Yükleniyor...

Bitcoin madencilik maliyetleri dünya çapında farklılık gösteriyor

CoinGecko'nun son raporuna göre Bitcoin madencilik maliyetleri dünya genelinde farklılık gösteriyor.

storj madenciligi

CoinGecko’nun son raporuna göre Bitcoin madencilik maliyetleri dünya genelinde farklılık gösteriyor.

17 Ağustos tarihli bir CoinGecko raporuna, Bitcoin madenciliği maliyetleri dünya genelinde önemli farklılıklar gösteriyor. Rapora göre, ev elektrik maliyetlerine göre değerlendirildiğinde İtalya, Bitcoin madenciliği için en pahalı ülkelerden biri olarak öne çıkarken, Lübnan ise bu konuda oldukça ucuz.

CoinGecko raporu Bitcoin madencilik fiyatlarının dünya genelindeki değişimini gözler önüne serdi

CoinGecko raporuna göre, Bitcoin madencileri için ortalama ev elektrik maliyeti dünya genelinde 46,291.24 dolar. Bu, Temmuz 2023’te 1 BTC’nin ortalama günlük fiyatından yüksek 35 daha yüksek. İtalya, Bitcoin başına 208,560 dolar ile evde madencilik için en pahalı ülke olarak öne çıkıyor. Aynı tarihlerde İtalya’da bir Bitcoin madenciliğinin maliyeti, yaklaşık 8 Bitcoin değerinde. Bunu 184,352 dolar ile Avusturya ve 172,382 dolar ile Belçika izliyor.

Öte yandan, Lübnan’da elektrik fiyatlarının düşük olması, bireysel madencilerin sadece 266 dolara kadar bir Bitcoin üretmesine olanak tanıyor. Bu durumda Lübnan’da bir Bitcoin madenciliği yapmanın maliyeti, İtalya’da bir Bitcoin madenciliğine göre yaklaşık 783 kat daha ucuz. İran ise Bitcoin başına 532 dolar üretim maliyeti ile üçüncü sırada yer alıyor.

cdfa37db 44df 41ed 8c65 8a6cafec84fa

Rapora göre, düşük elektrik maliyeti olan ülkelerde neden düşük maliyetle Bitcoin madenciliği yapılmadığına dair birkaç faktör düşünülmelidir. Çünkü bu ülkelerin çoğu enerji sıkıntısı yaşamaktadır ve enerjiyi yaz aylarında veya yoğun saatlerde yoğunlaştıran sanayi tesislerine yönlendirebilirler. Buna rağmen, rapor düşük elektrik maliyeti olan ülkelerdeki Bitcoin madenciliği potansiyelinin incelenmeye değer olduğunu öne sürüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner