Yükleniyor...

Hard Cap (Üst Limit) Nedir?

Hard Cap, bir projenin toplamayı amaçladığı maksimum sermaye miktarını ifade eder.

limit

Hard Cap, bir projenin toplamayı amaçladığı maksimum sermaye miktarını ifade eder. Kripto analiz web sitelerinin ve proje topluluklarının takip ettiği önde gelen parametrelerden biridir.

Hard Cap (Üst Limit) Nedir?

ICO sürecinde hard cap (üst limit), satılabilecek maksimum token miktarını ifade eder. Hard cap (üst limit), geliştiren ekibin, fonlamanın ilk aşamasında tokenları karşılığında kabul etmeye hazır olduğu maksimum parayı belirtir. Hard cap aynı zamanda bir token’ın piyasaya giriş yapmadan önce tahmini değerini de belirler. Kripto para birimi projelerinin çoğu genellikle hard cap (üst limit) seviyelerini çok yüksek belirlerler. Bu seviyelere ulaşım her zaman mümkün olmamaktadır. Çok ünlü ya da hype’lanmış projelerden bazıları bu seviyelere ulaşabilmektedir.

Hard cap (üst limit), ihtiyaç duyulan maksimum sermayeyi belirlediği için projeler çoğunlukla hard cap seviyesine ulaştığında bu tur için başarılı bir satış olarak kabul edilir. ICO etkinliği maksimum hedefine ulaştığında geliştiriciler, proje token’ları karşılığında yatırımcılardan ek fon kabul etmeyi durdururlar. Eğer bir proje erken hard cap seviyesine ulaşırsa, ICO aşaması erkenden sona erecektir. Projeye ait olan token’lar da normalden daha önce dağıtılacaktır.

Hard cap (üst limit) ‘in ne kadar olabileceğine karar verecek tek yetki merkezi geliştirme ekibidir. Bu parametreyi belirlerken token’ın iktisadi kıtlığı (economic scarcity) ve algılanan değerini de göz önünde bulundurarak yapmaya çalışırlar. Hard cap (üst limit) hedefi, ihtiyaç duyulan paraya ve fonlamaya göre değişim gösterebilir. Tokenların seyrekliği üst limit ile doğrudan ilişkilidir. Geliştirici ekibin sorumluluğu token seyrekliği ile üst limit arasında denge kurmaktır.

Soft Cap (Alt Limit)

Soft cap (alt limit) terimi, belirli bir projeyi geliştirmeye başlamak için ihtiyaç duyulan asgari düzeydeki fon miktarını ifade eder. Hard cap (üst limit) satılabilecek maksimum token sayısı üst limit olarak bilinirken soft cap (alt limit), projenin başlamadan önce ihtiyaç duyduğu fon miktarını belirtir. Hard cap (üst limit) genellikle soft cap (alt limit) ‘ten daha yüksek bir sevide bulunur. Bunun sebebi, uygulanabilir asgari bir hedef yerine maksimum fon toplamayı amaçlamasıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner