Yükleniyor...

Gavin Wood Kimdir?

Gavin Wood, Ethereum'un kurucu ortağı ve Polkadot'un yaratıcısıdır.

Gavin Wood kimdir

Gavin Wood, Ethereum’un kurucu ortağı ve Polkadot’un yaratıcısıdır. Wood aynı zamanda bilgisayar programcısı ve yazılımcıdır.

Gavin Wood Kimdir?

Bilgisayara ve teknolojiye olan ilgisi ile hayatına yön veren Gavin Wood, bir bilgisayar programcısı ve yazılımcıdır. İlgisi, merakı ve sevgisi doğrultusunda bilgisayarlar ile küçük yaşta ilgilenmeye başlayan Wood, komşusu sayesinde ilk olarak bilgisayar programı kodlamasını öğrenmiştir. İlerleyen zamanlarda okulda bulunan öğretmenleri tarafından da desteklenmiştir. Lancaster Royal Grammar School’da eğitim gördükten sonra York Üniversitesi’nde Bilgisayar Sistemleri ve Yazılım Mühendisliği eğitimi almıştır. Burada yüksek lisans yapan Wood, 2002-2005 yılları arasında insan bilgisayar ara yüzü için müzik görselleştirme alanında da doktorasını tamamlamıştır.

Ethereum’dan önce ilk olarak Microsoft’ta araştırma bilimcisi olarak görev almıştır. Gavin Wood, 2013 yılında Vitalin Buterin ve diğer isimlerle beraber Ethereum’u kurmuştur. Ethereum’u ”tüm gezegen için tek bilgisayar” olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, Solidty olarak bilinen kodlama dilini yazmıştır. Ethereum’da baş teknolojisi sorumlusu olarak çalışmış ve Ethereum Virtual Machine ile ilgili bir yellow paper yazmıştır. 2016 yılında ise Ethereum’daki görevinden ayrılmıştır. Ethereum ağı için bir istemci geliştiren ve blokzincir teknolojisini kullanan şirketler için yazılım oluşturan Parity Technologies’i kurmuştur. Parity Teknologies, işletmelerin ve kuruluşların blockchain teknolojisinden faydalanmalarını ve sunduğu yeni fırsatlarını kullanmalarını sağlamıştır.

gavin wood

Web3 Vakfı

Gavin Wood, 2017 yılında Web3 Vakfı’nı kurmuştur. Web3 Vakfı, Polkadot ağından başlayarak merkezi olamayan internet altyapısı ve teknolojisine odaklanan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Merkeziyetsizliği korumak için özellikle de kriptografik yöntemleri kullananları desteklemektedir. Bunun sebebi, Web3 ekosisteminin yararı ve istikrarıdır. Web3 Vakfı’nın ilk projesi Polkadot’tur ve projeyi finanse etmiştir.

Polkadot, birbirinden farklı ağlar arasında doğrudan köprü görevi gören bir protokoldür. Bir merkezi bulunmayan internet sitelerini, halka açık veya özel izne gerek duyulmayan ağları birbirine blockchain ile bağlayan ve tamamen merkeziyetsiz bir internet zinciri kurmayı amaçlamaktadır. Ethereum’a kıyasla Polkadot, her uygulama geliştiricisinin kendi blokzincirini oluşturmasına izin vermektedir. Blockchain ekosistemindeki ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik gibi sorunlara çözüm getiren Polkadot, güvenilir bir şekilde veri transferlerinin gerçekleştirilmesine imkan tanımaktadır.

Polkadot Blockchain ağının kurucu ortağı Gavin Wood, 2022 Ekim ayında, ana destekçisi ve yaratıcısı Parity Technologies’deki CEO konumundan ayrıldığını açıklamıştır. Ardından Wood ”CEO’nun rolü hiçbir zaman imrendiğim bir rol olmadı. Benimle çalışan herkes kalbimin nerede olduğunu bilir. Ben bir düşünür, kodlayıcı, tasarımcı ve mimarım. Polkadot ve Web3’ü nüfusun geniş kesimleriyle daha alakalı hale getirmeye nasıl katkıda bulunabileceğimizi keşfetmeye yeniden odaklanacağım” diye bir açıklamada bulunmuştur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner