Yükleniyor...

Friend.tech nedir, nasıl çalışır?

Friendtech, kripto topluluğunda çok konuşulan yeni bir Web3 sosyal uygulamasıdır.

friend.tech

Friendtech, kripto topluluğunda çok konuşulan yeni bir Web3 sosyal uygulamasıdır. Kullanıcıların sosyal ağlarını tokenize etmelerini sağlar. Ayrıca uygulama sayesinde insanlar kendi hisselerini satabilirler.

Friend.tech nedir?

Friend.tech, kullanıcıların arkadaşlarını tokenize etmelerini sağlayan merkezi olmayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Bu, arkadaşlarınızın sosyal medya profillerinin hisselerini alıp satabileceğiniz anlamına gelir. Bir hissenin fiyatı, arkadaşınızın sahip olduğu takipçi sayısı, gönderilerindeki etkileşim ve genel etkisi gibi bir dizi faktöre göre belirlenir.

İlk bakışta, Friend Tech’in temel işlevleri, WeChat grupları veya Telegram grupları gibi tanıdık platformlara benziyor. Ancak emsallerinden farklı olarak kullanıcılar uygulama içerisinde kendi “hisselerini” satabilir ve bu hisse sahipleri, hisselerine sahip oldukları kişiyle özel olarak sohbet edebilirler.

Uygulama, 10 Ağustos’taki lansmanından bu yana 12 bin 500’den fazla bireysel yatırımcının ilgisini çekti ve 5 bin 500 ETH’nin (10 milyon dolar) üzerinde hacim sağladı. Bir kişinin hisseleri alınıp satıldığında, o kişi bir ücret kazanıyor. Uygulamanın asıl ilgi çekici özelliği ise bir kişinin hisselerini satın aldığınızda, alıcı ile hisseyi veren arasında özel bir sohbet odasının açılması…

Neticede geniş takipçi kitlesine sahip çoğu kişi Twitter ya da Discord gibi sosyal medya platformlarında DM’lerini kapatma eğiliminde olduğundan, bu özellik potansiyel olarak “çılgınlığın” ötesinde bir değere sahip olabilir.

friend.tech

Friend.tech nasıl çalışır?

Friend.tech’i kullanmak için öncelikle bir profil oluşturmanız ve bunu Twitter hesabınıza bağlamanız gerekir. Bu ilk adımları yerine getirdikten sonra, Coinbase’in yeni Katman 2 ağı olan Base ağına en az 0,01 Ethereum yatırmalısınız. Ardından, arkadaşlarınızın hisselerini alıp satmaya başlayabilirsiniz. Bir hisse satın aldığınızda, aslında arkadaşınızın gelecekteki başarısı üzerine bahis oynamış olursunuz. Arkadaşınız daha popüler hale gelirse, hisselerinin değeri artacaktır. Ve eğer arkadaşınızın popülaritesi azalırsa, hisselerinin değeri düşecektir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner