Yükleniyor...

IBM ve IPwe, Patentleri NFT’ye Dönüştürmeyi Planlıyor

Bilişim teknolojisi devi IBM ve patent pazar yeri IPwe, patentleri NFT’ye dönüştürmeyi planlıyor.

IBM

Bilişim teknolojisi devi IBM ve patent pazar yeri IPwe, patentleri NFT’ye dönüştürmeyi planlıyor. 

20 Nisan’da paylaşılan basın açıklamasına göre IBM, patentleri tokenize etmek ve alım, satım, transfer işlemlerini kolaylaştırmak için patent pazar yeri IPwe ile birlikte çalışacak. 

IBM, bu çalışma ile karmaşık bürokratik süreçlere gerek kalmadan hızlı ve güvenli bir şekilde patent sahipliği aktarımını mümkün kılmayı amaçlıyor. Böylece IBM, pazar içinde sürtüşmelerin ortadan kalkacağına inanıyor. Ancak projenin dünya çapında kullanılabilir olması için bilişim devinin aşması gereken birçok yasal engel var. 

IPwe CEO’su Erich Spangenberg söz konusu çalışma hakkında konuştu ve bir patent sahipliğine özgü hakların tokenize edilmesinin özellikle küçük işletmeler için bir devrim olabileceğini belirtti:

“Patentleri temsil etmek için NFT’lerin kullanılması, IP ile etkileşim için tamamen yeni yollar yaratmaya yardımcı olacaktır. Bunun yalnızca önemli fikri mülkiyete sahip büyük işletmelere değil, aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmelere ve hatta bireysel fikri mülkiyet sahiplerine yeni fırsatlar getirmesi bekleniyor.”

Spangenberg, sektörde ‘patent trolü’ olarak biliniyor. CEO, patent yasası istismarlarından büyük miktarlarda kazanç sağladı. 

NFT’ler, IBM Blockchain tarafından desteklenen IPwe platformunda depolanacak. IPwe, patent NFT’lerinin denemelerine bu yılın 2. çeyreğinde başlamayı planlıyor. Denemeler hem büyük hem de küçük ve orta ölçekli işletmelere odaklanacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner