Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri İki ABD Kongre Üyesinden Fed'e "Dijital Dolar" Mektubu

İki ABD Kongre Üyesinden Fed’e “Dijital Dolar” Mektubu

ABONE OL:google-news

İki ABD Kongresi üyesi Fed’e dijital dolar geliştirmesi tavsiyesinde bulundu. Temsilci French Hill (R-Arkansas) ve Temsilci Bill Foster (D-Illinois), ülkenin merkez bankası Federal Reserve’den dijital bir dolar oluşturmayı düşünmelerini istedi.

Pazartesi günü Fed Başkanı Jerome Powell’a gönderilen mektupta, Hill ve Foster “paranın doğası değişiyor” diyerek Fed’in “ulusal dijital para birimi” geliştirme yeteneğine ve doğal rolüne sahip olduğunu atıfta bulundular. Kongre üyeleri, ABD dolarının dijital fiat para birimlerinin kabul edilmesinden sonra uzun vadede tehlikede olabileceği yönündeki endişelerini dile getirdi.

İki kongre üyesi mektupta Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) yaptığı araştırmaya dayanarak 40’tan fazla ülkenin dijital para birimi geliştirdiğini veya geliştirmek istediğini belirtiyorlar. Bu noktada Çin Merkez Bankası, bu yılın sonuna kadar veya 2020’nin başlarında Yuan’ın dijital versiyonunu piyasaya sürme hazırlığı yapıyor.

Kongre üyeleri dijital para birimlerinin kağıt paralara kıyasla birçok olumlu yönlerinin bulunması potansiyeli ile Fed’in ABD doları odaklı dijital para birimi geliştirme projesini muhakkak üstlenmesi gerektiğine dikkat çekiyorlar. Özellikle bu durumun giderek daha zorunlu hale geleceğinin de altını çiziyorlar.

Hill ve Foster’ın dijital para birimleri geliştiren özel şirketlerin para politikasının kontrolünün kaybı da dahil olmak üzere kendi riskleri olduğunu belirterek Facebook’un kripto para projesi Libra‘dan özellikle bahsediyorlar. Kongre üyeleri ayrıca JP Morgan ve Wells Fargo’nun son zamanlardaki kripto para çalışmalarına da odaklanıyorlar.

Kongre üyeleri bu nedenle Fed’in şu anda dijital para geliştirmeye dönük araştırmalar yapıp yapmadığını ve dijital fiat para birimleri ile ilgili olarak herhangi bir planı olup olmadığı da dahil olmak üzere bir dizi soruyu Powell’a yöneltmiş durumda.

Geçtiğimiz yıl ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) eski başkanı Sheila Bair de Fed’in kendi dijital para birimini çıkartmayı ciddi bir şekilde düşünmesi tavsiyesinde bulunmuştu. Öte yandan Fed, geçtiğimiz günlerde Wall Street’in en büyük bankalarına rakip olmak için anlık bir ödeme ağı kurulmasına devam etmeyi şiddetle düşündüğünü vurgulamıştı.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar