Yükleniyor...
Sponsored

HBAR Coin Nedir?

Hedera Hashgraph, dijital dünyada kullanıcıların istekleri üzerine tasarlanmış merkeziyetsiz bir kripto para ağıdır.

Hedera Hashgraph

Hedera Hashgraph, dijital dünyada kullanıcıların istekleri üzerine tasarlanmış merkeziyetsiz bir kripto para ağıdır. HBAR, bu ağın token’ı olarak kullanılmaktadır.

Hedera Hashgraph Nedir, Nasıl Çalışır?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin ve Ethereum’a benzer işlevler sunan Hedera Hashgraph, merkeziyetsiz bir ağdır. Ancak yapısal olarak Bitcoin ve Ethereum’dan farklılık göstermektedir. Geleneksel blokzincir yapılarını yeni nesil çözümlere dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Dağıtılmış açık defterini blokzincirleri yerine Hasgraph teknolojisine uygular.

Hedera Hashgraph, toplu işlemleri ağa bloklar halinde eklememektedir. Bunun yerine işlemleri tek tek eklemeden önce zaman sırasını ve geçerliliğini doğrulamak için “gossip about gossip” adlı bir protokol kullanır.

Hedera Hashgraph, hem bireysel geliştiricilerin hem de girişimcilerin işine yarayacak uygun çözümler sunmaktadır. Alışılan blokzincir yapıların ötesine geçen Hedera Hashgraph, performansı düşük, istikrarsız sistemleri ortadan kaldırır. Ayrıca Hedera Hashgraph, eskimiş blockchain tabanlı platformların karşılaştığı sorunları aşmayı hedeflemektedir.

Hashgraph tabanlı bir ağa sahip olması, açık bir defter uygulaması ve kripto parayı desteklemesi ile blokzincirlere pratik bir alternatif sunmaktadır. Blokzincirlere alternatif olan Hedera Hashgraph, diğer zincirlere kıyasla önemli avantajlar bulundurmaktadır. Bunlara, madenciliğin olmaması bir örnektir. Madenciliğin olmaması, teknolojinin uygulanmasında çevresel etkinin önemli ölçüde azalmasını ve işlem maliyetlerinin de daha düşük olmasını sağlamaktadır.

Saniyede 10 binin üzerinde kripto para işlemini, işlem başına yaklaşık 0,0001 masraf ile gerçekleştirebileceği iddia edilmektedir. Hashgraph algoritması, üçüncü nesil dağıtık defter teknolojisi (DLT) olarak tanımlanmaktadır. Ağın, işlemlerin tamamlanmasında ve blockchain’den çok daha hızlı ve etkili şekilde çalışmasına olanak sunmaktadır. Ayrıca Hedera Hashgraph, işlemlerin üç ile beş saniye arasında tamamlanacağını belirtmekte.

Hedera Hashgraph Ağı Güvenli Mi?

Hedera Hashgraph, ağın güvenliğini sağlamak adına, Hashgraph Consensus adında bir algoritma kullanmaktadır. Hasgraph’de bulunan yönetim konseyi, düzenli biçimde değişen 39 adet organizasyondan oluşmaktadır. Bu konsey, Hedera Hashgraph kod yapısında yapılacak değişiklikler ve yeni kararlar hakkında oylama yapar ve herkese açık ağdaki düğümlerin (node) çalıştırılmasından sorumludur.

Hisse kanıtı algoritması, kullanıcıalrın ağın bütünlüğünü korumaları için varlıklarını stake etmelerini sağlamaktadır. Bazı verilerin eksik olması durumunda bile, işlemler doğru şekilde tamamlanır. Bunun sebebi, Hedera Hashgraph’ın, güvenlik alt yapısında sekronize çalışmayan Bizans hata toleransı algoritması tercih etmesidir.

HBAR Coin

HBAR Coin Nedir?

Hedera Hashgraph’ın yerel kripto para birimi HBAR Coin’dir. HBAR, merkeziyetsiz uygulamaları geliştirmek, kişiler arasındaki ödeme modellerini oluşturmak ve ağın güvenliğini üst seviyeye taşımayı amaçlamaktadır. Hedera Hashgraph Protokolü’nün başlangıç aşamasında, Ağustos 2018 itibarıyla düzenlenen ICO sayesinde finansman sağlanmıştır.

2019 yılının Eylül ayında mainnet faaliyete geçmiştir. Platformun yerel tokeni HBAR Coin, ICO sürecinde yatırımcılara uygun fiyatla sunulmuştur. HBAR Coin hem genel amaçlı bir kripto para birimi hem de ağın hizmet token’ıdır. Ağda işlem ücretlerini ödemek için kullanılmaktadır.

Ayrıca HBAR Coin, protokoldeki akıllı sözleşme, dosya saklama ve düzenli işlem gibi hizmetler için kullanılmaktadır. HBAR Coin kullanıcıları aynı zamanda, token’larını stake ederek ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmaktadır.

HBAR Coin Nereden Alınır?

Hedera Hashgraph ağı daha fazla kullanıcı edindikçe ve daha fazla işlem yapıldıkça HBAR Coin değerinin artması beklenmektedir. HBAR Coin satın almak isteyen yatırımcılar için, işlem hacmine sahip kripto para borsalarına Binance, PayBito, Upbit, Mandala Exchange ve OKEx olarak örnek verilebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x