Yükleniyor...

Dan Schulman Kimdir?

Dan Schulman eski PayPal CEO'sudur.

dan schulman

Dan Schulman eski PayPal CEO’sudur. Mevcut durumda PayPal’in yönetim kurulunda çalışmaya devam eden Schulman, başarı ile dolu kariyer hayatı boyunca önemli işlere imza atmıştır.

Daniel Schulman Hayatı

Daniel H. Schulman 19 Ocak 1958 yılında dünyaya gelen Amerikalı bir iş yöneticisidir. Daha önce American Express’te kurumsal büyümeden sorumlu grup başkanı olarak görev yapan PayPal’ın başkanı ve CEO’sudur. Schulman, American Express’in alternatif mobil ve çevrimiçi ödeme hizmetlerini genişletme, yeni ortaklıklar kurma ve geleneksel kart ve seyahat işletmelerinin ötesinde gelir akışları oluşturmaya yönelik küresel stratejisinden sorumluydu. Daha önce, Sprint’in ön ödemeli grubunun başkanı ve Virgin Mobile’ın kurucu CEO’su olarak görev yaptı.

Schulman Newark, New Jersey’de Yahudi bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi ve Princeton, New Jersey’de bir erkek kardeş Joel Schulman ve 1986’da ölen merhum Amy Adina Schulman adlı bir kız kardeşle birlikte büyüdü. Princeton Lisesi’ndeki tenis ve lakros takımlarından biri oldu ve Middlebury College’dan ekonomi alanında lisans derecesi ve New York Üniversitesi Stern School of Business’tan MBA derecesi aldı.

Annesi S. Ruth Schulman, 1974’ten 1999’a kadar Rutgers’ın Uygulamalı ve Profesyonel Psikoloji Enstitüsü’nün (GSAPP) dekan yardımcısıydı. Babası Mel Schulman bir kimya mühendisiydi.

dan schulman 1

Schulman bir keresinde The New York Times’a şunları söyledi:

“DNA’mda sosyal aktivizmle doğdum. Büyükbabam New York City’deki hazır giyim bölgesinde bir sendika organizatörüydü. Annem beni bebek arabamla Washington’da bir sivil haklar gösterisine götürdü.”

Dan Schulman, iş kariyerine AT&T’de başladı, burada 18 yıldan fazla çalıştı ve şirketin üst düzey yönetici ekibinin en genç üyesi oldu. Schulman giriş düzeyinde bir hesap yönetimi pozisyonunda başladı; AT&T’den ayrıldığında, 22 milyar dolarlık uzun mesafe tüketici işinin başkanıydı ve 40.000 çalışanı yönetiyordu.

Daha sonra Başkan ve COO ve ardından Priceline.com’un CEO’su oldu. Orada geçirdiği iki yıl boyunca, Priceline’ın yıllık geliri bildirilen 20 milyon dolardan yaklaşık 1 milyar dolara çıktı.

Şirketteki görev süresi, şirketin “gizli ücreti olmayan” taşıyıcı olarak büyümesiyle not edildi. Daniel Schulman, Virgin Mobile’dan ayrıldığında, 5 milyondan fazla müşterisi ve 1,3 milyar dolarlık yıllık satışıyla ülkenin en iyi kablosuz taşıyıcılarından biri haline geldi. Virgin Mobile’ın Sprint Nextel’e satışının ardından Schulman, American Express’e geçene kadar Sprint’in Ön Ödemeli grubunun Başkanı olarak görev yaptı.

paypal

30 Eylül 2014’te Schulman’ın, 2015’te eBay’den ayrılarak ayrı bir tüzel kişilik olarak devam edecek olan PayPal’ın CEO’su olacağı açıklandı. Bu, PayPal’ın bugüne kadarki en büyük ikinci satın alımı oldu. PayPal’daki hedeflerinin, ABD mali sistemi tarafından yetersiz hizmet alan 70 milyon Amerikalıya mali araçlar sağlamak olduğunu belirtti.

2018-19 Amerika Birleşik Devletleri federal hükümetinin kapanması sırasında Dan Schulman, PayPal’ın 25 milyon dolara kadar faizsiz kredi sağlama taahhüdünde bulunarak izne çıkarılan ABD hükümeti çalışanlarına faizsiz nakit avans olarak 500 dolar teklif etme fikrini başlattı. Nisan 2019’da Schulman, PayPal’ın iki pazar yerini birbirine bağlamak için Uber’e 500 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Kasım 2020’de Schulman, PayPal’da kripto para birimi alım satımının başlatılmasını denetledi.

2019’da Schulman, PayPal’ın sağlık hizmeti maliyetlerini düşürerek ve çalışanların uzun vadeli tasarrufu teşvik etmek için şirkette hisse almaları için yollar oluşturarak zor durumdaki işçilere yardımcı olmak için Çalışan Mali Sağlığı girişimini açıkladı. 2020’de, PayPal’ın ırksal servet uçurumunu kapatmaya yardımcı olmak amacıyla ABD’deki Siyahilere ait işletmeleri ve azınlık topluluklarını desteklemeye yönelik 535 milyon dolarlık taahhüdünü duyurdu.

Dan Schulman, nefret gruplarının PayPal platformunu “nefreti, şiddeti veya ırksal hoşgörüsüzlüğü” teşvik eden faaliyetler için ödeme veya bağış kabul etmesini yasakladı.

PayPal, 2021’in ilk çeyreğinde şimdiye kadarki en güçlü finansal sonuçlarını elde etti. Schulman, PayPal’ın başarılı çeyreğinin üzerine bir PayPal “dijital cüzdanı” eklemeyi planladığını duyurdu.

Şubat 2023’te Dan Schulman’ın 31 Aralık 2023’e kadar PayPal CEO’luğundan istifa edeceği açıklandı. Yönetim kurulunda görev yapmaya devam edeceği bildirildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner