Yükleniyor...

Andrew Yang Kimdir?

Andrew Yang, 13 Ocak 1975 ABD, New York'lu bir girişimci ve politikacıdır.

Andrew Yang

Andrew Yang, 13 Ocak 1975 ABD, New York’lu bir girişimci ve politikacıdır. Tayvan’dan gelen göçmen ebeveynlerin oğludur. ABD şehirlerinde iş yaratmak için kurulmuş Venture For America (VFA)’nın kurucusudur.

Andrew Yang’ın babası IBM ve General Electric’in araştırma bölümünde çalışmaktadır. Annesi ise istatistikte derece sahibi bir sanatçıdır. Andrew, New Hampshire’daki yatılı okula, yani Philip Exeter Akademisi’ne gitmiştir. Ayrıca Brown Üniversitesi’nde Mezuniyet programına katılmıştır. Daha sonra Yang, JD’sini Columbia Hukuk Fakültesi’nden almıştır.

Andrew Yang, 2000 yılından 2009’a kadar çeşitli girişim şirketlerinde ve risk sermayesi finansmanlıklarında yönetici olarak görev yapmıştır. 2011’de Venture For America’yı kurduktan sonra, 2012 yılında Barack Obama yönetimi Yang’ı ‘Değişim Şampiyonu’, 2015’te ise ‘Küresel Girişimcilik Başkanlık Büyükelçisi’ olarak seçmiştir. 2014 yılında ‘Smart People Should Build Things’, 2018 yılında ise ‘The War on Normal People’ adlı kitapları yazmıştır.

Andrew Yang 1

Andrew Yang, 6 Kasım 2017’de 2020 ABD başkanlık seçimleri için Demokrat Parti üzerinden adaylığını başlatmıştır. 2009 yılının ilk aylarında çeşitli popüler show’lara çıkarak başkan adaylığında ivme kazanmaya başlamıştır. The New York Times Yang’ı ‘İnternetin En Sevdiği Aday’ olarak nitelendirmiştir. Yang, çevrimiçi platformlarda popülerliği ile bilinmektedir.

Yang’ın temel politikası, 18 yaşını doldurmuş her ABD vatandaşına her ay ‘Özgürlük Payı’ adı altında evrensel temel gelir formunda 1,000 dolar katkı sağlamaktır. Diğer iki önemli politikaları ise “Herkes için Sağlık Sigortası” ve “İnsan Merkezli Kapitalizm”dir. Andrew Yang, kendi web sitesinde 160’tan fazla politika önerisi hakkında bilgi vermiştir. Andrew Yang, eşi ve iki çocuğuyla New York’ta yaşamaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner