Helium (HNT) Coin Nedir? • Coinkolik
Yükleniyor...

Helium (HNT) Coin Nedir?

Helium, düşük güçlü kablosuz cihazların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan, merkezi olmayan, blok zincirle çalışan bir ağdır.

helium

Helium, düşük güçlü kablosuz cihazların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan, merkezi olmayan, blok zincirle çalışan bir ağdır. Helium, Sean Carey tarafından 2013 yılında kurulmuştur. Helium ağının yerel tokenı HNT Coin’dir. 

Helium projesinin amacı, mevcut kablosuz bağlantılardaki altyapı eksiklerini tespit ederek gelecek için IoT iletişimini hazır etmektir. Akıllı evcil hayvan tasmalarından bisiklet izleyicilerine, hava kalitesi ve çevre sensörlerine kadar yüzlerce şirket ve binlerce geliştirici, People’s Network’ü kullanan IoT uygulamalarını kullanmaktadır. Buna göre kablosuz bağlantı özelliği bulunan cihazlar bu teknoloji sayesinde aralarında veri aktarımı yapabilmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Helium projesinin kendine ait bir blockchain ağı bulunmaktadır. Bu ağ üzerinde kullanıcıların HNT coin madenciliği yapmaları, staking yapmaları ve bunları bir para birimi şeklinde kullanabilmeleri mümkündür.

Helium projesinin özelliklerini inceleyecek olursak:

  • Kullanıcılarca ödenecek işlem ücretlerinde HNT Coin’e ek olarak Data Credits adı verilen farklı bir coin kullanılabilmektedir.
  • Platform tarafından sunulan cüzdan, asimetrik anahtarlar ile kişisel anahtar güvenliğine yardımcı olmaktadır.
  • Ağ katılımcıları ağa katkı sağlamak ve HNT üretmek için kablosuz ağ geçidi ve madencilik donanımı birleşimi olan Hotspot’ları satın almaları gerekmektedir.
  • Kapsama ispatı (Proof-of-Coverage) konsensüs mekanizması ile node’ların sunduğu bağlantı kalitesi değişkenlerini hesaplamaktadır.
helium 1

HNT kripto para biriminin en önemli özelliklerinden bir tanesi, üretim şeklidir. LoRaWAN (Long Range Wide Area Network) olarak adlandırılan bölgesel bir ağ üzerinde haberleşmeyi sağlayan ve düşük güç tüketimi ile ön plana çıkan geniş alan ağını kullanan Helium, Hotspot’lar aracılığıyla IOT araçlarının iletişimi için bu altyapıyı kullanmaktadır. Bunun yanı sıra oluşturduğu konsensüs yapısı ile blok zincir dünyasına yeni bir soluk getirmiştir.

Helium platformunun kripto parası HNT coin’leri çok sayıda alım satım platformu üzerinden temin edebilmek mümkündür.

HNT Coin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

HNT Coin avantaj ve dezavantajları şöyledir:

Avantajları

  • Büyük kripto para borsalarında HNT Coin listelenmektedir.
  • HNT Coin node kurabilmek adına stake edilmektedir.
  • Madencilik yoluyla pasif gelir elde edilebilir.

Dezavantajları

  • Fiyatlarında yaşanan keskin düşüş, HNT Coin’in geleceğine yönelik şüpheli yaklaşımları artırmıştır.

Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x