Yükleniyor...

HODL Stratejisi Nedir?

Kripto alanı hakkında çok şey bildiğinizi düşünebilirsiniz, ancak yine de bazı terimler kulağa ne kadar tuhaf geldiklerini düşününce kafanızı karıştırıyor.

hodl

Kripto alanı hakkında çok şey bildiğinizi düşünebilirsiniz, ancak yine de bazı terimler kulağa ne kadar tuhaf geldiklerini düşününce kafanızı karıştırıyor. Peki, HODL nedir, ne işe yarar?

HODL Nedir?

HODL, şüphesiz dış dünya için hiçbir anlamı ve önemi olmayan bir kelimedir. Ancak, kripto para dünyasında geçerli bir anlamı olan en çok kullanılan terimlerden biridir. Terim, kişinin elinde tutma eylemini, edindiği veya satın aldığı kripto para miktarını tanımlar. Başka bir deyişle, HODL, onu doğru şekilde nasıl kullanacağınızı istiyorsanız yararlı olabilecek bir stratejidir.

Anlamın canlı bir değerlendirmesi, ikincisinin gerçek anlamı düşünüldüğünde HODL’nin HOLD ile aynı anlama sahip olduğunu düşündürür. HODL, kripto ile ilgili faaliyetler söz konusu olduğunda HOLD’a atıfta bulunmak için kullanılır. Bu nedenle, HODL HOLD ve HOLD HODL’dur, ancak bu karşılaştırma yalnızca kripto çemberinde anlamlıdır.

Ayrıca, bu terim genellikle kripto para sahiplerini ve yatırımcılarını, bir kripto para biriminin fiyatı büyük ölçüde ve beklenmedik bir şekilde düştüğünde veya satmak için oldukça karlı hale geldiğinde varlıklarını dürtüsel olarak satmamaları konusunda bilgilendirmek veya teşvik etmek için kullanılır.

HODL’yi Anlamak

HODL bazen Hold On (For) Dear Life’ın kısaltması olarak kullanılır. Temel olarak, sadece bekle, şimdilik daha fazla satın alma ve sahip olduklarını satma anlamına gelir. Bu, çeşitli kripto paraları tutmak için uzun vadeli bir strateji olarak benimsenmiştir.

Öte yandan, HODL en çok kripto topluluklarında veya kripto sosyal medya gruplarında bir eylem kelimesi olarak kullanılır. Bu bağlamda, HODL, piyasanın oynaklığından bağımsız olarak, belirli bir süre boyunca kişinin gözetiminde bulunan sahip olunan kripto varlıklarını elinde tutma eylemini ifade eder.

Daha önce de belirtildiği gibi, terim yalnızca fiyatların yüksek oynaklığa eğilimli olduğu ve herhangi bir noktada değişime karşı savunmasız oldukları için süper lapa lapa olduğu kripto dünyasında alaka ve anlama sahiptir. Bununla birlikte, terim ve çeşitli anlamı, geleneksel hisse senetlerine ve en yaygın olarak herhangi bir dijital para birimine uygulanabilir.

HODL Stratejisinin Kökeni

HODLING’in gerçek süreci, finans dünyasında varlıkları satın almak ve elde tutmak için uzun süredir devam eden bir strateji olmuştur. Başka bir deyişle, HODLING, uzun zamandır bir finansal varlığı satın almak ve onu belirsiz bir süre elde tutmakla ilgili bir yatırım yöntemi olmuştur.

HODL’nin kökeni, kripto eğilimli bir açıklamada yanlış yazılmış bir HOLD olayından geldi. Kelime birden popüler oldu ve 2013’te Bitcointalk forumu olarak adlandırılan çevrimiçi bir kripto grubuna yapılan bir gönderiyle özel ilgi gördü. O zaman, kripto para, Çin hükümetinin belirli bir eylemi nedeniyle önemli ölçüde düştü.

Herkes, kripto paranın 24 saat içinde 716 dolardan 438 dolara düştüğünü gördü. Daha sonra GameKyuubi adlı sarhoş bir üye, elinde tutmaya devam etme isteğini ifade etmek amacıyla, “HODLING’IM” yazdı ve önceki dalgalanmalardan öğrendiği bazı dersler nedeniyle parayı tutmaktan vazgeçmek istemedi ve kendini kötü bir trader olarak gördü. Kısmen alkol etkisi altında olduğu için daha fazla yazım hatası içeren açıklamalar yaptı.

Yaptığı açıklama şöyle:

“Bunu iki kez yazdım çünkü ilk seferinde yanlış olduğunu biliyordum. Hala yanlış. Biz.”Nedenlerini belirterek devam etti, “NEDEN BEKLİYORUM? SİZE NEDENİNİ SÖYLEYECEK- Çünkü ben kötü bir traderım ve KÖTÜ BİR Trader olduğumu BİLİYORUM. Evet, siz iyi traderlar, yüksekleri ve alçakları tam olarak böyle görebilir ve sorun olmadığından emin olun bir milyon dolar kazanabilirsiniz kardeşim.”

Bunu, nispeten daha az varlığa sahip trader’lar için en iyi strateji olarak değerlendirdi ve “sadece iyi bir gün traderı veya yanıltıcı bir çaylak iseniz, ayı piyasasında satarsınız. Aradaki insanlar tutar. Bunun gibi sıfır toplamlı bir oyunda, trader sadece satarsanız paranızı alabilirler.”

Konuşma yapıldıktan birkaç dakika sonra, HODL kelimesi memlerin konusu oldu ve HODL kelimesi, yalnızca İnternet’in her yerinde yolunu bulmaya başladı ve bugüne kadar kripto alanında daha tutarlı hale geldi.

HODL HODL

Neden Hodl?

Kripto alanındaki birçok kişinin inandığı gibi, kripto para birimleri en çok uzun vadede kripto para tutan insanlar için kârlıdır. Bu nokta, tek bir Bitcoin’in değerinin (BTC) on yıldan fazla bir süre önce piyasaya sürüldüğünde bir doların altındayken son yıllarda beş haneli rakamlara fırladı. Dolayısıyla bu, kripto varlıklarını satmadan önce uzun süre elde tutmanın daha karlı olduğunu gösteriyor.

HODLING, yatırımcılar için iyi bir fikir haline geldi, çünkü insanlar tokenlerini satın alıp uzun süre elinde tuttuklarında kripto para birimlerinin değerlerinin daha iyi olduğuna inanılıyor.

Hodl Nasıl Yapılır?

HODL’nin anlamından yola çıkarak, terim bir basitlik kavramını tasvir eder. Bunun nedeni, HODL’nin arkasındaki fikir, meraklıların uzun vadeli olarak tutmak ve hodling’e devam etmek için karşılayabilecekleri kadar çok token edinmeleri gerektiğini öne sürüyor.

Bu nedenle, hodl stratejisini uygulamak basittir. Yalnızca yatırımcıların kripto varlıkları satın almalarını ve bunları satmamalarını gerektirir. Bu, bunun bir al ve tut stratejisi olduğu anlamına gelir.

HODL Stratejisinin Artıları ve Eksileri

HODL stratejisinin belirli şekillerde faydalı olduğu kanıtlanmıştır ve aynı zamanda belirli dezavantajlarla birlikte gelir.

Birincisi, kripto para birimleri satın alma ve hodling kavramı, yatırımcıları kripto fiyatlarındaki ani düşüşle gelen risklerden kurtarıyor. Kripto paralarını uzun süre elinde tutmaya karar veren yatırımcılar, kripto paralarını nadiren zarara satarlardı. Bunun nedeni, kripto para birimlerinin genellikle uzun bir süre sonra önemli bir seviyeye yükselmesidir. Bu durumda satmaya hazır oldukları anda meydana gelebilecek dalgalanmalar kârlarını çok daha az etkileyeceğinden kolaylıkla kâr elde edebilirler.

Dahası, hodling meraklıların satış yapmamasını ve tutmasını gerektirdiğinden, gözlerini piyasada tutmaları ve belirli aralıklarla fiyatları takip etmeleri gerekmediğinden süreç onlar için stressiz hale gelir. Strateji, yatırım yaparken bir barış kavramı sunar.

Öte yandan, hodling stratejisi büyük ve yeterli sermaye gerektirdiğinden, düşük fonlu yatırımcılar için zorlu bir süreç olacaktır. Yatırımcıların uzun süre coin’i elinde tutması ve bunun getirdiği faydadan faydalanması gerekiyorsa, varlıklarını satmak zorunda kalmamak veya beklenmedik likidite ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli sermaye kapasitesine sahip olmaları gerekir.

Son Sözler

HODL terimi, gerçek anlamıyla karşılaştırıldığında kulağa komik gelebilir. Ancak, kripto alanı için eğlenceli bir şeyin ötesinde. Bir yatırım stratejisi haline geldi ve birçokları için işe yaradı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner