Yükleniyor...

Hedera Hashgraph (HBAR) Nedir?

Son dönemde kripto paraların popülaritesinin bir hayli artmasıyla Hedera Hashgraph (HBAR) nedir, nasıl çalışır, HBAR yorum ve analizleri oldukça merak edilmeye başlandı.

hedera hbar

Son dönemde kripto paraların popülaritesinin bir hayli artmasıyla Hedera Hashgraph (HBAR) nedir, nasıl çalışır, HBAR yorum ve analizleri oldukça merak edilmeye başlandı. Bu yüzden biz de rehberimizde Hedera Hashgraph (HBAR) hakkında tüm sorularınızı ayrıntılarıyla yanıtlayacağız.

Hedera Hashgraph Nedir?

Hedera, internet ölçeğinde yeni ve gelişmekte olan uygulamaları destekleyen blockchain platformudur. Hedera ise Ethereum (ETH) gibi platformlardan çok daha eşit, hızlı, istikrarlı, güvenli ve enerji tüketiminde verimli bir şekilde harcar. Hashgraph algoritması ise Hedera’nın tüm ağını yönetir.

Hedera

Hedera Nasıl Çalışır?

Hedera ağında Hashgraph, defter ve ağdaki node’lar olmak üzere üç farklı katman bulunur. Halka açık defter katmanı Hedera’da güvenli ve paylaşılabilir veri tabanında herkes tarafından okunabilir bir defterdir. Deftere tüm bilgiler kaydedilmiştir ve en son versiyonu node’ların içinde geçerlidir. Ayrıca dağıtık mutabakat ve merkezsizlik algoritması ise daha şeffaf bir hale getirir.

İkinci katman olan ağ node’ları ise defterin ana ağda yönetimini ve depolanmasını sağlar. Firma gelecekte ana ağ node’larının izin almadan çalışmaları için çalışma yapıyor. Sadece an ağ node’ları zaman içinde işlemlerin doğruluğunu ve düzenini kontrol edecek. İkinci bir uygulama olan ayna node’ları ise verilerin tümünü herkese kolayca sunabilir.

Ağdaki ana katman olan Hashgraph mutabakat algoritması, güvenli, ölçeklenebilir ve merkezsiz bir şekilde saniyede 10.000’den fazla işlemi düşük gecikme süreciyle gerçekleştirir. Son olarak işlemlerde mutabakata varıldığı zaman, işlem detayları herkes tarafından görülebilir. 

HBAR Token Nedir?

Ağ İçin Yakıt İşlevi

Yazılımcılar HBAR’ları işlem ücretleri ödemek için kullanırlar. Her bir işlemi onayladıkları zaman HBAR’lar bant uzunluğunu kompanse eder, hesaplar ve depolar.

Güvenlik

Hedera’nın kullandığı hisse ispatı (PoS) algoritması sayesinde, HBAR’lar yaklaşık olarak stake ettirebilir. Bu sayede işlemleri oylamak mümkün olur. HBAR ile ağırlıklı oylama sayesinde kötü amaçlı aktivitelerin gerekleştirme maliyetleri artar. Eğer saldırganlar daha da ısrarcı olmak isterse HBAR’ın toplam arzının %33’ünü ele geçirmeleri gerekir.

Hedera’nın Avantajları Nelerdir?

Yüksek Veri Hacmi

Hedera’nın saniyede 10.000 HBAR işlemine güvenli ve istikrarlı bir şekilde gerçekleşmesine olanak tanır. Bu sayede ağda yüksek veri işlemleri yüzünden herhangi bir sorun yaşanmaz.

Düşük Maliyetler

Birçok ağla karşılaştırıldığı zaman Hedera’da HBAR başına transfer ücretinin neredeyse bedava olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek işlem hacmiyle beraber mikro ödemeler için Hedera alt yapısı kullanılabilir.

İşlemlerin Saniyeler İçinde Tamamlanması

Hedera’da işlemlerinizin gerçekleşmesi için blok onayını beklemenize gerek kalmaz. HBAR işlemlerinin sonlandırılması 3-5 saniye sürer. O nedenle çok uzun süre beklemenize gerek kalmaz.

Hedera’nın Yakında Gelecek Olan Özelliği Proxy Staking Nedir?

Proxy staking, HBAR sahiplerinin node çalıştırmadan stake ettirmelerine olanak tanıyan bir özelliktir. Proxy staking üzerinden başkasının node’unda token’larınıı stake ettirebilirsiniz. Bunun karşılığı ise ödüller node yöneticisi ve sahipleri arasında ücretlerle beraber bölüştürülür. Proxy staking durumunda HBAR’lar kilitlenmez veya bono haline dönmez, aksine proxy staker’lar ellerindeki HBAR’lar konusunda söz sahibi olur.

Hedera’nın Ekibi 

Hedera, alanında uzman birçok araştırmacı bulundurur. Kurucu ortaklar Dr. Leemon Baird ve Mance Harmon, Hedera ağının kurulması için önemli rol oynadı. Onun dışında ürün kısmında çalışan Lionel Chocron, Atul Mahamuni, Azeem Malik, Alex Popowycz ve Ken Anderson ile son derece yetkin yönetim ekibini elinde tutmayı başardı.

Hedera’nın Yatırımcıları Kimlerdir?

Hedera, blockchain startup’larına yatırımlarıyla bilinen Digital Currency Group, Danhua Capital, Blockchange Ventures, Ethena Capital ve Fenbushi Capital başta olmak üzere diğer firmalar da Hedera altyapısına yatırım yaptılar. 

Hedera Hangi Firmalarla Çalışıyor?

EuOd XkUUAIAXdb

Hedera, Google, IBM, Boeing ve Deutsche Telekom başta olmak üzere dünyanın önde gelen birçok firmasıyla beraber çalışır.

Hedera Kullanım Alanları Nelerdir?

Ödemeler

Hedera, ödemelerde gerçek zamanlı ödemelerde VISA ağıyla rekabet edecek durumdadır. Bu sayede HBAR’lar ile yapılan ödemeleri çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ayrıca diğer ağlarla karşılaştırıldığı zaman düşük ödeme ücretleri sayesinde yüksek işlem hacmini düşük ücretlerle yakalayabilirsiniz. Son olarak regülasyonlarla uyumlu olan ağ sayesinde müşteri doğrulama süreçlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Sağlık

Hedera ağında sağlık sektörü için yönetişim, bilgi paylaşımı ve gizlilik koruma fonksiyonlarının tamamına ulaşabilirsiniz. Hedera ağında istikrar, dünyaca bilinen organizasyonlar sayesinde çalıştırılır. Bu sayede platformun istikrarı üst düzeyde sağlanır. Diğer bir avantaj ise hastaların verilerinin gerçek zamanlı olacak şekilde paylaşılması sayesinde hayatlarının kurtulmasına yardımcı olmaktır. Bu sayede herhangi bir gecikme yaşanmadan doktorlar gerekli müdaheleyi yapabilir. Son olarak Hedera, sağlık sektöründe gizlilik ve regülasyonları sağlayabilecek alt yapıyı kullanıcılarına sağlar.

Kimlik Yönetimi

Hedera ağında kimlik yönetimi, nesnelerin interneti (IoT) ve standartların yönetilmesi güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir. İlk olarak işe alım uygulamaları için doğrulanabilir kriterleri Hedera ağında tespit edilmesine yardımcı olabilir. İkinci olarak kullanıcılar, kendi verileri hakkında söz sahibi olabilirler. Son olarak IoT uygulamalarına Hedera’yı entegre edebilirsiniz.

Tokenizasyon

Hedera ağı, regülasyonlarla uyumlu tokenize edilmiş menkul kıymetler ile beraber çalışabilir. Bu sayede kullanıcılar için kimlik doğrulama isteği sunulabilir. Ayrıca düşük ücretler sayesinde tokenize edilen menkul kıymetler kolayca transfer edilebilir. 

Dolandırıcılıkla Mücadele

Hedera’nın dolandırıcılıkla mücadele aracı, doğrulama süreçlerinin etkinliğini ve merkezsiz doğrulama standartları sayesinde kolayca gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede müşterilerinizi ve şirketinizi olabilecek zararlara karşı korumanızı sağlar. İkinci olarak üçüncü partiler verilerinizin doğrulamasını sağlamak için gerektiği zaman eklenebilirler. 

Veri Uyumluluğu

Regülasyonlar veri uyumluluğunu ciddiye almaya zorlayabilir, ama Hedera’nın çözümleri ise güveni basit bir şekilde sağlamaktan geçiyor. Hedera’nın çözümleri ise verilerinizin kolayca denetlenebileceği bir altyapı sayesinde gelebilecek zararlardan sizi korur. Ayrıca basitleştirilmiş denetimler sayesinde regülasyonların tamamı kolaylıkla uygulanabilir. 

HBAR Nasıl Satın Alınır?

HBAR token’larını satın almak için HBAR’ı kabul eden kripto para borsalarında hesabınızın olması gerekir. Ardından kimlik doğrulama süreçlerini geçtikten sonra borsada HBAR alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca hesap bakiyesine de kredi/banka kartı veya banka havalesi ile para yüklemeniz gerekir. Satın alınan coin’leri sıcak veya soğuk cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

Hedera satın almak için kripto para piyasasında Binance, Huobi Global, Bittrex ve Liquid gibi kripto para borsalarında HBAR/USDT, HBAR/ETH, HBAR/USD, HBAR/BUSD ve HBAR/BTC başta olmak üzere birçok işlem çifti üzerinden işlem çiftlerini gerçekleştirebilirsiniz.

HBAR Hangi Borsalarda Var?

HBAR satın alınabilecek popüler kripto para borsaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Binance
  • Coinbase Exchange
  • KuCoin
  • Bitstamp

Hedera Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazılım geliştiriciler için Hedera fonlama sağlıyor mu?

Hedera, yazılım geliştiricilerine uygulama geliştirme, ana ağda çalıştırma ve büyümesinde finansal destekler başta olmak üzere birçok alanda katkı sağlar.

Hedera’nın MVP programı var mı?

Hedera, ekosistemin büyümesi için Hedera topluluğunda bir insiyatif oluşturmuştur. Başvuru yapabilmek için sitedeki adımları takip etmeniz etkili olur.

Hedera Elçilik Programı Devam Ediyor Mu?

Hedera, 30 eylül 2020’de elçilik programına devam etmeyi durdurdu.

Hedera hakkında daha fazla bilgiye nereden ulaşabilirim?

Hedera hakkındaki bilgilere, firmanın sağladığı dökümanlara, Discord grubuna ve Telegram grubunda kolayca erişebilirsiniz.

Hedera hakkındaki gelişmelere nereden ulaşabilirim?

Başta Hedera Hashgraph (HBAR) olmak üzere tüm kripto paralara ilişkin rehber içeriklere, analizlere son dakika kripto para haberlerine web sitemiz Coinkolik üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner