Yükleniyor...

The Graph (GRT) Nedir?

Son dönemde kripto paraların popülaritesinin bir hayli artmasıyla The Graph (GRT) nedir, nasıl çalışır, GRT yorum ve analizleri oldukça merak edilmeye başlandı.

The Graph Token Satisi

Son dönemde kripto paraların popülaritesinin bir hayli artmasıyla The Graph (GRT) nedir, nasıl çalışır, GRT yorum ve analizleri oldukça merak edilmeye başlandı. Kripto para piyasalarındaki getirilerin çekiciliğini düşünürsek, sizler için kripto para rehberleri oluşturuyoruz. Bugünkü rehberimizde sizlere The Graph Token (GRT) hakkındaki sorularınızı ayrıntılı bir şekilde cevaplayacağız.

Graph Protokolü Nedir?

Graph protokolü, farklı blockchain ağları ve merkezsiz uygulamalar (dApp) arasında orta katmandır. Normalde uygulamalar oluşturulurken, blockchain ağı ve kullanıcılarla etkileşime giren front end ve akıllı kontratlar bulunur.

Graph ise merkezsiz uygulamaların Ethereum (ETH) üzerine inşa edilmesini kolaylaştırır. Protokol, yazılımcıları yüksek depolama ve geliştirme maliyetlerinden kurtulmasına olanak tanır.

Graph, subgraph’lar aracılığıyla merkezsiz endeksleri Ethereum’da oluşmasına olanak tanıdı. Ayrıca Graph kullanıcılarına, Ethereum üzerinden endeks araçlarına ulaşmalarına olanak tnaır. Protokol sayesinde akıllı kontratların organize olması sayesinde sadece yazılımcılar front end katmanıyla uğraşırlar.

Graph Protokolü Nasıl Çalışır?

The Graph (GRT)

Graph protokolü üç ana katmandan oluşur. Bu üç katman, tüm protokolün çalışması için gereklidir. Başka bir şekilde anlatacak olursak, geliştirme tecrübenizden bağımsız olarak herkesin uygulama geliştirmesine yardımcı olur.

Endeksleyiciler

Graph protokolünün ilk ana katmanı endeksleyicilerden oluşur. Bu katman, endeksler hakkında yapılan aramalar ve işlemlerden sorumludur. Ve bunun sonucu olarak protokolün en ileri katmanıdır.

Endeksleyiciler işlemlere katkı sağlamadan önce GRT token’larını stake ettirmeleri gerekir. Eğer endeksleyiciler kötü niyetli aktivitelere katılırsa, yanlış veriyi sağlarsa veya yanlış bir şekilde uygulamaları endekslerse, stake ettirdikleri GRT token’ları azalacaktır. Ayrıca endeksleyiciler, küratörleri seçme haklarına sahiptir. Endeksleyiciler yaptıkları çalışmanın karşılığında GRT token’larını ödemeler ve endeks ödülleri olarak alırlar.

Küratörler

Küratörler, subgraph’ların kalitesini hesaplayan katmandır. Eğer küratörler kaliteden emin olursa, token’larını bonding curve’e stake ettirebilirler. Bu da subgraph’e yönelik sinyal oluşturur. Buna ek olarak, küratörler subgraph ücretlerinden belli bir pay alır. Bir subgraph ne kadar çok sinyal alırsa, endeksleyiciler o subgraph’i işler ve küratörler karşılığında arama ve endeksleme ücretlerinden o kadar pay alır.

Bu da küratörlerin en kaliteli subgraph’leri seçmelerini teşvik eder. Bu işlem ise küratörlere, yanlış kararlar verdikleri zaman cezalandıracak bir vergi olarak gelir.

Delegeler

Delegeler, GRT token’larını endeksleyicileri desteklemek için stake ettirirler ve full Graph node’u çalıştırmalarına gerek yoktur. Delegeler sadece endeksleyicilerin seçtiği ödüllerin bir kısmına sahiptirler. Ayrıca delegeler, protokolün güvenliğinde önemli rol oynar.

Tüketiciler

Tüketiciler, Graph protokolünde front end tarafında görülür. Tüketiciler işlemlerin gerçekleştirilmesi için ücret ödeyen kesimdir ve katmanın çoğunluğu bulut tabanlı hizmetlerden yararlanmak isteyen yazılımcılardır. Ödeme işlemleri ise Graph Gateway ve cüzdanları üzerinden akıllı kontratlar aracılığıyla gerçekleşir.

Balıkçılar

Balıkçılar, Graph ağında protokolün aramalara tepkisinin isabetini ölçer.

Hakemler (Arbitrators)

Endeksleyicinin kötü amaçlı olup olmadığını karar veren kişilerdir.

