Yükleniyor...

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Kripto Para Düzenlemesi ve Vergilendirme Hakkında Konuştu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Bloomberg ile gerçekleşen bir röportajda kripto paralar, regülasyonlar ve vergilendirme konusu hakkında açıklamada bulundu.

elvan kripto para

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Bloomberg ile gerçekleşen bir röportajda kripto paralar, regülasyonlar ve vergilendirme konusu hakkında açıklamada bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bakan Elvan, kendisine yöneltilen “Kripto paralarla ilgili bir çalışma başlatıldı. Kapsamlı düzenleme ne zaman yapılacak? Bir vergilendirme söz konusu olacak mı?” sorusuna şu şekilde bir yanıt verdi:

Bakanlığımız koordinasyonunda bir çalışma grubu oluşturduk. Bu grup yoğun bir şekilde çalışmalarını yürüttü. Önce Merkez Bankası bir düzenleme yaptı, arkasında MASAK çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı. Çalışma grubumuz öncelikle farklı ülke uygulamalarını inceledi. Üzerinde çalıştığımız alanlar ise kripto varlık ile çeşitlerinin tanımlanması, bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı ve dağıtılması, alım satım yapan platformların uyması gereken ilke ve esasların belirlenmesi, varlık saklama hizmetinin hangi şartlarda kimler tarafından yapılabileceği, vergilendirme politikasının nasıl olacağı, hangi kripto varlık çeşidi için hangi kurumun düzenleme yapma ve yaptırım uygulama yetkisinin olacağı, özellikle suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında bu alanın kullanılmasının engellenmesi gibi geniş bir alanı kapsıyor.”

Bakan Lütfi Elvan, bu konudaki çalışmalarını kısa bir süre içerisinde tamamlayacaklarını belirterek, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Bu konudaki çalışmamızı kısa sürede tamamlayacağız. Ancak ben şunu söylemek de istiyorum vatandaşlar, tasarruflarını değerlendirirken, yönetemeyecekleri riskleri almamalı.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x