iki jetonlu bir sistemdir. Protokol ayrıca USDC teminatı içeren bir havuz sözleşmesine sahiptir. Havuzlar yönetişim ile eklenebilir veya kaldırılabilir.

frax share

FXS Coin Nedir?

FXS Coin, Frax Share projesinin yerel kripto para birimidir. Frax’tan önce, sabit paralar fiyat teminatlı, kripto para birimi ile aşırı teminatlı ve teminatsız algoritmik olarak üç farklı kategoride tanımlanıyordu. FXS ise kendisini 4. ve en benzersiz kategoride kesirli-algoritmik başlangıç olarak sınıflandıran ilk merkezi olmayan stabilcoin türü olarak tanımlıyor.

FXS Coin Nasıl Çalışır?

Frax Share, blockchain teknolojisi kullanarak çalışır. Bu proje, Frax sistemi aracılığıyla kullanıcıların kripto para madenciliği yapmasına ve dolayısıyla FRAX tokenleri kazanmasına olanak tanır. Frax Share, kullanıcıların kripto para madenciliği yapmasını sağlamak için Proof-of-Stake (PoS) algoritmasını kullanır. Bu algoritma, kullanıcıların belirli bir miktarda FRAX tokeni yatırmak suretiyle madencilik yapmasını sağlar. Madencilik yaparak kazandıkları FRAX tokenleri, kullanıcıların kripto paralarını değerlendirmelerine ve yatırım yapmalarına olanak tanır.

Frax Share (FXS), aşağıdaki kullanım durumları ile FRAX’ın, ERC-20 tabanlı yönetişim token’ıdır:

Yönetişim: Sahiplere teminat havuzları ekleme/düzenleme, basım/itfa ücretlerini belirleme ve teminatlandırma oranının yenileme oranını değiştirme konusunda yönetim hakları verir.

Stake: Tercih edilen likidite havuzlarında token’lara çeşitli oranlarda faiz elde edilebilir.

Mint sistemi: Her kullanıcı Frax mint edildiğinde FXS token’ı yakılacak ve karşılığında yeniden FXS token’ı verilecek.

Ödül mekanizması: Uniswap LP token’larını teşvik edilen çiftlere yatıran kullanıcılar için FXS token’ları ile ödüllendirilirler.

FXS Coin Nasıl ve Nereden Alınır?

FXS Coin, çeşitli kripto para borsaları aracılığıyla alınabilir. FXS Coin’i almak için öncelikle kripto para borsasına kaydolmanız gerekir. Kaydolduktan sonra, hesabınızı doğrulamanız gerekebilir. Ardından, kripto para borsasının size sunduğu ödeme yöntemlerinden birini kullanarak, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) veya diğer kripto paraları hesabınıza yatırabilirsiniz. Daha sonra, hesabınızda bulunan kripto paranızı kullanarak FXS alabilirsiniz.

Unutmayın ki, kripto paraların fiyatları çok volatil olduğu için, alım yapmadan önce piyasa ve coin hakkında araştırma yapmanız önerilir. Ayrıca, alım yaptığınız borsaların güvenilir olduğundan emin olmalısınız.

Frax Share Piyasa Verileri

Frax Share piyasa verileri, borsalarda gerçekleşen alım satım işlemleri ve diğer faktörler göz önünde bulundurularak belirlenir. Örneğin, FXS Coin fiyatı, arz ve talep dengelerine, haberlerle ilgili gelişmelerle, piyasa dalgalanmalarına ve diğer ekonomik faktörlerle etkilenebilir. Bu veriler, çeşitli kripto para borsalarından ve diğer kaynaklardan toplanarak ve analiz edilerek elde edilir.

FXS Arzı Ne Kadar?

Kripto varlık arzı, bir kripto para biriminin toplam rakamda mevcut olan miktarını ifade eder. Bu arz, genellikle ilk olarak oluşturulduğunda belirlenir ve daha sonra yaratılacak yeni varlıklar için sınırlıdır. Örneğin, Bitcoin’in arzı 21 milyon adet olarak sınırlıdır, bu nedenle arzı arttırmak mümkün değildir. Bu sınırlı arz, kripto paraların değerini belirler ve arz ve talep dengelerine göre fiyatları etkiler.

FXS Coin dolaşım arzı 73 milyonken, toplam arz ise 99822984.1145714 adettir.

FXS ATH’si Kaç?

ATH (All Time High), tüm zamanların en yüksek seviyesidir. Bu terim, kripto para piyasasında genellikle bir kripto para biriminin fiyatının en yüksek seviyesine atıfta bulunur.

FXS en yüksek ATH seviyesi 12 Ocak 2022’de 47 dolar olarak kaydedilmiştir.

FXS ATL’si Kaç?

ATL (All Time Low), tüm zamanların en düşük seviyesidir. Bu terim, kripto para piyasasında genellikle bir kripto para biriminin fiyatının en düşük seviyesine atıfta bulunur.

FXS en düşük ATL seviyesi 25 Haziran 2021 tarihinde 1,50 dolar olarak kaydedilmiştir.

FXS Coin Fiyatı

Kripto paraların fiyatı, arz ve talep dengelerine göre belirlenir. Özellikle arz, kripto paraların belirli bir sınırı vardır ve bunlar üretilirken belirlenir. Talep ise, yatırımcıların, tüccarların ve hatta normal kullanıcıların o kripto paranın ne kadar değerli olduğunu düşündüğüne göre değişebilir. Örneğin, bir kripto paranın arzı az iken talep yüksekse fiyatı yükselecektir. Ayrıca, kripto paraların fiyatını etkileyebilecek birçok faktörler var; bunlar arasında piyasa haberleri, yatırımcıların duyarlılığı, mevzuat değişiklikleri, düzenlemeler, teknolojik gelişmeler ve daha birçokları yer alabilir.

FXS Coin güncel fiyatı ise şu şekildedir:

frax-share

Frax Share (FXS)

2.40 $

FXS Coin Hangi Borsada?

FXS satıl alınabilecek kripto para borsaları şunlardır:

  • Binance
  • Uniswap (V2)
  • KuCoin
  • Kraken
  • SushiSwap
  • Uniswap (V3)
  • IDEX
  • Gate.io
  • Bitget
  • Bitay

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner