Yükleniyor...

Glozal, Dünyanın İlk NFT Müzik Çalarını Geliştirdiklerini Açıkladı

Müzik teknolojisi şirketi Glozal, dünyanın birincil NFT müzik çalarını geliştirdiklerini açıkladı.

glozal

Müzik teknolojisi şirketi Glozal, dünyanın birincil NFT müzik çalarını geliştirdiklerini açıkladı. Glozal, NFT müzik çalar ile korsan tüketiminin önüne geçmeyi düşünüyor.

Spotify, Deezer ve Apple Müzik gibi platformlarla 20 milyar dolar seviyesine yükselen müzik piyasası, yasa dışı kopyalama nedeniyle henüz istenilen seviyede değil.

2001 yılında 24 milyar dolar gelir elde eden küresel müzik sektörü, 2010’lu yıllarda ise yüzde 40 düşüş yaşayarak 14 milyar dolar geriledi.

Eserler Başka Müzik Çalarda Kullanılamayacak

Çoğu koleksiyoner tarafından blok zincir teknolojisi ile üretilen dijital sanat eserleri izinsiz çoğaltılamadığı için tercih ediliyor. Her geçen gün popülerliği giderek artan NFT sektörü, müzik piyasasını da yasa dışı kopyalama ve korsan tüketimi sorunundan kurtarması bekleniyor.

Şirket, geliştirilen NFT müzik çalardaki parçaların DRM şifreli olacağını altını çizerek, eserlerin başka müzik çalarda kullanılamayacağı belirtti. Platform tamamen kullanıcılara albüm ve parça satışı gerçekleştirebilecek.

Glozal CEO’su Tarek Kirschen, platformu iki ödeme modeliyle piyasaya sürmeyi planladıklarını ve Latin sanatçılardan biri ile proje için anlaşma imzaladıklarını söyleyerek şunları ekledi:

“İdareci ekibim eski Sony müzik çalışanları, müzik yapımcıları, mühendisler ve sanatçılardan oluşuyor. Dünyaca ünlü Latin sanatçılardan biri ile projemiz için anlaşma imzaladık.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x