Yükleniyor...

Ethereum 2.0’da Stake Yapmamak İçin Yeterli 5 Önemli Neden

Tipik olarak, stake etme, "boşta" olan kripto paralarla kazanç sağlamak için bir fırsattır.

eth 2.0 stake katilmamak icin 5 onemli neden

Tipik olarak, stake etme, “boşta” olan kripto paralarla kazanç sağlamak için bir fırsattır. Fakat Vladislav Sopov’a göre Ethereum 2.0, başlangıç ​​için en iyi deneyim olmayabilir.

Ethereum 2.0 depozito sözleşmesine ne kadar çok ETH aktarılırsa, o kadar fazla yatırımcı son treni yakalama fırsatını değerlendiriyor. Bu arada, ETH 2 stake’inin, benzer Proof of Stake (PoS) ve delege edilmiş Proof of Stake (DPoS) deneyimlerinden bazı çarpıcı farklılıkları bulunuyor.

İşte bir ETH2 doğrulayıcısı olmayı düşünen herkesin akılda tutması gereken önemli uyarılar:

Ethereum 2.0 hissesi neden en iyi fikir olmayabilir?

Kısaca, eşi görülmemiş derecede yüksek bir minimum stake miktarı ve ETH 2’nin piyasaya sürülmesinin belirsiz koşulları nedeniyle riskler Ethereum 2.0’a katılmak çok büyük olabilir. Bu özellikle yeni başlayanlar ve küçük ölçekli stake’ler için geçerlidir.

Ethereum 2.0 Stake’ine Katılmamak İçin 5 Önemli Neden

Hem ekonomik hem de teknolojik çok sayıda gözlem, Ethereum 2.0 stake’inin “tek bedene uygun” olmadığını gösteriyor. Peki nedir bu 5 neden?

  1. Çok yüksek başlangıç ​​stake miktarı.
  2. Stake etme ödülleri açısından yol haritasının belirsizliği.
  3. İnanılmaz derecede karmaşık ETH1/ETH2 geçiş süreci.
  4. Olası stake etme ödül oranlarının geniş çeşitliliği.
  5. Çalışma süresini koruma ihtiyacı

Bir yıl önce, Ethereum (ETH) 2.0 daha yeni şekillenmeye başladığında, geliştiriciler minimum hissenin 32 ETH olarak ayarlanacağını duyurmuştu. Yazının yazıldığı sırada bu meblağ 14,240 doları aşıyor. Kısacası neredeyse yaklaşık 1 Bitcoin’e (BTC) eşdeğer.

Bu, kripto segmentinin tüm tarihindeki en yüksek minimum stake miktarıdır. Ethereum’un mucidi Vitalik Buterin bile, gelecekteki Ethereum’un olası balina hakim karakteriyle ilgili endişelerini paylaştı:

“Proof of Stake olarak, eğer biraz paranız varsa, o parayı yatırabilir ve o paradan daha fazlasını alabilirsiniz. Proof of Work olarak, her zaman daha fazla para kazanabilirsiniz, ancak bunu yapmak için bazı dış kaynaklara ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, uzun vadede Proof of Stake’in giderek daha fazla yoğunlaşma riski taşıdığı tartışılabilir.”

Karşılaştırmak için, bazı aracılar aracılığıyla Zilliqa (ZIL) hissesinin tasarımı, ağ meraklılarının yalnızca 1 ZIL veya 0,02 dolar karşılığında stake yapmasına izin verir.

Yol Haritasının Belirsizliği

1 Aralık için planlanan ve merakla beklenen Ethereum 2.0 sunumunun stake etme ödülü ödemelerinin başlangıcına işaret etmediğine dikkat edilmelidir. Tam teşekküllü Ethereum’un paramparça ve hisseli olarak piyasaya sürülmesi yıllar alabilir, bu nedenle yatırım portföyleri oluştururken olası gelirleri tahmin etmek çok zordur. Bu nedenle, yaklaşık stake etme ödül oranları bilinirken, tüm onaylayıcıların periyodik stake ödülleri ne zaman alabilecekleri hala belirsizdir. Açık olan, Ethereum 2.0 Aşama 1 ve Aşama 2 sunumlarının uzun ve karmaşık olacağıdır.

İnanılmaz derecede karmaşık ETH1/ETH2 Geçiş Süreci

Proof of Work (PoW) ile Proof of Stake (PoS) arasındaki geçiş, daha önce ulaşılmamış bir şeydir. Genellikle büyük bir altyapının (merkezi olmayan uygulamalar, merkezi olmayan finansal protokolleri, borsalar vb.) Ethereum’un bütünlüğüne dayandığı vurgulanmaktadır. Bu nesneleri başka bir blok zincirine taşımak, küresel blok zinciri segmenti için zarar verici ve öngörülemeyen sonuçlara yol açacaktır.

Olası Stake Ödül Oranlarının Geniş Varyasyonu

Günümüzde gösterilen Ethereum 2.0 stake ödüllerinin kesin oranları önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. Stake işlemleri için gerçekte yatırılan Ether arzının payına bağlı olarak, bu gösterge yüzde 4,9 ila yüzde 21,6 arasında değişebilir. Bu grafiğin uç noktalarının Ethereum 2.0 stake etme ödülleri olarak seçilme olasılığı çok düşük olsa da, bir Ethereum 2.0 yatırımcısının APY’de ne kadar beklemesi gerektiği hala belirsiz.

Çalışma Süresini Muhafaza Etme Gerekliliği

Son olarak, potansiyel kullanıcılar, bir çalışma süresi tutmanın gerekliliklerinden, yani doğrulayıcıların bilgisayarlarını çevrimiçi ve ağ ile senkronize etme zorunluluğundan endişe duymaktadır. Vitalik Buterin, stake etme işlemlerinin yüzde 60 çalışma süresiyle bile karlı olabileceğini kabul etmesine rağmen, bu “affedici” seviye bile deneyimsiz kullanıcılar için çok yüksek olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner