Yükleniyor...

GPT-4’ten altcoin sepeti: Yapay zekaya sorduk

Altcoin sepeti önerileri kripto yatırımcıları için oldukça önemli.

altcoin sepeti onerileri

Altcoin sepeti önerileri kripto yatırımcıları için oldukça önemli. Çünkü Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto para birimlerinin dışında yatırım yapmak isteyenler bu konuda biraz yönsüz kalabiliyorlar. Dolayısıyla uzman yorumları alım satım yapmadan önce dikkat çeken bir unsur.

Popüler yapay zeka uygulaması OpenAI’nin geçtiğimiz günlerde çıkan GPT-4 versiyonu oldukça ilgi gördü, görmeye de devam ediyor. Biz de GPT-4’ten altcoin sepeti önerileri almıştık. Yapay zekanın verdiği sepet, bugün itibariyle yüzde 87’lik yükseliş yaşadı.

altcoin

Yapay Zekadan Altcoin Sepeti Önerileri

100 dolarlık bir altcoin sepeti yapmasını istediğimiz GPT-4, 27 Mart 2023 tarihinde 5 adet altcoin önerisinde bulundu. İlk sırada Chainlink yer alırken hemen ardından Polygon geldi. Listenin yatırım tavsiyesi olarak alınmaması gerektiğini vurgulayan GPT-4 altcoin önerilerini şu şekilde sıraladı:

“2023 itibariyle öne çıkan bazı altcoinlerle ilgili 100 dolarlık bir sepet önerisi yapabilirim. Ancak unutmamanız gerekir ki, bu öneriler yatırım tavsiyesi olarak kabul edilmemeli ve kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Her zaman kendi araştırmanızı yapmalı ve riskinizi yönetmelisiniz. İşte 27 Mart’ta bize önerilen beş farklı altcoin;

  1. Chainlink (LINK) – $20 Oracles ile akıllı sözleşmelerin gerçek dünya verileriyle güvenli bir şekilde etkileşim kurmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir ağdır.
  2. Polygon (MATIC) – $20 Ethereum’un ölçeklenebilirliğini ve altyapısını geliştirmeyi amaçlayan, katman 2 çözümü olarak bilinen bir protokoldür.
  3. Uniswap (UNI) – $20 Ethereum tabanlı, merkezi olmayan bir borsa olan Uniswap, kullanıcıların tokenleri güvenli bir şekilde takas etmelerine olanak tanır.
  4. Solana (SOL) – $20 Yüksek işlem hızı ve ölçeklenebilirlik sağlayan, enerji verimli ve merkezi olmayan bir blok zinciri platformudur.
  5. Aave (AAVE) – $20 Kripto varlıkların ödünç alınması ve ödünç verilmesi için merkezi olmayan bir finans protokolüdür. Aave, kredi ve borçlanma hizmetleri sunar.

Bu öneriler, her bir altcoin için eşit miktarda yatırım yapmayı içerir, ancak risk ve yatırım stratejilerinize göre dağılımı değiştirebilirsiniz. Kripto paraların değerleri sürekli olarak değişir ve yatırım yapmadan önce güncel fiyatları kontrol etmelisiniz.”

27 Mart verileri itibariyle; O dönemde Chainlik 7.15 dolardı değerinde olduğu için 20 dolarlık LINK coin alındığında sepette 2.80 adet LINK coin yer almıştı.

Polygon’un 27 Mart fiyatı 1.08 dolardı, 20 dolarlık MATIC alındığında sepette 18.54 adet MATIC coin yer aldı.

Uniswap’ın (UNI) 27 Mart fiyatı 5.77 dolar seviyesindeydi. 20 USD’lik UNI coin alımında sepette 3.47 adet Uniswap (UNI) eklendi.

27 Mart tarihinde Solana (SOL) fiyatı 20.51 dolar olduğu için 20 dolarlık SOL coin alındığında sepette 0.98 adet SOL oldu.

Aave ise o tarihte 71.67 dolardı, 20 dolarlık AAVE alımında sepette 0.28 adet AAVE coin yer aldı.

altcoin sepeti

Önerileri aldıktan sonra, uygulamanın neden bu altcoin’leri önerdiğini de sormadan geçmedik. “Bu altcoin’leri önermemin nedeni, her birinin kendine özgü teknolojik avantajları, büyük topluluk desteği ve sektördeki etkileridir.” ifadelerini kullanan GPT-4, listelediği her altcoin için ayrıca bir açıklama yaptı.

altcoin sepeti2

Peki ya “Bu altcoin’leri aldığımızda zarar edersek ne olur?” GPT-4 bu soruya da yanıt verdi ve yatırım yapmadan önce ne gibi önlemler alınabileceği konusunda bilgilendirme yaptı:

“Zarar etme riskini azaltmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Araştırma yapın: Yatırım yapmadan önce kapsamlı bir araştırma yaparak, riskinizi azaltabilirsiniz. Projelerin teknolojisi, ekip, topluluk desteği ve benzeri faktörleri değerlendirmek önemlidir.
  • Risk yönetimi: Yatırım yaparken, riskinizi yönetmek önemlidir. Bunu, portföyünüzü çeşitlendirerek ve yatırımlarınızı farklı sektörler, projeler ve varlık türleri arasında dağıtarak yapabilirsiniz.
  • Uzun vadeli düşünün: Kripto paraların değeri kısa vadede dalgalanabilirken, uzun vadeli değer artışı hedefleyen projelere yatırım yaparak riskinizi azaltabilirsiniz.

Sonuç olarak, kripto para yatırımları risklidir ve zarar etme olasılığı her zaman vardır. Bu nedenle, riskinizi yönetmek ve yatırımlarınızı çeşitlendirmek önemlidir. Unutmayın, yatırım yaparken sadece kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktarlarda yatırım yapmalısınız.”

yapay zeka

Günümüze gelindiğinde, yapay zekadan istediğimiz sepet uzunca bir süre bekledikten sonra yüzde 87’lik kazanç tablosunu ortaya çıkardı. SOL, yüzde 281’lik artış ile 20 doları 76 dolar yaptı. LINK ise yüzde 110’luk artışla 20 dolarlık yatırımı 42.15 dolar seviyesine çıkarttı. Bu iki kripto para birimi, son birkaç ayın en çok yükselen altcoin’leri arasında yer aldı.

Sepetin diğer ürünlerinden birisi olan AAVE, 20 dolarlık yatırımı 31,23 dolar yaptı. AAVE, diğerlerine göre nispeten daha az yükseliş yaşadı ve yüzde 56’lık kazanç tablosu sundu. Diğer taraftan UNI, yapay zeka sepetinin en az kazandıran kripto para birimi oldu. UNI, 27 Mart tarihinde yapılan 20 dolarlık yatırımı 21,61 dolara yükseltti.

Sepetin zarar eden tek coin’i ise MATIC oldu. 27 Mart’ta yapay zekanın sepete eklediği MATIC, 20 dolarlık yatırımı 16 dolara düşürdü.

Yapay zeka altcoin'ler

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner