Yükleniyor...

GPT 3.5 Nedir?

GPT 3,5 OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka uygulamasının ilk versiyonuna ait bir üst modeldir.

gpt 3

GPT 3,5 OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka uygulamasının ilk versiyonuna ait bir üst modeldir. GPT 4’ün çıkışından bu yana yeniden gündeme gelen ve özellikleri merak edilen GPT 3.5 Ocak 2022’de geliştirilmiştir.

GPT 3.5 Nedir?

GPT 3.5 modeli, GPT 3 (Generative Pre-Trained Transformer) modelinin ince ayarlı bir versiyonudur. Bu model ile birlikte, toksik çıktıların belirli ölçüde azaltılması ve diyalogların güçlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu model, her biri 1.3B, 6B ve 175B parametrelerine sahip 3 varyanta sahiptir.

3.5 modelleri, ek ince ayarlarla birlikte GPT 3 ile aynı eğitim öncesi veri kümelerini kullanır. Bu ince ayar aşaması, bir önceki modele ‘insan geri bildirimi ile pekiştirmeli öğrenme’ veya RLHF adlı bir kavram ekler. ChatGPT, RLHF’yi bir kullanıcıya şu şekilde açıklıyor:

“İnsan gibi konuşmayı öğrenmek isteyen Rufus adında bir robotunuz olduğunu hayal edin. Rufus’un kelimeleri ve cümleleri anlamasına yardımcı olan bir dil modeli var.

Önce, Rufus kendi dil modelini kullanarak bir şeyler söyleyecek. Örneğin, “Ben bir robotum” diyebilir.

Ardından, bir insan Rufus’un söylediklerini dinleyecek ve kulağa bir insanın söyleyeceği doğal bir cümle gibi gelip gelmediği konusunda ona geri bildirimde bulunacaktır. İnsan, “Bu pek doğru değil, Rufus. İnsanlar genellikle ‘Ben bir robotum’ demezler. ‘Ben bir robotum’ veya ‘Ben bir makineyim’ diyebilirler.”

Rufus bu geri bildirimi alıp dil ​​modelini güncellemek için kullanacak. İnsandan aldığı yeni bilgileri kullanarak cümleyi tekrar söylemeye çalışacaktır. Bu sefer “Ben bir robotum” diyebilir.

İnsan tekrar dinleyecek ve Rufus’a daha fazla geri bildirimde bulunacak. Bu süreç, Rufus bir insana doğal gelen cümleler söyleyene kadar devam edecek.

Zamanla Rufus, insanlardan aldığı geri bildirimler sayesinde insan gibi konuşmayı öğrenecektir. İnsan geri bildirimi ile RL kullanılarak dil modelleri bu şekilde geliştirilebilir.”

gpt 3

GPT 4’ün GPT 3.5’ten farkı nedir?

Popüler yapay zeka uygulamasının son versiyonu olan GPT 4’ü öncekilerden ayıran yeni özellikler şunlardır:

  • Çok modlu giriş ve çıkış: GPT 4’ün farklı türde giriş ve çıkışları işleme yeteneği, ChatGPT gibi yapay zeka sohbet botları için oyunun kurallarını değiştirebilir. Örneğin, potansiyel olarak sohbet robotlarının yalnızca metin yerine videolar veya resimlerle yanıt vermesine izin verebilir, bu da kullanıcı deneyimini geliştirebilir ve etkileşimleri daha ilgi çekici hale getirebilir. Ancak bu özellik sınırlıdır ve halen geliştirilme aşamasındadır.
  • Birden çok görev için artırılmış kapasite: GPT 4, birden çok görevi aynı anda gerçekleştirmek için artırılmış kapasitesiyle, yapay zeka teknolojisine güvenen işletmeler ve kuruluşlar için süreçleri potansiyel olarak düzene sokabilir ve hızlandırabilir. Örneğin, GPT 4, müşteri hizmetleri sorgularını otomatikleştirmek ve aynı anda birden çok sorguyu işlemek için kullanılabilir.
  • Geliştirilmiş doğruluk: GPT 4’ün artan doğruluğu, internetteki bilgilerin güvenilirliği üzerinde önemli etkilere sahip olabilir. GPT 4’e güvenen arama motorları gibi uygulamalar daha doğru ve güvenilir sonuçlar sağlayarak yanlış bilgilerin yayılmasını azaltabilir ve bu uygulamalara olan kullanıcı güvenini artırabilir.
  • Gelişmiş güvenlik: OpenAI, izleme çerçevesini geliştirerek ve doğru ve güvenli yanıtlar sağlamak için tıp ve jeopolitik gibi hassas alanlarda uzmanlarla birlikte çalışarak GPT 4’ün güvenli olmasını sağlamak için altı aydan uzun bir süredir çalışmaktadır. OpenAI, GPT 4 duyurusunda, sistemin “izin verilmeyen içerik taleplerine yanıt verme olasılığının yüzde 82 daha az olduğunu ve GPT 3.5’e göre gerçek yanıtlar üretme olasılığının yüzde 40 daha yüksek olduğunu” vurguladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner