Yükleniyor...

Güney Kore, Kara Para Aklamaya Engel Olmayan Borsalara Ceza Verecek

Güney Kore, kara para aklamaya engel olmayan kripto para borsalarına yaptırım uygulamak için harekete geçti.

Güney Kore, kara para aklamaya engel olmayan kripto para borsalarına yaptırım uygulamak için harekete geçti. Ülkenin mali düzenleyicisi, kara para aklama ile yeterince mücadele etmeyen kripto para şirketlerine çeşitli cezalar verecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ülkenin Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), 20 Nisan 2021 tarihinden itibaren, kara para aklama ile yeterince mücadele etmeyen kripto para şirketlerinin para cezası ile karşı karşıya kalacağını duyurdu. Kripto para şirketleri, şüpheli işlemleri bildirmezlerse ve bu müşterilerin kayıtlarını tutmazlarsa önemli cezalar ödeyebilirler. Ceza, şirketlerin büyüklüğüne göre farklılık gösterecek.

Geçtiğimiz günlerde ülkenin en büyük kripto para borsalarından birisi olan Bithumb, kara para aklama önlemlerine uymayan ülkelerdeki kripto para hesaplarını kısıtladığını duyurmuştu. Bithumb, bu yönetmeliğin haberini önceden almış gibi görünüyor.

The Financial Action Task Force (FATF), Güney Kore’nin komşusu Kuzey Kore’de dahil olmak üzere, kara para aklama önlemlerine uymayan 21 ülkeyi belirlemiş durumda.

Kara para aklamayı önlemeye çalışan ilk ülke Güney Kore olmayacak. FATF, aralarında Güney Kore’nin de bulunduğu üye ülkelere, kara para aklama konusunda daha titiz davranmaları konusunda çağrıda bulundu. Bu çağrının yasal bir bağlayıcılığı olmasa dahi, önerilere kulak asmayan ülkeler FATF tarafından kara listeye alınabilir.

 

 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x