Yükleniyor...

Hedera (HBAR) coin nedir, nasıl çalışır?

Hedera Hashgraph, herkesin işlem yapabileceği ve uygulamaları dağıtabileceği, ancak bir grup işletmenin yazılımı denetlediği platform olarak hizmet etmeyi amaçlayan bi kripto para birimi ağıdır.

hedera

Hedera Hashgraph, herkesin işlem yapabileceği ve uygulamaları dağıtabileceği, ancak bir grup işletmenin yazılımı denetlediği platform olarak hizmet etmeyi amaçlayan bi kripto para birimi ağıdır.

Bu amaca yönelik olarak Hedera, onu diğer platformlardan ayıran dikkate değer tasarım ödünleşimleri yapar. Örneğin, ağ, HBAR kripto para birimi için yüksek işlem hızlarını destekler, ancak işlem geçmişinin belirlenmesine yalnızca onaylanmış düğümlerin katılmasına izin verir.

Hedera Hashgraph, zaman damgası ve işlem sıralaması gibi temel işlevlerde yer alan düğümlerin sayısını kısıtlayarak, işlemlerin durumunda daha sonra yapılabilecek değişiklik olasılığını azaltarak hızlı bir şekilde kesinlik elde edebilir.

Ağ ekibi, bu verilere dayanarak karar verirken kendilerine güvenebilecekleri için, bunun işletmelere gerekli bir garanti verdiğini savunur.

hedera 1

Hedera Hashgraph nasıl çalışır?

Ağın en benzersiz özelliği, hashgraph adı verilen ve mevcut blokzincirlerinden daha ucuza daha fazla işlem gerçekleştirdiğini iddia eden işlemleri gruplamak için veri yapısıdır.

Hashgraph, tüm düğümlerin bilgilerini sürekli olarak birbirleriyle iletişim kurduğu patentli bir algoritmadır ve orijinal olarak özel kullanım için tasarlanmıştır.

Hedera Hashgraph, halka açık bir ağda kullanılan algoritmanın ilk yinelemesidir.

Hashgraph Mutabakat Hizmeti

Hedera Hashgraph, dağıtılmış ağındaki tüm bilgisayarların işlem geçmişi üzerinde hemfikir olmasını sağlamak için iki tür düğüm tarafından desteklenen Hashgraph konsensüs mekanizmasını kullanır.

Fikir birliği düğümleri, işlem sırasını ve geçmişini belirlerken, mirror düğümleri bu bilgiyi ağdaki diğer paydaşlara iletir.

Geçmişini belirlemek için sınırlı sayıda düğüm kullanan Hedera modeli, işlemlerin daha sonra geri alınmamasını sağlar. Bu, çoğu geleneksel blok zincirinin mutabakata varma şeklinden farklıdır; burada blokzincirinin durumu, herkese açık bir pazar rekabetinde zincire eklenecek blokları öneren kullanıcılar tarafından belirlenir.

Hedera Yönetişimi

Hedera Hashgraph, işlem sırasını belirleyen mutabakat düğümlerini çalıştırmakla görevli, Hedera Yönetim Konseyi olarak bilinen bir organ tarafından yönetilir.

2020 yılı itibarıyla konseyde Google, IBM ve Boeing dahil olmak üzere toplam 39 üye bulunur. Konseyin rolü, yazılımı yönetmek, değişiklikleri oylamak, fonların doğru bir şekilde tahsis edilmesini sağlamak ve çeşitli yetki alanlarında ağın yasal statüsünü korumaktır.

Konseydeki alanın sınırlı olduğuna dikkat edilmelidir. Her üye en fazla iki ardışık üç yıllık azami süreye sahip olabilir. Bu süre boyunca, üyeler ağ ve platform kararlarında eşit oy hakkına sahiptir.

Yönetim Konseyi üyeleri bugün ana ağ düğümlerini yönetirken, Hedera ekibi bunu gelecekte düğümleri işletmek isteyen herkese açmayı planlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner