Yükleniyor...

Iceberg Order Nedir?

Iceberg Order, kripto para alım satım işlemlerinde toplam emir tutarının, küçük parçalara bölünerek işlemin tamamlanmasını ifade eden bir terimdir.

iceberg order

Iceberg Order, kripto para alım satım işlemlerinde toplam emir tutarının, küçük parçalara bölünerek işlemin tamamlanmasını ifade eden bir terimdir. Terimin Türkçe karşılığı “Buzdağı Emirleri”dir.

Iceberg Order Nedir?

Türkçe karşılığı “Buzdağı Emirleri” olan bu kripto terimi, dijital varlıkları alıp satarken verilen toplam emir tutarlarının küçük parçalara bölünmesi anlamına gelir. Bu tarz işlemlerde kullanıcılar gerçek emir tutarını gizlemek için bu stratejiye başvururlar.

İşlemler esasen buzdağına benzetilir. Diğer bir deyişle, buzdağının görünen yüzünde belirli işlemler yapılmasına rağmen, görünmeyen tarafında daha kapsamlı işlemler bulunur.

Iceberg Order Amacı Nedir?

Bu işlemin amacı, kullanıcıların yaptığı işlemlere göre değişiklik gösterir. Genellikle gizlilik sağlamak ve olası volatil fiyat hareketlerinin önüne geçmek amacı ön planda yer alır.

Örneğin, bir kullanıcı yüksek miktarda bir işlem gerçekleştirmek istiyor ancak bu işlemin duyulmamasını istiyorsa söz konusu tekniği kullanmak en doğrusu olacaktır. Böylece, verilen küçük emirler ile emir defterinde dikkat çekmeden alım işlemi gerçekleştirmek mümkün olur.

Bununla birlikte, büyük miktarda satış emri vermek isteyen ancak satışın gerçekleşmesiyle yaşanacak değer kaybını en düşük seviyeye getirerek panik yaşanmasını istemeyen kullanıcılar, Iceberg Order tekniğini kullanabilir.

Iceberg order

Iceberg Order Nasıl Oluşturulur?

Yatırımcılar, tek bir piyasa yapıcıdan gelen ve sürekli olarak yeniden ortaya çıkan bir dizi limit emri arayarak Buzdağı Emirleri’ni tespit edebilir. Örneğin, kurumsal bir yatırımcı bir milyon hisse satın alma emrini her biri 100 bin hisse için on farklı emre bölebilir. Yatırımcıların bu örüntüyü fark edebilmeleri ve bu emirlerin gerçek zamanlı olarak doldurulduğunu anlayabilmeleri için yakından izlemeleri gerekir.

Bu dinamiklerden faydalanmak isteyen yatırımcılar, buzdağı emrinden güçlü bir destek geldiğini bilerek devreye girebilir ve bu seviyelerin hemen üzerinde hisse satın alarak scalping karları için bir fırsat yaratabilir. Başka bir deyişle, buzdağı emir(ler)i diğer teknik göstergeler bağlamında değerlendirilebilecek güvenilir destek ve direnç alanları olarak hizmet edebilir.

Örneğin, bir günlük yatırımcı belirli bir fiyatta yüksek seviyelerde satış hacmi olduğunu fark edebilir. Daha sonra Seviye 2 emir defterine bakabilir ve bu hacmin çoğunun aynı piyasa yapıcıdan gelen benzer büyüklükteki bir dizi satış emrinden geldiğini görebilir. Bu bir buzdağı emrinin işareti olabileceğinden, günlük yatırımcı sürekli limitli satış emri akışından kaynaklanan güçlü satış baskısı nedeniyle hisseyi açığa satmaya karar verebilir.

Borsalar genellikle emirleri alındıkları sıraya göre önceliklendirir. Bir buzdağı emri söz konusu olduğunda, emrin görünen kısmı ilk olarak gerçekleştirilir. Bir emrin gizli kısmı ancak emir defterinde görünür hale geldikten sonra gerçekleştirilir. Yatırımcılar buzdağı emrine benzer emirler vermişlerse, bu emirler buzdağı emrinin görünen kısmından sonra gerçekleştirilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner