Yükleniyor...

Helium (HNT) Nedir? Neden Yükseliyor?

Helium Nedir?

Helium Nedir? 

Nesnelerin interneti kavramını her geçen gün daha çok duyuyoruz. Bu kavram dahilinde sadece bilgisayar, akıllı telefon, tablet, tv gibi elektronik ürünler değil, evimizde, iş yerimizde kullandığımız veya sokakta gördüğümüz her şey ağa bağlı hale geliyor. Böylelikle her nesnenin verilerine uzaktan erişmek, onları kontrol etmek mümkün oluyor. Ev ve iş yerlerinden daha geniş ölçekteki yerler için Nesnelerin İnterneti uygulamalarını sağlayan ağları yavaş yavaş görüyoruz. Bunlar LoRaWAN olarak adlandırılan, düşük menzilli geniş alan ağı teknolojisine dayanıyor. Helium’da LoRaWAN özellikle Nesnelerin İnterneti cihazları için genel, uzun menzilli kablosuz kapsama alanı oluşturan küresel, dağıtılmış bir Hotspot ağı olarak tanımlanıyor. Özetle Helium, nesnelerin interneti araçlarının internet ile etkileşime girebilmeleri için güvenli ve düşük maliyetli bir altyapı hizmeti sunuyor. 

2018’in Kasım ayında temeli atılan Helium’un kurucu isimleri arasında Amir Haleem, Andrew Allen, Andrew Thompson, Marc Nijdam ve Rahul Gary yer almaktadır. Projenin CEO’luk görevini ise Amir Haleem yürütmektedir. Merkeziyetsiz bir blok zincir mimarisine sahip olan Helium’un en temel ve yenilikçi yapı taşı ise kapsama kanıtı olarak adlandırılan Proof of Coverage’dır. Proof of Coverage, Helium blok zincirine IoT verilerini ileten Hotspot’ların kurucusu tarafından kurulan yerde ve kapsama alanının doğruluğunu teyit etmek amacıyla kullandığı algoritmadır. Bu algoritma, radyo frekanslarının özelliklerinden yararlanarak kullanıcılar ve ekosistem için anlamlı kanıtlar üretmektedir. 

2019 yılında tam anlamıyla faaliyete başlayan Helium blok zinciri aynı zamanda The People’s Network olarak da adlandırılmaktadır. Helium projesinin tabi ki bir de yerel kripto varlığı bulunmaktadır ve bu varlığın adı ise HNT coindir. Helium coin ya da HNT coin, Helium blok zinicirinin çalışması ve network’ün işler bir şekilde devam etmesini sağlar. Toplam arzı 223 milyon olan Helium’un dolaşımdaki arzı ise 134 milyon 976 bin 275’tir. 

Helium (HNT) Neden Yükseliyor? 

Helium’un yükselişinin ardında yatan sebep olarak, ağın Solana’ya taşınmasını ve Helium’un 74.Helium iyileştirme önerisinin onaylanmasını gösterebiliriz. Helium iyileştirme önerisi sayesinde ağ, modellenmiş kapsama olarak adlandırılan aşamaya geçecek. Modellenmiş kapsama, sinyallerin yayılmasını engelleyen çevresel engelleri ve radyoların yönünü dikkate alan bir sistemdir. 

Uzmanların Helium Fiyat Tahmini

Peki Helium coin’in geleceği için uzman isimler ne söylüyor? Yatırım yönetim şirketi Mighty Capital’ın kurucusu ve yönetici ortağı Moatti, kurum üretkenliğini artıran ve maliyetleri azaltan uygulamaların 2023’te popülaritesinin artacağını belirtiyor ve bu projeler arasında Helium’u en başta sıralıyor. Çoğu uzman ve tahmin platformuna göre, Helium fiyatının gelecek yıl 6 doların üzerinde olması bekleniyor. Dünya çapında düzinelerce şehirde kurulmuş ve benimsenmiş Helium ağının 2024’te kapsama alanını büyük ölçüde genişletmeyi planlaması da ağın yerel varlığının değerini artıracak nedenler arasında görülüyor. Helium’un teknolojisiyle ve bazı etkili şirketler ile ortaklık kurduğu düşünüldüğünde uzun vadeli tahminler 2026 yılında varlığın 25 dolar hedefini rahatlıkla geçebileceğini söylüyor. Hatta bazı analistler Helium fiyatının 2030 yılına kadar 250 doların üzerine çıkabileceğini ve ilk 10 kripto para arasına gireceğini belirtiyor. Bu ihtimal biraz uzak olsa da, proje için genel tahminler olumlu yönde. 

Helium Fiyat Analizi 

Son 24 saatte yaşadığı %28’lik yükselişle 2 dolar seviyelerinden fiyatlanan Helium’un yükselişine devam ettiği takdirde izlenmesi gereken direnç seviyeleri 2.60 dolar ve 3.10 dolar bölgelerinde yer alıyor. Olası bir geri çekilme durumunda ise Helium için takip edilecek seviyelerden ilki 1.85 dolar bölgesinde yer alırken diğer destek seviyemiz 1.47 dolarda karşımıza çıkıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner