Yükleniyor...

HNT Coin Nedir? Helium (HNT) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Bu yazımızda HNT coin nedir, kripto para birimi Helium (HNT) nedir, HNT coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Helium HNT

Bu yazımızda HNT coin nedir, kripto para birimi Helium (HNT) nedir, HNT coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. İşte HNT coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

Helium (HNT), dünyanın en büyük merkezi olmayan kablosuz ağını oluşturmak için blok zinciri tabanlı yeni bir teşvik modeli olan blok zinciri ağıdır.

HNT Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 HNT Coin 162.16 TL TL’den işlem görüyor. HNT Coin fiyatı son 24 saat içerisinde 11.49% değişim gösterdi. HNT Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 20,669,517 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 832,692,916 $ dolar seviyesinde.

HNT Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 HNT Coin 5.03 $ dolardan işlem görüyor.

Helium (HNT) Coin Nedir?

Helium, başlangıçta Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarına uzun menzilli bağlantı sağlamak ve uzun vadede herhangi bir şeyi birbirine bağlamak için ağ madencileri ve kablosuz erişim noktaları olarak ikiye katlanan cihazlar olan merkezi olmayan küresel bir Hotspot ağından yararlanan bir blok zinciri ağıdır. Hotspot’lar herkes tarafından konuşlandırılabilir ve bireylerin, cihazlara bağlantı sağlama karşılığında Helium’un yerel HNT paralarını kazanmalarını sağlar. Bu merkezi olmayan, blok zinciri tabanlı yaklaşım, kablosuz altyapının daha hızlı ve geleneksel modellerin maliyetinin çok altında ölçeklenmesine olanak tanır.

Helium Ağına Giriş

Temmuz 2019’da başlatılan Helium, kablosuz bağlantı ile Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarına güç sağlamak için tasarlanmış açık kaynaklı bir blok zinciri ağıdır. Küresel, her yerde bulunan bir kablosuz ağ oluşturma çabası içinde, bireyler, yakındaki cihazlara bağlantı sağlarken aynı anda ağı oluşturmak ve güvenceye almak için HNT madenciliği yapan node’ler olan Hotspot’ları barındırmaya teşvik edilir.

Dünya çapında büyüyen bir Helium Bağlantı Noktası ağıyla, geliştiriciler ve işletmeler, uzaktan orman yangını veya çevresel sensörlerden akıllı evcil hayvan tasmaları, scooterlar ve herhangi bir yerde izlenen bisikletlere kadar, aksi takdirde imkansız olacak yeni bir IoT cihaz sınıfını ekonomik bir şekilde bağlayabilirler.

Helium Hotspot’lar

Hotspot’lar, LoRaWAN kablosuz protokolü ve Helium blok zincirinin birleşimi olan Helium LongFi ile Wi-Fi’den 200 kat daha fazla bağlantı sağlayan tak ve çalıştır kablosuz cihazlardır. Hotspot’lar aynı zamanda Helium blok zincirinde madenciler olarak da hareket eder ve herkesi bir Hotspot dağıtmaya ve ağ oluşturmak ve cihaz verilerini hücresel veriye kıyasla maliyetin çok altında aktarmak için HNT kazanmaya teşvik eder. Tüm bir şehri kapsamak için yalnızca 50-100 Bağlantı noktası gereklidir.

Helium Topluluğu tarafından onaylanmış üçüncü taraf üreticiler aracılığıyla çeşitli Helium Bağlantı Noktaları mevcuttur. Hotspot’lara olan talep, Helium kripto topluluğunun hızlı küresel büyümesine ve Ağı kullanmak için uygulamalar oluşturan geliştiricilerin ekosistemine paralel olarak oldukça yüksek olmuştur.

Birisi neden geleneksel internet sağlayıcısına karşı Helium Ağı’nı kullanmak istesin ki? Doğal olarak merkezi olmayan bir ağ olarak, Helium tamamen şifrelenmiştir ve geleneksel hücresel veri maliyetinin çok altında yüksek derecede güvenlik ve her yerde internet erişimi sağlar. Kullanıcılar yalnızca gerçek veri kullanımına göre ödeme yapar. Helium kripto protokolü ayrıca, bir cep telefonu sağlayıcısının dayatabileceği, beraberindeki kısıtlamalar ve ücretler ile birlikte gelmiyor ve kullanıcıların SIM kart gibi ek donanım satın almasını gerektirmiyor. Helium Ağı’nı kullanmaya başlamak için, kullanıcının LoRaWAN uyumlu herhangi bir sensör seçmesi ve Helium Konsolunu kullanarak cihazlarına katılması yeterlidir.

Helium Ağının Kapsama Kanıtı

Helium Ağı, kullanıcıları kapsamı doğruladıkları için ödüllendiren ve böylece konum ve ağ bağlantısını kanıtlayan yeni bir çalışma algoritması olan Kapsam Kanıtı’nı (PoC) kullanır. Kapsam Kanıtı, HoneyBadgerBFT çok taraflı hesaplama konsensüs protokolünü içeren Helium Consensus Protokolü üzerine inşa edilmiştir.

Katılımcılar, Ağı oluşturmaya katılmak ve Helium blok zinciri tarafından desteklenen yeni bir teşvik modeli aracılığıyla Helium madenciliği ödülleri kazanmak için Hotspot’ları kullanır. Helium Ağı’nın madencilik uygulaması, GPU’lar veya ASIC’ler gibi geleneksel madencilik teçhizatları yerine radyo dalgası teknolojisi aracılığıyla gerçekleştirilir ve bu, Hotspot’ları geleneksel muadillerinden çok daha az enerji yoğun hale getirir.

Hotspot’lara zaman zaman, belirli bir yerde ve belirli bir zamanda gerçekten radyo kapsama alanı sağladıklarını kriptografik olarak kanıtlamak için testler verilir. Bu testler rastgele ve otomatik olarak atanır ve bunları geçmek bir Hotspot operatörü HNT ödülleri kazandırır.

Helium Hotspot’ları, yakındaki cihazlardan Ağ üzerinden veri aktararak da HNT kazanabilir. Ne kadar çok veri aktarılırsa, o kadar çok ödül kazanılır.

Hotspot’lar, PoC zorluklarını tamamlayarak, meslektaşların performansı için tanık olarak hizmet vererek ve cihaz verilerini aktararak Helium kripto ekosistemine kattıkları değerle orantılı olarak HNT kazanır ve en büyük HNT ödülleri ağ veri aktarımlarına yöneliktir.

Helium HNT 1

Kriptoekonomi: HNT Paraları ve Veri Kredileri

Hotspot operatörleri, kapsama alanı sağlamak ve Ağ üzerinde veri aktarmak için HNT kazanır. Haziran 2022 itibariyle, maksimum 223 milyon HNT arzı ile dolaşımda yaklaşık 90 milyon HNT kripto para var. Proje başlangıçta dolaşımda sıfır HNT ile ve HNT’nin pazarda daha eşit dağılımını sağlamayı amaçlayan bir ön mayın olmadan başlatıldı.

Yaklaşık her 30 blokta bir dağıtılan HNT ödülleri ile her dakika yeni Helium blokları üretilir. HNT’nin kripto para emisyon oranı ayda beş milyon HNT ile başladı ve her iki yılda bir yarıya indi. 1 Ağustos 2021’de HNT kripto paralarının ihracı ayda iki buçuk milyon HNT’ye düşürülecek.

Ayrıca Helium ağının kriptoekonomisinin merkezinde Veri Kredileri bulunur. Helium Ağı’nı kullanan her cihazın, verilerini internete göndermek için Veri Kredisi harcaması gerekir ve kullanıcılar Ağa erişmek için Veri Kredisi ile ödeme yapar. Veri Kredilerinin değeri sabittir, bireysel kullanıcılara bağlıdır ve devredilemez. Bir Veri Kredisi, 0,00001 USD’ye eşdeğer bir değerde sabitlenir. Veri Kredileri, ağ büyüdükçe ve daha fazla cihaz Veri Kredisi kullandıkça, daha fazla HNT kripto parasının yakılacağı bir denge kurularak, HNT yakılarak basılır.

Helium (HNT) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Helium, tüm dünyada milyarlarca uyumlu cihazı bağlama potansiyeline sahip yeni nesil bir kablosuz ağ kuruyor. Temmuz 2021 itibariyle, Ağ halihazırda dünya çapında 8.000’den fazla şehirde 88.000’den fazla Helium Bağlantı Noktasına ev sahipliği yapıyor ve önümüzdeki aylarda ikinci büyük kablosuz ağı olan Helium 5G’yi ekliyor.

Hotspot’ların büyümesinin ötesinde, Helium ekosistemi hızla ölçekleniyor ve bir dizi donanım ve yazılım çözümü içeriyor. Bu büyüyen topluluk, Hotspot üreticilerini, IoT işletmelerini ve uygulamalarını, geliştiricileri, stake sağlayıcılarını ve daha fazlasını bir araya getiriyor. Helium Ağı ayrıca, Hotspot’ları dağıtarak ve endüstriler arasında önde gelen işletmeler için sensör çözümleri uygulayarak Helium kripto ekosistemini genişleten D-Web Technologies gibi bir dizi yeni işletmeyi de içeriyor.

Helium Ağı, IoT cihazlarının sayısı katlanarak arttıkça IoT bağlantısının zorluğunun üstesinden gelmede inanılmaz bir ilerleme kaydediyor ve geleceğin tüm kablosuz altyapısının nasıl oluşturulabileceğine dair bir plan görevi görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner