Yükleniyor...

Hayden Adams Kimdir?

Hayden Adams, Ethereum üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir kripto para borsası olan Uniswap'ın kurucusudur.

hayden adams

Hayden Adams, Ethereum üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir kripto para borsası olan Uniswap’ın kurucusudur. Asıl mesleği mühendislik olan Adams, Reddit’te yer alan bir projeyi görmesinin ardından hayatına bambaşka bir yön verdi.

Hayden Adams Hayatı

Hayden Adams, 21 Ekim 1992’de Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. Genç yaşta teknoloji ve finansa ilgi duyduğu bilinmektedir.

Uniswap’i başlatmadan önce, 2016 yılında Stony Brook Üniversitesi’nden Mühendislik Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede geçirdiği süre boyunca bilgisayar bilimi ve finansın kesiştiği alana ilgi duymaya başladı ve bu noktada teknolojiyi kullanmanın yollarını keşfetmeye başladı.

Bilgisayar bilimi geçmişi, merkezi olmayan sistemler ve akıllı sözleşmeler gibi konularda araştırma yayınlamasına olanak sağladı. Adams, Blockstack, Siemens ve Consensys gibi çeşitli teknoloji şirketlerinde yazılım mühendisi olarak çalıştı.

Siemens’te, havacılık ve uzay ve otomobil endüstrisindeki müşteriler için tasarım keşifleri ve mühendislik simülasyonları yapıyordu, ancak neredeyse bir yıl çalıştıktan sonra görevinden alındı. Bu, hayatının en karanlık dönemiydi ve bunu şu şekilde açıkladı:

“‘Hayatımla ne yapacağımı bilmiyorum’ açısından bakıldığında, o zamanlar korkutucuydu. Bir süre [New York banliyölerinde] evde yaşıyordum.”

hayden adams 1

O karanlık zamanlarda, arkadaşı Karl Froersh bir “ışık huzmesi” olarak geldi ve onu Reddit’teki kriptoyla ilgili ilk projesi olan “Tahmin piyasalarını yürüttüğümüz gibi zincir üzerinde merkezi olmayan borsaları çalıştıralım” başlıklı projeyle tanıştırdı. Proje, Ethereum blokzincir ağının kurucusu ünlü Vitalik Buterin tarafından kaleme alınmıştı.

Floresch, Adams’ın Ethereum Vakfı tarafından sağlanan 65 bin dolarlık bir hibe için başvurmasını önerdi. Uniswap adlı proje ise hibeyi kazandı.

Adams, 2018’de adım atmaya ve kendi şirketini kurmaya karar verdi. İnsanların Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto para birimleri de dahil olmak üzere çeşitli dijital varlıkları alıp satmasına izin verecek merkezi olmayan bir borsa oluşturmak için bir mühendis olarak becerilerini kullanma fırsatı gördü .

Ve böylece Uniswap doğdu. Merkezi olmayan borsa, akıllı sözleşmelerin kullanımı ve merkezi olmayan yapısı sayesinde kripto para topluluğu içinde hızla popülerlik kazandı.

Uniswap Nedir?

Uniswap, Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir borsadır. Uniswap aynı zamanda halka açık olması yönüyle de popülerliğini arttırmaktadır. Son zamanların en popüler borsalarından birisi olan Uniswap ERC20 token’larının yanı sıra ETH’nin bir ERC20 ile takas edilmesine ve bunun tersinin yapılmasına izin veren yüzde yüz zincir içi bir piyasa üreticisidir. Ayrıca, herhangi bir ERC20 belirteci için likidite havuzlarına katkıda bulunmanıza ve bu nedenle bunu yaptığınız için komisyon kazanmanıza olanak tanır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner