Yükleniyor...

IOTA Ana Ağı Bilinmeyen Nedenlerle Tekrar Çöktü!

IOTA ana ağı, dün gecen bugün öğlen saatlerine kadar bilinmeyen nedenlerden dolayı hareketsiz durumda kaldı.

iota ana agi coktu

IOTA ana ağı, dün gecen bugün öğlen saatlerine kadar bilinmeyen nedenlerden dolayı hareketsiz durumda kaldı. Koordinatör dün gecen düzeltme işlemi uygulanana öğlen saatlerine kadar herhangi bir milestone üretemedi. Ağ şu anda sorunsuz bir biçimde çalışıyor.

Bilindiği üzere IOTA Chrysalis ana ağı bu yılın başlarında başlatılacak. Şu anki ağ her ne kadar çökse de bu yeni ağın duyurusu kullanıcıları sevindirdi. IOTA 2.0’ın en önemli özelliği koordinatör olmadan çalışabilecek olması.

IOTA Vakfı (IF) dün gece iyi bir haber olmayabilecek bir tweet yayınladı. Twitter üzerinden IOTA Engineering hesabı, IOTA Vakfı’nın “Mainnet’teki bir durumu araştırdığını” yazdı. Konuyla alakalı olarak sırasıyla şu açıklamalar yapıldı:

  • Milestone’lar, IOTA ana ağında Compass tarafından verilemiyor.
  • Ekip durumu araştırıyor.
  • Mevcut durum için bir düzeltme üzerinde çalışıyoruz
  • Problem giderildi. Lütfen güncel sürümü kullandığınızdan emin olun.

Haberler, Şubat ayında gerçekleşen Trinity hack’ini hatırlatabilir. O sırada, IOTA ana ağındaki milestone’ları doğrulamaktan sorumlu koordinatör, bir bilgisayar korsanı Trinity cüzdanının MoonPay entegrasyonundaki bir zayıflıktan yararlanmayı başardıktan sonra birkaç hafta boyunca hareketsiz kalmıştı.

IOTA Chrysalis Aşama 2 2021’in Başlarında Sunulacak

IOTA ana ağının kesinti süresi kötü haber olsa da, koordinatör olmadan yapılacak olan IOTA 2.0 yolunda iyi haberler de var. IOTA Vakfı’nın yöneticilerinden Jakub Cech, Kasım ayı durum güncellemesinde, Chrysalis aşama 2’nin uygulanmasındaki büyük ilerlemeyi bildirdi. Cech’e göre, yeni düğüm API’sinin ve istemci kitaplıklarının test edildiği, çalışan Hornet ve Bee düğümlerine sahip bir test ağı zaten var. Önümüzdeki haftalarda, IOTA Vakfı yeni cüzdan yazılımının ilk sürümünü ağda test etmeyi ve test ağını herkese açık hale getirmeyi planlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner