Yükleniyor...

Compound Finance (COMP) Nedir?

Compound Finance, Ethereum ağı üzerinde çalışan merkeziyetsiz bir protokoldür ve kullanıcıların herhangi bir üçüncü taraf olmadan kripto varlıkları ile alım satım veya takas yapmasına olanak tanır.

compound finance

Compound Finance, Ethereum ağı üzerinde çalışan merkeziyetsiz bir protokoldür ve kullanıcıların herhangi bir üçüncü taraf olmadan kripto varlıkları ile alım satım veya takas yapmasına olanak tanır. Özellikle kripto para piyasalarıyla beraber DeFi piyasalarının iyi bir getiri sağladığını hesaplarsak, birçok kişi için Compound Finance, DeFi uygulamaları arasında ayrı bir yere sahiptir.

Compound Finance Nedir?

Compound Finance, kripto para borç alıp verme işlemlerine olanak sağlayan merkezsiz finans (DeFi) protokolüdür. Compound ise, bu işlevi kripto paralar için likit piyasalar oluşturarak yerine getirir. 

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Nedir?

Merkeziyetsiz finans (DeFi), kullanıcıların üçüncü parti kuruluşlar olmadan kolayca işlem yapmalarını sağlayan uygulamalardır. Yani üçüncü parti kuruluşlarıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız ve uygulamalara bağlamak için sadece cüzdanları kullanırsınız. Bu sayede kötü kredi skorunuza rağmen cüzdan aracılığıyla erişim sağlayabilirsiniz.

compound finance

Compound Nasıl Çalışır?

Compound’un çalışma prensibini bankaya benzetebiliriz. Farklı kripto paraları yatırırsınız ve düzenli olarak faiz kazanırsınız. Ama Compound protokolüne akıllı kontratlar aracılığıyla kripto paralarınızı teslim edersiniz. Bu sayede sizin dışında hiç kimse, ellerinizdeki kripto paralarınızı kontrol edemez. 

Böylece devletlerin yıllık faiz oranlarını kabul etmek zorunda kalınmamış olur. Ayrıca platform, kimse tarafından kapatılamaz.

Compound borç verenleri korumak için farklı özellikler devreye sokmuştur. Eğer borç alanlar borçlarını ödeyemezse, verdikleri karşılık akıllı kontratlar tarafından borcu ödemek için kullanılır.

Compound Finance’e Nasıl Fon Sağlanır?

Compound’un web sitesinde supply bölümü üzerinden fon sağlayabilirsiniz. İlk olarak Ethereum (ETH) cüzdanınızı bağlamanız gerekir. Sonradan Compound’un desteklediği kripto paralardan birini kullanmanız gerekir. 

Kripto paralar üzerinden farklı yıllık getiriler vardır. Sonrasında istediğiniz parayı seçip SUPPLY kısmına basarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada MetaMask cüzdanı çıkacak ve akıllı kontrat işleminizi doğrulamak isteyeceklerdir. İşlem sonunda ise gaz ücreti ödersiniz.

Compound platformuna fon sağladıktan sonra, kripto paralarınızı karşılık olarak göstererek borç alabilirsiniz. 

Compound’un faiz oranları sabit değildir ve elde ettiğiniz faizin yüzde 10’unu sizin elinizden alır. Ama yine de kullanıcılar ellerindeki fonlarını 15 saniye gecikmeyle alabilirler. 

Borç Alma İşlemlerini Nasıl Gerçekleştirebilirim?

Yatırdığınız fonlar üzerinden farklı kripto paralar ile beraber borç alabilirsiniz. Compound kullanıcılara alacakları borcun tamamını karşılık olarak göstermelerini ister. Ayrıca borç alma işlemlerinde ücretleri ödemeniz de istenir.

İsterseniz Compound’un nasıl para yaptığını görebilirsiniz. Hatta sizlere farklı kripto paralar üzerinden borç alırken ödeyeceğiniz ücretin aynı olduğunu görebilirsiniz. 

COMP Token’ı Nedir? Nasıl COMP Kazanabilirim?

Platform, Mayıs 2020’den beri kullanıcılar tarafından yönetilmeye başlandı. Bu da, COMP sahiplerinin platform üzerinde öneri sunma ve oylama haklarına sahip olmalarına olanak tanıdı. 

Toplam 10 milyon arz sınırı olan COMP’un yüzde 42.3’ü, borç alıp verenlere ayrılmış durumda. Her bir Ethereum bloğunda 0.5 COMP, faiz oranlarına göre dağıtılır. Her bir piyasadaki COMP oranı borç alanlarla verenler arasında eşit bölünür. COMP kazanma oranları her gün değiştiği için, en etkili yöntemi bulmak için Compound’un sayfasına bakmanız gerekir.

Ayrıca COMP token’larını öneri verme ve oylama için satın alabilirsiniz.

compound

Compound Platformunu Kim Kurdu?

Compound Finance, Robert Leshner ve Geoffrey Hayes tarafından kuruldu. Sonrasında, 2018 yılında risk sermaye firmaları Andreessen Horowitz ve Bain Capital Ventures ile 8.2 milyon dolarlık yatırım konusunda anlaştılar. Bir sene sonra birçok yatırımcıyla beraber anlaşıp 25 milyon dolar daha oluşturdular. Sonrasında Compound platformu, yatırımcılarına COMP token’larının bir kısmını dağıttı.

Neden Compound Kullanmalısınız?

Compound, platforma fon sağlayarak faiz elde etmenizi sağlar. Ayrıca Compound, kullanıcıların kendi fonlarını tutmaları için COMP token’larıyla teşvik eder. Bu sayede faiz oranları ve diğer önemli kararlar için söz sahibi olma hakkınız olur. Son olarak yatırımcılar protokolün nakit akışını rahatlıkla görebilir.

Compound Nasıl Satın Alınır?

COMP satın almak isterseniz, kripto para borsalarında hesabınızın olması gerekir. Hesabınızı açtıktan sonra doğrulama işlemlerini gerçekleştirdikten sonra kolayca alım satım gerçekleştirebilirsiniz.

Borsalarda COMP token’larını Binance, Kraken, Bitfinex, Huobi Global, Coinbase Pro ve diğer borsalarda rahatça bulabilirsiniz. Kript para borsalarında almak için COMP/USDT, COMP/USD, COMP/BTC, COMP/ETH, COMP/BUSD ve COMP/EUR işlem çiftlerini kullanabilirsiniz.

COMP Hangi Borsalarda?

COMP token satın alınabilecek kripto para borsaları aşağıdaki gibidir:

 • Binance
 • Coinbase Exchange
 • KuCoin
 • Kraken
 • Bithumb
 • Bitstamp
 • Bitfinex
 • Gemini
 • OKX
 • Hobi
 • Gate.io
 • Bitget
 • BtcTurk
 • Paribu

COMP Arzı Ne Kadar?

COMP arzı 6,9 milyon adettir, piyasa değeri ise 339 milyon dolardır. Bir kripto para biriminin arz değeri fiyatını da doğrudan etkiler. Arz sabit kalırken talep artarsa fiyatlar yükselebilir. Aynı şekilde, arz artarken talep sabit kalırsa, fiyatlar düşebilir.

Compound Finance güncel fiyatı şu şekildedir:

compound-governance-token

Compound (COMP)

48.98 $

COMP ATH’si Kaç?

COMP en düşük fiyatı (ATH) 12 Mayıs 2021 tarihinde 910,54 dolar olarak kaydedilmiştir. ATH, yatırımcılar için önemli bir gösterge olabilir çünkü varlığın önceki en yüksek seviyesini aşması, o varlığın büyümesine ve olası karlılık potansiyeline işaret edebilir. Ancak, ATH’nin aşılması her zaman olumlu sonuçlar doğurmaz ve fiyatlar düşebilir veya dalgalanabilir. Bu nedenle, ATH’nin aşılması, yatırımcılar için sadece bir gösterge olarak kabul edilmeli ve yatırım kararlarına tek başına etki etmemelidir.

COMP ATL’si Kaç?

COMP en düşük fiyatı (ATL) 18 Haziran 2022’de 26,41 USD’dir. ATL seviyeleri, kripto para birimlerinin geçmiş performansı hakkında bilgi verir ve yatırımcıların fiyat seviyeleri hakkında fikir edinmelerine yardımcı olabilir. Ancak, ATL seviyeleri yatırım kararlarının tek faktörü değildir ve kripto para birimlerinin fiyatları çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, yatırımcılar, kripto para birimlerinin tamamlayıcı göstergeleri de dahil olmak üzere diğer faktörleri de dikkate alarak yatırım kararlarını vermelidirler.

Compound Yorumları

Compound kurulduğundan beri hem DeFi alanında ilk borç alıp verme (lending) platformu olması sayesinde güçlü bir ağ etkisine sahip. Ayrıca 2018 ve 2019’da güvenilir risk sermayesi fonlarından yatırım almaları sayesinde ilk zamanlar kontrolü belli firmalara verseler de, zaman içinde topluluk tarafından yönetilen bir platform haline geldi. Bu sayede kararların tamamı token sahipleri tarafından verilip platformu daha da merkezsiz hale getirdi. Son olarak düzenli olarak risk değerlendirmeleri ve güvenlik denetimlerinden geçen platform, firmalar tarafından tam not aldığını söyleyebiliriz.

Compound Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Compound protokolüne nasıl erişebilirim?

Topluluk tarafından oluşturulmuş uygulamalar üzerinden Compound’a erişebilirsiniz. Bunlar Zerion ve InstaDapp olmak üzere geri kalan uygulamalara Compound Finance’in web sitesinden erişebilirsiniz.

cToken’lar nedir?

cToken’lar, Compound protokolüne fon sağladığınız zaman size fonunuzun karşılığı olarak verilir. Bu token’ların alım satımı, transferi veya programlanması yapılabilir.

Faiz oranları nasıl belirleniyor?

Faiz oranları, piyasalardaki likidite oranıyla alakalıdır. Bu yüzden faiz oranları, piyasalardaki likidite oranlarıyla ilişkilidir. Yani likidite çokken faiz oranları düşüktür ve tersi olması durumunda faiz yüksektir. 

Compound platformu güvenli mi?

Compound platformu, güvenliği en üst düzeyde tutmak için geliştirme ekibi, dışarıdan denetleyen firmalar ve danışmanlar aracılığıyla periyodik denetimler yapar. Ayrıca Compound, platformdaki açıkların bulunması için ödül programı oluşturdu. Bu sayede platformdaki güvenlik daha etkin bir şekilde sağlanır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner