Yükleniyor...

IDEX Nedir? IDEX Coin

IDEX, ağı daha hızlı hale getiren merkezi takas unsurlarına sahip merkeziyetsiz bir borsa olarak tanımlanmaktadır.

IDEX nedir

IDEX, ağı daha hızlı hale getiren merkezi takas unsurlarına sahip merkeziyetsiz bir borsa olarak tanımlanmaktadır.

IDEX Nedir?

Wearn kardeşler olarak bilinen, Alex Wearn ve Phil Wearn tarafından kurulan IDEX, üstün kullanıcı deneyimi için oluşturulmuştur. IDEX, yüksek performanslı eşleştirme motorunu Otomatikleştirilmiş Piyasa Yapıcılığı (AMM) ile birleştiren hibrit bir merkeziyetsiz borsadır. Hem Ethereum hem de Binance Smart Chain üzerinde bulunmaktadır.

Diğer projeler, bir DEX üzerinde alım satım yapmak için otomatikleştirilen piyasa yapıcı modelini kullanmaktadır. Ancak IDEX konuya farklı bir bakış açısı getirmiştir. Desteklenen kripto para birimlerinin değişimi için sipariş defterlerini kullanır. IDEX, zincir dışı alım satım motorunu zincir üstü ticaret modeli ile birleştirerek merkeziyetsiz borsalarda yenilikçi yaklaşımları ön plana çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra başarısız işlemlere boş yere para harcamanın önüne geçmektedir.

IDEX Coin Nedir?

IDEX Coin ağın yerel token’ıdır ve proje ile aynı adı taşımaktadır. ERC-20 standartlarında geliştirilmiş bir kripto para birimidir. IDEX Coin, zincir dışı defterdeki işlemleri doğrulamak için Node’lar tarafından stake edilmektedir. Merkeziyetsiz IDEX DEX’in ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile geliştirilen IDEX Coin’in, birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Kullanım alanlarından bazıları şu şekilde:

  • Kripto para birimleri ile parite çifti oluşturulması,
  • Alım ve satım emirlerindeki işlem ücretlerinin karşılanması,
  • Likidite madenciliği ve ödüller için ihtiyaç duyulan kripto para birimi olarak,
  • Gas fee ödemelerinin yapılması

IDEX Coin’in avantajlarını sıralayacak olursak;

  • IDEX Coin, başarısız işlemler için boş yere para harcanmasını önler.
  • Düşük gas ücretleri ile alım satım işlemlerinin yapılmasını sağlar.
  • Likidite madenciliği ile pasif gelir elde edilebilir.
  • IDEX Coin ile kullanıcılar işlemlerinin tamamlanmasını beklemeden yeni işlem yapabilir.
IDEX Coin

IDEX Nasıl Çalışır?

IDEX,bir emir defteri değişimi olarak işlev görmektedir. Defter işlemlerinin yürütülmesi ve yüksek hız için merkezi ve merkeziyetsiz alışverişlerin unsurlarını birleştirir. IDEX, piyasadaki diğer DEX platformlarının aksine, sipariş defterini kullanır ve ağdaki siparişleri eşleştirmek için kullanılan sistemi merkezileştirir. IDEX, katman-2 Optimizim toplamaları kullanır. Bunun sebebi, Ethereum’da maksimum işlevsellik ve hız içindir. Optimizim toplama, IDEX’i korur. Ayrıca, zincir dışı işlemlerin işlenmesinde daha hızlı bir ölçeklendirme çözümüdür.

IDEX Coin Nereden Ve Nasıl Alınır?

IDEX Coin, IDEX platformunun yerel kripto para birimidir. IDEX, ileri piyasa emirlerini destekleyebilen teknolojisi ve AMM ile emir defteri teknolojisini harmanlama özelliği ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Birçok platformda listelenmiştir. Bunlara; Binance, KuCoin, Gate.io, Coinbase Exchange, IDEX, Phemex, MEXC, BingX, DigiFinex gibi borsalar örnek verilebilir.

IDEX Coin satın almak isteyen yatırımcılar bu borsalardan herhangi birini tercih edebilir. İlgili platforma üye olunur ve hesap açılır. Kimlik doğrulama işlemlerinin ardından alım satım emirleri, istenilen miktarda IDEX Coin almak için verilir. Satın alınan IDEX Coin’ler işlemlerde kullanılabilir ya da güvenli cüzdanlarda saklanabilir.

IDEX Coin Fiyatı

Şu anda 1 IDEX 1.87 TL TL‘den işlem görüyor. Ayrıca 1 IDEX 0.05828 $ dolardır.

Aptos fiyatı son 24 saatte 0.38% değişim ile şu anda 1.87 TL TL‘den işlem görmektedir.

Son 24 saatteki IDEX hacmi 4,067,986 $ dolar ve kripto para biriminin piyasa değeri ise 47,491,013 $ dolardır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner