Yükleniyor...

BRC20, Bitcoin madencilerini ve geliştiricilerini karşı karşıya getirdi!

Kripto piyasasını kasıp kavuran BRC20, Bitcoin madencilerini ve geliştiricilerini karşı karşıya getirdi.

BRC20 BTC

Kripto piyasasını kasıp kavuran BRC20, Bitcoin madencilerini ve geliştiricilerini karşı karşıya getirdi.

Kripto para piyasasında boğa beklentileri günden güne artmaya başladı. Bitcoin (BTC) etmenli yükselişin gerçekleşmesi, altcoin’leri de beraberinde sürükledi. Bu yükselişlerde, yeni trendler de ortaya çıkmaya başladı. Coinkolik olarak Mayıs ayında değindinimiz BRC20 furyası, son zamanlarda trend haline gelmiş durumda.

BRC20 piyasasına ilgi artarken, birçok borsadan da peş peşe listeleme gelmeye başladı. Binance, SATS ve RATS listelemeleriyle dikkatleri üzerine çekti.

BRC20 furyası, Bitcoin madencileri ve geliştiricileri arasındaki ipleri de germiş durumda. Bitcoin madencileri, BRC20 sayesinde daha fazla gelir elde ediyor. Geliştiriciler ise BRC20’yi yok etmek istiyor.

BRC20 işleri karıştırdı: BTC ekosistemi ikiye bölündü

ORDI, SATS ve RATS gibi kripto para birimleriyle ilgiyi üzerine çeken BRC20, Bitcoin (BTC) ekosistemini ikiye böldü. Bitcoin geliştiricileri, BRC20’nin zararlı bir algoritma olduğunu ve güncellemeler ile yok edilmesi gerektiğini savundu. Diğer taraftan Bitcoin madencileri ise BRC20’lerin devam ettirilmesi gerektiğini ön plana çıkardı. BRC20, Bitcoin ağında işlem sayısını artırarak madencilerin gelirlerini yükseltti.

Bitcoin’in oluşturucusu Satoshi Nakamoto’nun da bir zamanlar aktif bir şekilde kullandığı Bitcointalk adlı forumda ise yoğun bir tartışma döndü. Bir kullanıcı, Bitcoin’in eşler arası ödeme aracı olarak tasarlandığını ve BRC20’lerin Bitcoin’in doğasını bozduğunu ifade etti. BrianH isimli kullanıcı, “Bitcoin’de BRC-20’ye izin veren değişikliğin geri alınması gerekiyor. Bu, ağda Bitcoin’e son vermek için kullanılabilecek tehlikeli ve ölümcül bir kusurdur.” şeklinde yorumda bulundu.

BRC20 görsel

Başka bir kullanıcı ise BrianH’ye yanıt olarak artık geri dönüşün olmadığını savundu. Kullanıcı, Bitcoin madencilerinin daha fazla para kazandığı için mutlu olduğunu ve BRC20’leri yok etmenin mümkün olmadığını iddia etti.

Tartışmaya bir Bitcoin madencisinin yaptığı yorum damga vurdu. Bitcoin madencisi, “Bir madenci olarak yüksek ücretleri görmek harika. Olabilecek en kötü şey BRC20’yi kaldırmaktır.” şeklinde yorum yaptı. Mayıs ayında başlayan bu tartışmalar, günümüze kadar yansıdı. Geçtiğimiz hafta Bitcoin geliştiricisi Luke Dashjr, 2024 yılında gerçekleştirilecek v27 güncellemesiyle BRC20 devrinin sona ereceğini iddia etmişti. Dashjr, Bitcoin ağındaki yazıtların ve BRC20’lerin, Bitcoin’e zarar verdiğini belirtti. Dashjr’ın söylemine destek verenler kadar eleştirenler de oldu.

BRC20 almak isteyen kripto yatırımcıları, özellikle OTC (borsa emri ve işlemi olmadan toplu alım satım) yöntemiyle milyonlarca dolarlık BTC işlemi gerçekleştiriyor. Hacimlerdeki artışta BRC20’nin katkısı bir hayli fazla. Bu durum, Bitcoin madencilerinin blok ödüllerini artırıyor.

Bitcoin geliştiricilerinin bu denli BRC20 karşıtı olma sebebi ise Bitcoin ağının değişim göstermesi olarak gösteriliyor. Bitcoin, eşler arası ödeme aracı ve merkeziyetsiz bir dijital altın olarak lanse edildi. Diğer taraftan BRC20’ler ise Bitcoin’in daha işlevsel bir yapıya evrilmesinde pay sahibi oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner