Yükleniyor...

PundiX (NPSX) Nedir? NPSX Nasıl Çalışır

Son dönemde kripto paraların popülaritesinin bir hayli artmasıyla PundiX nedir, nasıl çalışır, NPSX yorum ve analizleri oldukça merak edilmeye başlandı.

Blockchain Startup Pundi X 1 1440x564 c

Son dönemde kripto paraların popülaritesinin bir hayli artmasıyla PundiX nedir, nasıl çalışır, NPSX yorum ve analizleri oldukça merak edilmeye başlandı. Bugünkü rehberimizde sizlerin PundiX (NPSX) hakkında sorularını detaylı bir şekilde cevaplayacağız.

PundiX (NPSX) Nedir?

PundiX (NPSX), perakende mağazaları için blockchain tabanlı satış çözümleri sunan platformdur. PundiX’in teknolojisi olan XPOS ise, mobil cüzdanlar, kartlar ve bankalar aracılığıyla kripto para işlemlerinin gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca XPOS cihazları perakendeciliği, envanter yönetimini, emir yönetimi ve loyalty programlarının düzenlenmesini sağlar.

PundiX’in misyonu, kripto paraların erişimini mağazaların alım ve satım işlemlerinde kripto paraları kabul edebilecek bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlamaktır. 

PundiX’in Ürünleri Nelerdir?

XPOS Cihazları

pudi X

XPOS cihazları, Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB), Ethereum (ETH) ve PundiX (NPXS) işlemlerini destekleyen cihazlardır.

PundiX sistemi, geleneksel ödeme sistemlerinin altyapılarını destekleyecek şekilde evrildi.

XPOS cihaz sahipleri, yaptıkları işlemler karşılığında NPXS token’ları ile ödüllendirilir.

POS cihazlarının aksine, XPOS cihaz sahiplerinin kendilerine ait uygulama dükkanları vardır.

Reklamcılar, yazılımcılar ve ağdaki herkes XPOS cihazlarına, kartlarına ve fişlerine reklam yerleştirebilir. 

Bu özelliklerin hepsine işlem ücretlerinin %1’ini ödemeniz karşılığı elde edebilirsiniz.

NPXS Token  

NPXS, PundiX ekosisteminde farklı ürün ve hizmetleri almak için ödeme yöntemi olarak kullanılır.

Yönlendirmeler için kullanıcıların ilk olarak NPXS depozitosuna sahip olmaları gerekir. Ardından XPOS cihazlarında token’larını listeleyebilirler.

İşlem ücretlerinden elde edilen NPXS gelirlerinin tamamı token arzının azaltılması için harcanacaktır.

NPXSXEM Token

NPXSXEM token’ları, NEM ağıyla beraber yapılan anlaşmayla beraber Asya’daki kripto para toplulukları ile beraber daha iyi etkileşimde bulunmak için XPOS cihazlarına entegre edildi. Gelişmenin sonucunda 20.000 NEM XPOS cihazları ise NEM ağına entegre edildi. Diğer bir özellik ise NPXS işlemlerinden alınan ücretlerin %10’u, NEMXPOS işlemlerinde NPXS ağında kullanılacak

XPASS Card

Temassız akıllı kart olan XPASS, kullanıcıların birden fazla kripto para tutup XPOS cihazları üzerinden işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlar ve kart sahipleri için özel indirimler geçerli olur. Ayrıca XPASS card, işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar ve içinde gizli anahtar bulunur.

XWallet

XWallet, Android ve iOS işletim sistemleri üzerinden NPXS, BTC, BNB, ETH ve diğer kripto paraları tutmanıza yarayan kripto para cüzdanıdır. İkinci özellik ise QR kodu kullanılarak ödemelerin XWallet uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilmesidir.

f(x) blockchain ağı

f(x) ekosistemi beş farklı katmandan oluşur:

Function X FXTP, kişiler arası (P2P) işlem aktarma protokolü olarak işlem görür. Farklı bir şekilde anlatacak olursak PundiX altyapısının interneti olarak görebiliriz.

Function X Docker ise uygulamaların oluşturulup çalıştırılması için açık kaynak platformudur.

Function X IPFS, PundiX ağındaki uygulamaların depolama ihtiyacını gidermede iş görür. 

Function X Public Blockchain ise herkese açık yüksek performanslı ve güvenlikli blockchain ağıdır. 

Function X İşletim Sistemi ise Android işletim sisteminin modifiye edilmiş versiyonudur. Bu sistem f(x) ağı ve android uygulamaları arasında etkileşimde bulunarak Android’in tüm özelliklerini ve uygulamalarını kullanabilirler. İsteğe göre ara yüzler kolaylıkla değiştirilebilir.

XPhone

XPhone çoğu telefonun çalıştığı protokolün aksine, akıllı telefon işlemlerinin merkezsiz bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlar.

İkinci özellik olarak Function X ağında veri transferi ve SMS uygulamalarının desteklenmesini sağlar ve depolama hizmetlerini merkezsiz bir şekilde sunar.

Open Platform

PundiX’in platformlarından biri olan Open Platform, yazılımcıların, dijital varlık dağıtıcılarının ve işletmelerin PundiX ödeme sistemine varlıklarını entegre etmelerine olanak sağlar. İlk olarak ERC20 ve BEP2 token’larını destekleyecek platform, zaman içinde diğer platformların varlıklarını desteklemeyi planlıyor.

PundiX Hangi Sorunu Çözüyor?

PundiX, kripto paraların sık kullanımı karşısında karşılaşılan sorunları çözmeyi hedefliyor. Bunlar, kripto paraların etkin ödeme yöntemi olarak kullanılamaması ve çoğu mağazanın kripto paraları duymamasından kaynaklanıyor. PundiX ise bu sorunu yazılımları ve ürünleriyle beraber sonlandırmayı planlıyor. İkinci çözüm ise PundiX’in kripto paraların çevrilmesi işlemini daha kolay hale getirerek piyasa trendlerine daha kolay adapte olmasını sağlamasıdır.

PundiX’in Ekibi Kimlerden Oluşur?

PundiX’in CEO’su Zac Cheah, 12 yıllık teknoloji tecrübesinden sonra PundiX ağını kuranlardan biri oldu. Onun dışında Lenovo ve Baidu’da finance ve ürün tasarımlarında tecrübeli Danny Lim ise PundiX’in finansal yönetiminden sorumlu ekip üyesidir. Onun yanında yatırımlardan sorumlu Vic Tham ise Merrill Lynch başta olmak üzere farklı finansal kuruluşlarda yatırım alanında tecrübe edinmiştir.

PundiX’in teknik işlerine bakan Pitt Huang ise birkaç farklı işletme kurup ardından satarak teknik alanlardaki tecrübesini ekip ile paylaşır. Huang’ın yanında yönetim kurulu başkanı olarak çalışan Kiki lakaplı Constantin Papadimitrou ise Infiniteworks ve E2Pay firmalarının kurucusu olarak çalışır. Son olarak David Ben Kay ise hukuk alanındaki tecrübelerini hukuk baş danışmanı olarak Pundi X ile paylaşır.

PundiX’in Danışmanları Kimlerdir?

PundiX’in danışmanları NEM.io Vakfının başkanı Lon Wong, General Motors Korea yöneticisi Jeffrey Jones ve Cardano kurucu ortağı Kenji Sasaki’dir.

PundiX’in Ortakları Kimlerdir?

PundiX, NEM, Stellar, Binance, Qtum, Hong Kong Fintech Kuruluşu, Singapur Fintech Kuruluşuları başta olmak üzere birçok kuruluşla farklı konularda iş birliği ve ortaklıklarını gerçekleştirir.

PundiX (NPXS) Nasıl Satın Alınır?

PundiX (NPXS) satın almak için Binance, Huobi Global, Bittrex, BankCEX, CoinEx gibi kripto para borsalarında hesap açtıktan sonra kolayca alım satım için hazır olacaktır. İşlem çiftlerini ise NPXS/USDT, NPXS/BTC, NPXS/ETH ve NPXS/USD olmak üzere farklı işlem çiftleri üzerinden alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

PundiX Hakkında Sık Sorulan Sorular

Blok on Blok telefonu nedir?

Kod ismi XPhone olan blok on blok telefonu, dünyanın ilk blockchain tabanlı işletim sistemine sahip telefonu olarak bilinir. Telefonun işletim sistemi Android üzerine inşa edildi ve Android’İn en son versiyonuyla beraber çalışabilecek konumdadır.

Pundi XPOS Nedir?

Pundi XPOS, geleneksel ödeme sistemleriyle beraber kripto para ödemelerini destekleyen POS cihazlarıdır.

XPASS Card Nedir?

XPASS card, kripto para üzerinden alım satım işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz karttır. 

PundiX hakkındaki haberlere nereden erişebilirim?

Başta PundiX (NPSX) olmak üzere tüm kripto paralara ilişkin rehber içeriklere, analizlere son dakika kripto para haberlerine web sitemiz Coinkolik üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner