Yükleniyor...

Geleceğin En İyi Blockchain Meslekleri

Küresel anlamda dijitalleşmeyi neredeyse her alanda yaşıyoruz.

Blockchain

Küresel anlamda dijitalleşmeyi neredeyse her alanda yaşıyoruz. Zaman ilerledikçe dijital dünyaya verilen önem artıyor ve dijitalleşme hayatlarımızı kolaylaştırıyor. Bunun insan gücüne olumsuz etkilerinin olması gerçeği de göz ardı edilemez fakat bir yandan insana ihtiyacı da var. 

Geleceğin meslekleri son 10 yılda oldukça değişti. Dijital dünyanın bir ucundan tutmak, teknolojinin gelişimine katkıda bulunmak için var olan mesleklere yönelmek tercih edilir oldu. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Blockchain teknolojisi de dünyanın dijitalleşme sürecindeki en iyi ürünlerden biri. Pek çok uzmana göre gelecekte basılı paralar değil, dijital paralar kullanılır olacak. Ekonomi bambaşka bir yönde ilerleyecek ve buna şimdiden yönelen kişi, devlet ve kurumlar daha avantajlı olacak. Tabi ki bu sadece bir teori, gelecekte neler olacağını hiçbirimiz bilemeyiz. Fakat teknolojinin ilerleyeceği, dünyaya daha büyük etkiler vereceği konusunda hepimiz hemfikiriz.

Durum böyle olunca, blockchain teknolojisi ile çıkan kripto paralara sadece yatırım yapmakla kalmayıp, bu dünyanın içinde olmak isteyen insanların sayısı da her geçen gün artıyor. Blockchain’in perde arkasında olmak, yaratıcılığında, geliştiriciliğinde rol almak cazip geliyor. Böylece gelecekte rağbet görecek yeni meslekler ortaya çıkıyor. 

İşte, o meslekler ve tanımları:

Blockchain Tasarımcısı

Bir şey var olmadan üzerine çalışamayız öyle değil mi? Bu yüzden her sektörde kıymetli olacak mesleklerden biri Blockchain Tasarımcılığı olacak. Pek çok kişi ve kuruluş, maliyet azaltmak ve verimliliklerini arttırmak için Blockchain Tasarımcılarıyla çalışacaklar. 

Blockchain Geliştiricisi

Yaratılan şeylerin üzerine yeni değerler katmak, geliştirmek gerek. Bu yüzden Blockchain Geliştiricileri, bu alanda iddiası olan firmaların, kişilerin en çok çalışmak istediği insanlardan olacaklar. Bu teknolojiyi daha iyi, daha kullanışlı, daha kolaylık sağlayan bir hale getirmek için geliştiricilerin varlığına ihtiyaç olacak.

Blockchain Proje Yöneticisi

Aslına bakılırsa, her alanda en kritik görev, yöneticilerindir. Blockchain Proje Yöneticileri de talep eden ile üreten arasında iletişim ve dayanışma üzerine sağlam köprüler kurma konusunda olmazsa olmazlar. Süreci iyi yönetmek, herkesin dilinden anlayıp ortak dil yaratmak, bunları yaparken son halka olan tüketiciye iyi bir ürün vermek için tüm sürece hakim olmak gerekiyor. Bu yüzden proje yöneticileri, bu meslek grupları arasında kilit nokta diyebiliriz.

Blockchain Avukatı ve Blockchain Hukuk Danışmanı

Şu an blockchain resmi olarak tanımlanan bir ürün vermediği için hukuksal destek alabileceğimiz bir durum da söz konusu değil. Fakat ileride bu durumun değişeceği ön görülüyor. Yani, blockchain teknolojisi ürünleri olan kripto paralar resmi olarak tanınacak ve alıcı, satıcı arasında oluşan problemler, hukuksal aşamaya geçince destek alınacak avukatlara ihtiyaç olacak. Ayrıca üreten firmaların üretim ve yaratım süreçlerinde hukuk danışmanlarından destek almaları gerekecek. İşte tüm bunlar da hukuk dünyasında yeni bir alanın ortaya çıkmasını sağlayacak. 

Zaman ilerledikçe, blockchain geliştikçe ve dünyada daha büyük etkiye sahip oldukça; bu meslek gruplarına yenileri eklenecek ve var olanlar da daha fazla istihdama ihtiyaç olacaktır. Unutmayalım ki, gelecek teknolojide ve bu alanda varlığını gösteren, üreten herkes kazançlı çıkacak.