Graph Konseyi Nedir?

Graph Konseyi, Graph Vakfı başta olmak üzere protokoldeki yönetişim işlemlerinin tamamını yürüten merkezsiz otonom organizasyondur (DAO). Şu an yönetim merkezi olsa da, Graph Vakfı tamamıyla DAO sistemine geçmeyi hedefliyor. Buradaki yönetim kararları ise kullanıcıların GRT token’larıyla beraber oylamalarıyla çalışır. 

The Graph Token (GRT) Nedir?

ERC-20 üzerinde geliştirilen GRT, topluluktaki katılımcıları ödüllendirme ve protokoldeki değişim aracı olarak kullanılır.

Ayrıca GRT, token kullanımını teşvik etmek için 6 aydan 10 yıla kadar staking işlemlerine olanak sağlar. Bu süreç ise sepetlerdeki oranlara göre değişir.

Ama en önemli gelişme, Graph protokolü DAO’ya geçince GRT token’ları, önemli kararların oylanmasında önemli bir rol oynayacak.

Graph Ethereum ile Nasıl Çalışır?

Graph, Ethereum katmanının en üst kısmına bir katman inşa ederek yazılımcıların kullanıcılar hakkında etkin ve hızlı bir şekilde bilgi almalarına olanak tanıdı. Subgraph’lar Ethereum’un JSON-RPC API’larıyla verileri okuma konusunda etkileşime girer ve subgraph özellikleri olan mutasyonlar ise blockchain ağına yazılmasını kolaylaştırır.

Yazılımcılar da veri tabanlarını endekslemeyi kullanmadıkları için blockchain ağından verileri kolayca çekebilirler, böylece uygulamalar kullanıcılar için daha hızlı yüklenir. Ayrıca açık kaynak olarak sunulan subgraph’lar, tek güvenilir kaynaklı veri projelerinin oluşturulmasına olanak sağlar.

Graph Hangi Problemi Çözüyor?

Graph, blockchain ağı ve uygulamaları arasındaki veri çekme sorununu çözer. Bu çözüm ise veri çekme işlemlerinin merkezsiz bir şekilde endekslenmesi ve sıralanması ile çözüldü. İkinci çözdükleri problem ise kolay, ucuz ve güvenli API’ların kullanımına olanak sağlamalarıdır. Özellikle veri konusunda önde gelen merkezsiz finans (DeFi) uygulamaları AAVE, Aragon, Balancer, Synthetix ve Uniswap (UNI), Graph’ın çözümlerini kullanır.

Graph’ın Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Graph, Ethereum, IPFS ve otoritenin ispatı (PoA) kullanan ağlardan gelen verilerin endekslenmesine olanak tanır. Bu sayede veri arama konusunda yaşanan sıkıntıları çözer.

Graph Yorumları

Graph, piyasaya sürüldüğünden beri birçok kişinin dikkatini çekmiş durumda. Özellikle dünyanın en büyük borsaları Binance, Coinbase, Bitfinex ve Kraken tarafından listelenmeleri sayesinde piyasa değeri aniden 1 milyar dolara çıktı. Ayrıca uygulamalardaki birçok sorunu çözmesi sayesinde merkezsiz finans uygulamaları başta olmak sayesinde birçok uygulama üzerinden veri çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

The Graph Token (GRT) Nasıl Satın Alınır?

Graph token satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Ardından bu borsalardan birinde hesap oluşturmalı ve hesaba giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra hesap cüzdanına bakiye yüklemelisiniz. Sonrasında istenilen miktarda GRT’yi alıp soğuk veya sıcak cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

The Graph Token Hakkında Sık Sorulan Sorular

Graph protokolü güvenli mi?

Graph protokolü güvenlidir ve daha güvenli hale getirmek için bug bounty programını uygular. Eğer koşulları sağlarsanız bulduğunuz açıklar karşılığı ödüller alabilirsiniz. 

Graph protokolü hakkında daha fazla bilgiye nereden erişebilirim?

Graph hakkında daha fazla bilgiye dokümantasyon kısmından erişebilirsiniz. 

Graph topluluklarıyla nasıl etkileşimde bulunabilirim?

Graph protokolünün sitesinde Discord, Telegram ve Reddit butonlarına tıklayarak etkileşimde bulunabilirsiniz.

Graph protokolü hakkındaki gelişmelere nereden erişebilirim?

Söz konusu kripto paralar olunca günlük haberlerin, yaklaşan etkinliklerin ve sıcak gelişmelerin takibi çok önemli. Altcoin haberleri, sıcak gelişmeleri, yaklaşan etkinlikleri ve çok daha fazlasını Coinkolik.com’dan takip edebilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner